Dywizja Supermarkety, działająca w ramach Emperia Holding, skupia pod swoimi skrzydłami 184 sklepy Stokrotka oraz osiem supermarketów Delima.
Wtorek
21.06.2011
Za Stokrotki i Delimy lubelski holding chce dostać 900 mln zł.
 

Najpierw pod młotek poszła Grupa Dystrybucyjna Tradis, w ramach której rozwijane są koncepty franczyzowe Groszek, Milea i Euro Sklep. Warunki przejęcia przez Eurocash są ustalone już od ponad pół roku, jednak zanim słowo stanie się ciałem, obie firmy muszą czekać na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który zwleka z podjęciem decyzji. Teraz, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Emperia zamierza pozbyć się Dywizji Supermarkety, odpowiedzialnej za rozwój sieci sklepów detalicznych, czyli 184 Stokrotek i ośmiu supermarketów Delima.

- Na bieżąco analizujemy wszystkie możliwości rynkowe i wybieramy najlepsze rozwiązania. Dotyczy to zarówno obszaru bieżącej działalności holdingu, jak i rozbudowy przez akwizycje czy sprzedaży jej części nowym właścicielom. Nie mamy wątpliwości, że wsparcie silnego inwestora umożliwi jeszcze bardziej dynamiczny rozwój naszych sieci supermarketów. Jednak decyzja o wyborze nowego partnera zostanie podjęta tylko wówczas, gdy będzie bardzo atrakcyjna i ekonomicznie uzasadniona – mówi prezes Emperii, Artur Kawa.

Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku, zanim fuzja Emperii z Eurocashem stała się faktem, Artur Kawa zapowiadał rozwój własnych sieci detalicznych oraz debiut giełdowy zarówno Dywizji Supermarketów, jak i Grupy Dystrybucyjnej Tradis. Teraz właścicielem Tradisu jest Eurocash, a supermarkety dostanie ten, kto będzie skłonny zapłacić za nie co najmniej 900 mln zł. Na pierwsze niewiążące oferty kupna holding czeka do końca sierpnia. Transakcja ma zostać sfinalizowana w marcu przyszłego roku.

- Rozpoczęcie procesu sprzedażowego jest odpowiedzią na bardzo duże zainteresowanie inwestorów naszą działalnością. Aby zapewnić pełną przejrzystość transakcji wybraliśmy formę oficjalnej, otwartej aukcji. Na tym etapie nie możemy ujawniać żadnych szczegółów prowadzonych rozmów. Potwierdzamy jednak, że wśród podmiotów zainteresowanych zakupem dywizji supermarketów są zarówno inwestorzy finansowi, jak i branżowi - dodaje Artur Kawa.

(mak)