Pierwsze kroki w biznesie

Otwierasz biznes i co dalej? Przeczytaj, jak zarządzać firmą w pierwszych latach po założeniu. Sprawdź, czy opłaca się inwestować w catering, usługi kurierskie, agencję nieruchomości lub e-firmę zajmującą się wywoływaniem zdjęć. Analizujemy wiarygodność partnera biznesowego oraz staramy się jak najdrożej sprzedać naszą firmę. Adam Bachleda-Curuś opowiada, jak został ojcem chrzestnym polskiej franczyzy.
 

W grudniowym numerze 12/2012 (94)

Raport specjalny

10 pytań do franczyzobiorcy, czyli jak prześwietlić partnera biznesowego?
Wybór franczyzodawcy to decyzja długoterminowa. Od niej zależy, jak przez wiele lat ułożą się nasze losy zawodowe i prywatne. Dlatego trzeba ją podjąć z pełną świadomością. Podpowiadamy, jak samemu prześwietlić dawcę licencji.

Moim zdaniem

W kolejce po licencję
Duża liczba wystawców na tegorocznych Targach Franczyzy wskazuje na to, że franczyzodawcy są zdeterminowani do pozyskania nowych partnerów. Chętnych do współpracy też nie brakuje, bo biznes na licencji wydaje się pewniejszy nawet od etatowej umowy na czas nieokreślony.

Cisza przed wilkiem
Spowolnienie, które grozi gospodarce, przypomina wilka z bajki. Ekonomiści i analitycy niczym pastuszek straszą nim od dawna. Czy z polskimi firmami będzie tak jak z wioską w bajce, która po wielu fałszywych alarmach nie zareagowała na przyjście wilka?

Fakty Trendy

EKO Holding sprzedany
Jeden z większych operatorów sieci spożywczych zmienia właściciela. Ponad 1000 sklepów trafi w ręce funduszu inwestycyjnego.

Wilno jest Okay
Okay Multibrand znalazł masterfranczyzobiorcę na Litwie. Firma Eminora otworzyła tam swój pierwszy sklep odzieżowy.

Na kawę do Subwaya
Największy konkurent McDonald’s pozazdrościł mu kawiarni i również postanowił rozpocząć przygodę w aromatycznym biznesie.

Miłość w wielkim mieście
Biura matrymonialne, takie jak Świat Singla, nie narzekają na kryzys. Zła koniunktura nie zniechęca ich klientów do poszukiwania partnera.

Licencja na diety
Poradnia dietetyczna najlepiej sprawdzi się w sąsiedztwie przychodni lekarskiej, gabinetu spa lub klubu fitness.

Biznes z przytupem
Ecco Shoes oferuje swoim franczyzobiorcom trzy modele współpracy.

Zyski jak z bajki
Komputer, oprogramowanie i drukarka – to wystarczy, żeby otworzyć własny punkt wydawnictwa Niebieski Słoń.

Nowy rok w biznesie franczyzowym
Nowi biorcy licencji, bogatsza oferta produktów i usług, a nawet radio internetowe. To tylko niektóre z celów, które wyznaczyli sobie na rok 2013 franczyzodawcy z różnych branż.

Franczyza w rytmie hip-hopu
Royal Fashion poszukuje przedsiębiorców chętnych do otwarcia stoisk z hiphopową odzieżą pod marką USA Sports.

Modelowa współpraca
Franczyzobiorcy Sundragosa powinni interesować się modelarstwem, bo koncept łączy w sobie pasję i biznes.

Carrefour Express
Małe sklepy spożywcze przegrywają nierówną walkę z dyskontami. Carrefour wyciąga do nich pomocną dłoń.

Nomasvello tercję w dół
Sieć salonów fotodepilacji i fotoodmładzania podsumowuje 2012 rok. Są powody do zmartwień, ale i do zadowolenia.

Stało się

Biznes na koniec roku
Dla niektórych to okres najlepszej sprzedaży. Niech Mikołaj jej nam nie szczędzi.

Supertemat

Zator na budowie
Dobiegający końca rok miał być dla sektora budowlanego okresem wielkiego boomu. Niestety 2012 rozczarował, a w branży budowlanej pogłębia się kryzys.

Kto zarobi na nieruchomościach?
Sukces w branży nieruchomości zależy od grubości portfela klienta oraz nastrojów społecznych. Jeśli obie krzywe będą utrzymywały się na wysokim poziomie, można spodziewać się zadowalającej sprzedaży.

Małe miasta w centrum
Deweloperzy i właściciele sieci handlowych coraz częściej decydują się na inwestowanie w małych miastach.

Przegląd marek franczyzowych z branży nieruchomości: Emmerson, Home Stagers Network Polska, KNC, Północ Nieruchomości, Re/Max, Town & Country Haus, Czerwona Torebka i Dekada Realty.

Wzrośnie spadnie

Chcę sprzedać firmę
Biznes jest wart tyle, ile ktoś będzie chciał za niego zapłacić. Jak sprzedać firmę z zyskiem?

Własny Biznes

Rodzina ma biznes
– Mogłem być burmistrzem Zakopanego po dziś dzień. Zamiast polityki wybrałem biznes i założyłem rodzinną firmę – mówi Adam Bachleda-Curuś, znany biznesmen, właściciel spółki Bachleda Grupa Inwestycyjna, jeden z najbogatszych polskich górali.

Katalog systemów franczyzowych i partnerskich

433 pomysły na biznes
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków.

Moja Firma

Kurier na własne ryzyko
Uruchomienie firmy kurierskiej wymaga ogromnych nakładów finansowych. Konieczne jest bowiem stworzenie floty samochodowej i zaplecza logistyczno-technologicznego, które pozwoli konkurować z międzynarodowymi spółkami.

Catering od kuchni
Koniec roku to dla firm cateringowych najbardziej pracowity okres. W styczniu i lutym niektórzy muszą jednak dokładać do interesu.

Światło na sprzedaż
W sklepie odzieżowym liczy się wiernie oddany kolor sprzedawanych ubrań. Dlatego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie towaru.

Moja e-firma

Jak wywołać zysk?
Do otwierania wirtualnych punktów wywoływania zdjęć zachęcają wysokie marże. Jednak w tym biznesie poradzi sobie tylko ten, kto zna się na poligrafii i fotografii.

Testy na sprzedaż
Kiedyś testy przeprowadzano w zaciszu laboratorium, dziś firmy oddają gotowy produkt w ręce użytkowników i zachęcają do wytykania wad. Jak można na tym zarobić?

ABC Firmy

Pierwsze kroki w biznesie
Zarejestrowanie działalności gospodarczej w Urzędzie Miasta to pierwszy krok do biznesu. Ale niejedyny. Świeżo upieczony przedsiębiorca musi pomyśleć o lokalu, pracownikach, kasie fiskalnej i klientach, których trzeba zdobyć.

Kredyt czy faktoring? Jak zadbać o gotówkę
Niewypłacalność partnerów handlowych i problemy z utrzymaniem płynności finansowej spędzają sen z oczu niejednemu przedsiębiorcy. Aby samemu nie popaść w długi, mądry właściciel firmy może skorzystać z kredytu albo faktoringu.

Jak odzyskać VAT od niezapłaconej faktury
Przedsiębiorcy oburzają się, że mimo niezapłaconej przez kontrahenta faktury i tak muszą odprowadzać do urzędu skarbowego podatek VAT. Jest jednak sposób na odzyskanie podatku, a być może i całej należności.

Steki Menedżera

Fabryka franczyzy
– Jeśli kiedykolwiek uznam, że nasz system franczyzowy jest idealny, poproszę współpracowników, żeby wyrzucili mnie z firmy. Bo w gastronomii zawsze znajdzie się coś, co można zrobić jeszcze lepiej – mówi Grzegorz Kłos, właściciel franczyzowej sieci Fabryka Pizzy.

Mój Franchising

Pralnia lepsza niż szpital
Damian Rorat był regionalnym przedstawicielem firmy telekomunikacyjnej i właścicielem oddziału firmy kurierskiej. Teraz postawił na pralnię – został franczyzobiorcą 5àSec.

Nasz Tester

Tydzień z życia kebabożercy
Na obiad, kolację czy podczas nocnych miejskich eskapad – kebab nie jest już egzotyczną przekąską, lecz stałą pozycją w moim menu, która idealnie łączy w sobie kuchnię orientalną z fast foodem.

Pięta Biznesmęta

Biznesmen wiedziony na pokuszenie
Jeśli twoi pracownicy żyją ponad stan, często zostają po godzinach, a ty zauważyłeś u nich skłonności do nałogów lub hazardu, miej się na baczności. „Poradnik antykorupcyjny CBA” ostrzega: prawdopodobnie dopuścili się korupcji lub padli jej ofiarą.

Miesięcznik Własny Biznes FRANCHISING możesz zamówić przez internet w księgarni portalu Franchising.pl (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Magazyn jest dostępny także w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Top Press, Ruch.


Zasady i warunki zakupów

Prenumerata roczna - 12 numerów w promocyjnej cenie

Prenumerata obejmuje 12 kolejnych numerów miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" i jest sprzedawana w promocyjnej cenie 59 zł. Zamawiający wybiera wydanie, od którego rozpocznie się okres prenumeraty. W pierwszej przesyłce wysyłamy miesięczniki, które ukazały się dotychczas. Kolejne numery będą nadawane w pierwszym dniu sprzedaży bezpośrednio z drukarni.

Koszt dostawy

Dostawa na terenie Polski jest bezpłatna, dotyczy to wszystkich produktów dostępnych na Franchising.pl. Koszt dostawy poza Polskę:

  • Europa (w tym Rosja, Turcja i Izrael) - 25 zł (w przypadku prenumeraty 300 zł);
  • Ameryka Północna i Afryka - 30 zł (w przypadku prenumeraty 360 zł);
  • Ameryka Południowa i Azja - 36 zł (w przypadku prenumeraty 432 zł);
  • Australia i Oceania - 50 zł (w przypadku prenumeraty 600 zł).

Warunki dostawy

Zamówienia wysyłamy w ciągu 2 dni roboczych po potwierdzeniu otrzymania zapłaty lub potwierdzeniu zamówienia pobraniowego. Zamówienia wysyłamy za pośrednictwem Poczty Polskiej. Czas dostawy zamówienia na terenie Polski to zazwyczaj od 1 do 5 dni roboczych. Czas dostawy kurierem Inpost to zazwyczaj 1-2 dni robocze. Przesyłki zagraniczne nadajemy wyłącznie Pocztą Polską. Czas dostawy zamówienia za granicę to zazwyczaj od 7 do 14 dni roboczych. 

Formy płatności

Lista dostępnych form płatności:

  • BLIK
  • Google Pay, Apple Pay, Masterpass,
  • karta: Visa, Mastercard, Maestro: (debetowa lub kredytowa),
  • bankowość internetowa: Alior Bank, Bank Nowy, BNP Paribas, BOŚ, Banki Spółdzielcze, CitiHandlowy, Crédit Agricole, Getin, ING, iPKO, Inteligo, mBank, Millennium, Nest Bank, Pekao, Plus Bank, Santander,
  • tradycyjny przelew bankowy: (potwierdzenie wpłaty otrzymujemy wraz z wyciągiem bankowym za dzień poprzedni),
  • pobranie: zapłata kurierowi Inpost przy odbiorze za dopłatą 9,50 zł.

Płatności BLIK i przez system bankowości internetowej realizowane są przez PayU S.A.

Proforma

Jeżeli potrzebują Państwo proformy do dokonania płatności przelewem prosimy o zamieszczenie informacji w uwagach podczas składania zamówienia. Proformę prześlemy na wskazany adres mailowy.

Zwroty i reklamacje

Prasa nie podlega zwrotom, w przypadku pozostałych artykułów nabywca może je zwrócić 14 dni od otrzymania przesyłki. Prosimy o odesłanie zwracanych artykułów na adres firmy podany poniżej. Pytania i reklamacje prosimy kierować na adres zakupy@franchising.pl lub telefonicznie na numer +48 22 560 80 22.

Dane firmy

PROFIT system Sp. z o.o.
ul. Brązownicza 16
01-929 Warszawa
NIP 5222550821, REGON 016299073, KRS:183748