Po 15 latach od otwarcia pierwszego sklepu Kefirek, małopolska sieć może zniknąć z rynku.
Wtorek
08.07.2014
Małopolskie sklepy spożywcze mogą już wkrótce zasilić szeregi Żabki.
 

W ciągu najbliższego tygodnia spółka Żabka Polska złoży wniosek do UOKiK-u o zgodę na przejęcie sieci sklepów Kefirek. Umowa inwestycyjna dotyczy kilkudziesięciu sklepów w Małopolsce. W przejętych placówkach powstaną sklepy Żabka i Freshmarket.
- Lokalizacje sieci sklepów Kefirek są atrakcyjne i będą dla nas wzmocnieniem w aglomeracji krakowskiej.  Inwestując w lokalne sieci handlowe zapewniamy kontynuację funkcjonowania placówek pod nowym brandem. Zależy nam również na tym, aby umożliwić  dotychczasowym pracownikom dalszy rozwój  i zatrudnienie w strukturach naszych sieci – mówi Julio Duarte, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych Żabka Polska.

W maju tego roku UOKiK wyraził zgodę na przejęcie Społem Zabrze, właściciela 43 sklepów spożywczych na Śląsku. Tym razem na celowniku sieci convenience znalazł się małopolski Kefirek, pog logo którego działają 22 sklepy własne i 62 franczyzowe. Placówki Kefirka działają w oparciu o własny kanał dystrybucji - hurtownię Serpol, która jednocześnie pełni rolę magazynu centralnego i zapewnia 60 proc. potrzeb towarowych sklepu.

Franczyza Kefirka była dosyć elastyczna, w rzeczywistości ograniczała się do obrandowania sklepu oraz korzystania z asortymentu oferowanego przez hurtownię Serpol. Centrala oferowała ponadto szkolenia oraz premie kwartalne za sprzedaż w zamian za niewysoką miesięczną opłatę franczyzową. Wśród działań marketingowych franczyzodawcy należy wymienić przede wszystkim gazetkę produktową, z której klienci dowiadywali się o aktualnych promocjach.

Jeśli UOKiK wyda zgodę na przejęcie w sklepach Kefirka zawisną wkrótce szyldy Żabki i Freshmarketu. Będzie to zależało od lokalizacji punktu i jego powierzchni. Kefirek prowadzi dwa formaty sklepów - convenience o powierzchni powyżej 120 m2 (prawdopodobnie zastąpią je Freshmarkety) oraz Kefirek Punkt, działające w lokalach do 120 m2 .
(dw)