Słoneczna franczyza po sąsiedzku

Solar ma w swojej ofercie ekskluzywną odzież damską.
Środa
21.03.2012
Solar zapowiada rozwój sieci franczyzowej w Rosji oraz w Niemczech. Ma mu w tym pomóc debiut giełdowy.
 

Solar ma w swojej ofercie ekskluzywną odzież damską. Firma działa na rynku od 1989 roku. Ubrania Solar można kupić w 72 sklepach należących do spółki, 8 placówkach prowadzonych przez franczyzobiorców oraz 116 butikach partnerskich. Marka jest również obecna poza granicami naszego kraju, gdzie działa 38 sklepów franczyzowych i partnerskich. To właśnie rozwój zagraniczny będzie dla firmy priorytetem w najbliższych latach. Do końca tego roku za granicą ma powstać osiem sklepów franczyzowych, w tym trzy sklepy w Rosji oraz dwa w Niemczech. Na kolejny rok zaplanowano otwarcie 15 sklepów. W dalszych planach jest wprowadzenie marki na kolejne rynki europejskie oraz do krajów arabskich.

- Rynek rosyjski jest bardzo podobny do rynku polskiego, chociażby ze względu na tworzącą się klasę średnią oraz koncentrację handlu w centrach handlowych. Między innymi dlatego, przynajmniej na początku, chcemy skupić się na rozwoju naszej sieci w tym kraju. Na początku sklepy Solar pojawią się w miastach liczących ok. 1 mln mieszkańców – mówi Stanisław Bogacki, prezes zarządu Grupy Solar. - W Niemczech o wiele trudnej jest wejść do atrakcyjnej galerii handlowej, dlatego rozwój naszej sieci uzależniamy od pozyskania atrakcyjnych lokalizacji.

W Polsce sklepy franczyzowe Solar powstają w miastach mających 60-100 tys. mieszkańców. Franczyzobiorca otrzymuje na danym terenie wyłączność. W tym roku krajowa sieć sprzedaży powiększy się o trzy sklepy własne i cztery punkty partnerskie, gdzie ubrania Solar sprzedawane są obok innych marek.

Spółka zapowiada również debiut na warszawskiej GPW, który ma pomóc w uwiarygodnieniu marki w oczach zagranicznych partnerów. Na parkiet trafi 12 mln akcji, które zostaną sprzedane inwestorom indywidualnym oraz instytucjonalnym. Pakiet większościowy pozostanie w rękach dotychczasowych właścicieli spółki: Stanisława Bogackiego, Marii Pyzio i Pawła Nowaka. Pierwszy giełdowy dzwonek dla Solaru ma zabrzmieć 12 kwietnia tego roku. Przy sprzedaży wszystkich oferowanych akcji Solar może zebrać z rynku 234 mln zł.

(mak)