Salony z luksusową odzieżą otwierają najczęściej osoby, które znają już branżę odzieżową.
Tomasz Wasiucionek, dyrektor handlowy GPoland
Poniedziałek
07.01.2013
Zanim kolekcja nowej luksusowej marki trafia do sprzedaży, stali klienci testują ją w showroomie firmy - mówi Tomasz Wasiucionek, dyrektor GPoland.
 

Firma GPoland współpracuje z wieloma znanymi włoskimi domami mody takimi jak Guess, Armani, Tru Trusardi, czy Max Mara. Cały czas w ofercie pojawiają się sklepy z kolejnymi znanymi markami. Co decyduje o tym, że dana marka pojawia się w waszym portfolio?
Wybierając nowe marki starannie analizujemy potrzeby rynku i przypatrujemy się każdemu miastu z osobna. Dzięki temu jesteśmy w stanie zauważyć luki w ofercie i nowe możliwości rozwoju. Cenną pomocą są wyniki sprzedaży poszczególnych kategorii odzieżowych naszych pozostałych marek. Wiele zależy też od warunków handlowych, które nam proponują.

W jaki sposób można sprawdzić, czy nowe marki przyjmą się na rynku?
Zanim nowa kolekcja trafi do sprzedaży testowana jest w showroomie w gronie stałych klientów lub w salonie firmowym otwieranym w Polsce przez producenta. Dodatkowo jej potencjał jest szacowany na podstawie opinii właścicieli salonów odzieżowych współpracujących z firmą.

Czy Polacy chętnie otwierają franczyzowe sklepy z luksusowymi markami? Jak to się zmieniało na przestrzeni ostatnich lat?
Coraz więcej osób pyta o możliwość współpracy. Wydaje mi się, że polski rynek ciągle może przyjąć kolejne luksusowe marki. Franczyza znanej marki odzieżowej nie jest już tematem tabu i staje się bardzo dobrym modelem biznesowym. Jeżeli dodamy do tego nasze bardzo konkurencyjne warunki handlowe oraz know-how, który przekazujemy partnerom, taka forma współpracy handlowej staje się bardzo opłacalna.

Kim są najczęściej franczyzobiorcy GPoland?
Najczęściej są to właściciele salonów odzieżowych. Oczywiście zdarzają się osoby zupełnie niezwiązane z biznesem odzieżowym, które chcąc zainwestować środki w nieznany segment rynku, wybierają franczyzę ze względu na pomoc, na którą mogą liczyć w prowadzeniu salonów.

Rozmawiała (mak)


POPULARNE NA FORUM

Top Secret

No to fakt, tylko potem tragicznie wygląda jak są rozmiary od 34 do 46 i wieszaki ledwo mieszczą się ...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.05.2019
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

jak masz na to fajny pomysł to warto

32 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2019
Moodo - czy warto inwestować?

w mieście 10 tys jakoś hula juz rok , jestem pracownikiem, i myślę o otwarciu w miescie 30 tys

86 wypowiedzi
ostatnia 20.03.2019
GPoland

Dzień Dobry, Szukam właścicieli sklepów, które współpracują lub współpracowały z GPoland. Jakie doświadczenia ze współpracy? Czy możecie się podzielić?

1 wypowiedzi
ostatnia 08.02.2019
Kto prowadził / prowadzi salon Esotiq

Również bardzo bym prosila o wiecej informacji na temat współpracy z firmą Esotiq, będę wdzieczna Mój e-mail martusia5465@gmail.com

26 wypowiedzi
ostatnia 04.02.2019
Emporio Armani czy Armani Exchange który sklep się opłaca?

Witam czy ktoś z Państwa już otworzył sklep z tą marka ? Która marka się opłaca i jak wyglada franczyzna z tą marka?

1 wypowiedzi
ostatnia 26.01.2019
Salon300+ miejscowość podwarszawska

Prowadzę sklep odzieżowy ponad 300 m2 + duży magazyn. Od kilkunastu lat franczyza znanej marki odzieżowej. Dostałem wypowiedzenie franczyzy. Najchętniej wpuściłbym...

1 wypowiedzi
ostatnia 10.01.2019
Kto prowadził / prowadzi salon Esotiq

Marek Markowski bardzo prosze o pilny kontakt. Do konca tygodnia musze podjac decyzje w sprawie franczyzy Esotiq. mtroch@op.pl fb marietta. troch

26 wypowiedzi
ostatnia 02.01.2019