Ostatnie sklepy przystąpiły do sieci pod koniec maja. Nowe placówki powstały m.in w Jastrzębiej Górze, Gdańsku i Gdyni.
Poniedziałek
27.06.2011
Właściciele sklepów spożywczych z Pomorza połączyli siły tworząc sieć Abo - udane zakupy.
 

Właścicielem sieci Abo - udane zakupy jest spółka Detal Pomorze, która powstała w 2009 roku. Założyło ją dziesięciu właścicieli 14 sklepów osiedlowych z województwa pomorskiego. Celem zawiązania spółki było wzmocnienie pozycji sklepów na rynku i zwiększenie ich możliwości w negocjacjach cen z hurtownikami. W ciągu dwóch lat istnienia do sieci przyłączały się kolejne sklepy, których dziś jest już 83.

- Chcemy się bronić przed agresywnie rozwijającymi się dyskontami i konsolidacjami na rynku tradycyjnym, które będą eliminować z niego kolejnych graczy. W efekcie, ograniczenie rynku hurtowego spowoduje wzrost cen – mówi Maciej Zaremba, prezes zarządu Detal Pomorze. - Wychodzimy z założenia, że nie warto wiązać się z jednym dostawcą. Tworząc konkurencję można uzyskać atrakcyjniejsze ceny produktów.

Sklepy Abo współpracują ze sobą na zasadzie miękkiej franczyzy. Nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów z tytułu przystąpienia do sieci, czy też funkcjonowania w niej. Najważniejszym atutem obecności w sieci są konkurencyjne ceny u dystrybutorów oraz rabat retro. Jest to rabat przyznawany za dokonane wcześniej zakupy. Jego wysokość zależna jest od obrotu, który zostanie wygenerowany w danym okresie. Z tego tytułu przedsiębiorca raz na kwartał można liczyć na dodatkowe pieniądze. W średniej wielkości sklepie, w którym miesięczny przychód wynosi około 250 tys. zł brutto, kwota zwrotu rabatu retro to nawet 8 tys.

- Realnym celem na ten rok jest podwojenie tej kwoty - mówi Maciej Zaremba. - Istotniejsze jest dla nas wypłacanie bonusów retro, a nie zysk centrali, której koszty prowadzenia z założenia mają być minimalne. Dzięki temu możliwe jest wygenerowanie większego zysku przez wszystkie sklepy. Staramy się dobierać duże, stabilne finansowo placówki, o powierzchni min. 100 m2, które pozwolą nam spełnić wymagania producentów. Myślę, że liczba sklepów współpracujących z nami w bieżącym roku będzie szybko rosła.

(boa)


Bolesław Adamiec, dziennikarz
Bolesław Adamiec
dziennikarz