Chata Polska od 1997 roku, kiedy powstał pierwszy sklep spożywczy, rozwinęła sieć liczącą 192 punkty, z czego 170 zarządzają franczyzobiorcy.
Wtorek
12.08.2014
Chata Polska stawia na współpracę z lokalnymi producentami oraz inwestuje w markę własną.
 

Chata Polska działa w sześciu województwach zachodniej Polski (wielkopolskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, dolnośląskie, zachodnio-pomorskie i łódzkie), w których poszukuje partnerów. Pod koniec roku pod szyldem Chaty Polskiej ma działać ponad 200 sklepów. Centrala stara się skutecznie walczyć z konkurencją delikatesów.
- Ciągle wzmacnia się pozycja dyskontów, których ekspansja kieruje się w stronę coraz mniejszych miast. Dyskonty ewoluowały od formy magazynowej z produktami na paletach do rangi przyjaznego i schludnego supermarketu, który powoli staje się osiedlowym sklepem „pierwszego kontaktu”. Ponadto sieci handlowe inwestują w marketing marek własnych. Dążą one do zajęcia w świadomości klienta pozycji zarezerwowanej do tej pory dla marek producentów. Nowa strategii Chaty Polskiej pokazuje, że podążamy za trendami konsumenckimi - mówi Helena Rumińska, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju.

- Motto naszej strategi brzmi „Blisko, lokalnie, naturalnie”. Polega ona na promowaniu lokalnych producentów spożywczych, które zostały oznaczone specjalnym godłem gospodyni. Strategia wpisuje się w aktualne trendy rynkowe – klienci są coraz bardziej świadomi w trakcie zakupów: dbają o swoje zdrowie, sprawdzają składniki oraz weryfikują rzetelność producentów i dystrybutorów. W ramach współpracy z lokalnymi wytwórcami żywności w naszych sklepach można także kupić asortyment własnej marki Spiżarnia Chaty Polskiej

Do sieci mogą przyłączyć się przyszli i obecni właściciele sklepów, które prowadzone są w formacie samoobsługowym na powierzchni minimum 100 m2. Klimatyzowany lokal z parkingiem powinien znajdować się w okolicy osiedla. Warto jednak zapoznać się z wymaganiami konkretnego samorządu, by placówka mogła uzyskać koncesję na sprzedaż alkoholu. Inwestycja w biznes zależy od powierzchni lokalu oraz od wyniki inwentaryzacji przeprowadzonej przez przedstawiciela franczyzodawcy, który ocenia koszty wdrożenia standardów Chaty Polskiej i zagospodarowania sali sprzedaży. Miesięczna opłata franczyzowa zależy od modelu współpracy i wynosi od 100 do 600 zł. W zamian franczyzobiorca ma do dyspozycji pomoc opiekuna sklepu oraz specjalisty ds. optymalizacji asortymentu, szkolenia z obsługi klienta i na poszczególnych stoiskach sklepu.

(dw)