O co chodzi w bankowym przejęciu?
O podchodach Alior Banku do konkurenta w branży głośno było już od paru miesięcy: Alior przejmie mniejszy bank. Dziś możemy być niemal pewni, że kierowana przez Wojciecha Sobieraja instytucja finansowa przejmie Meritum Bank, kontrolowany przez fundusz inwestycyjny Innova/4 L.P. Do sieci trafiło oświadczenie Aliora, w którym mowa jest o zawarciu umowy przedwstępnej kupna akcji Meritum reprezentujących 95 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Wartość transakcji to 352 mln zł, a Alior zamierza zdobyć kapitał na fuzję emitując akcje i obligacje. Część papierów wartościowych obejmą dotychczasowi właściciele Meritum Banku - Innova Financial Holdings oraz WCP Cooperatief.
Teoretycznie do faktycznego przejęcia jeszcze daleka droga, bo transakcję muszą jeszcze zaakceptować akcjonariusze, a później Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Przejęcie może mieć spore konsekwencje dla rynku bankowego, a szczególnie dla sieci placówek partnerskich kontrolowanych przez oba banki. Zarówno bowiem Alior, jak i Meritum bardzo mocno oparły swoje sieci dystrybucji na franczyzie. Pierwszy ma ponad 800 oddziałów, a połowę z nich prowadzą partnerzy. Sieć Meritum liczy blisko 200 punktów, w przeważającej większości należących do franczyzobiorców.
Obserwatorzy rynku, a zarazem sami zainteresowani, zadają sobie pytanie – po co właściwie Aliorowi Meritum? Sens przejęcia podważa przede wszystkim fakt, że większość lokalizacji Meritum Banku już i tak pozostaje w sąsiedztwie istniejących punktów Aliora. Chęć powiększania zasięgu terytorialnego trudno więc uznać za dobry motyw fuzji. Innym powodem może być portfel usług. Tu Meritum rzeczywiście ma pewną przewagę. W swojej ofercie ma produkty dla klientów korporacyjnych, których w Aliorze brak. Tylko czy naprawdę trzeba przejmować browar, by napić się piwa?
- Nie do końca rozumiem sens tej transakcji. Większość lokalizacji obu banków się pokrywa, a przecież Alior mógłby samodzielnie rozwinąć stosowny produkt dla firm – mówi nam pragnący zachować anonimowość franczyzobiorca Alior Banku.
W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Meritum. Rynkowi analitycy mają już jednak mniejsze wątpliwości.
- Według mnie Alior zamknie placówki Meritum Banku i przejmie jego klientów. Meritum to stosunkowo niewielki bank, ale notuje dodatnie wyniki. Aliorowi może opłacać się wchłonięcie konkurenta ze względu na korzyści skali – mówi Marcin Materna, analityk Domu Maklerskiego Millenium.
W najgorszym dla franczyzobiorców Meritum scenariuszu większość z nich będzie musiała pożegnać się z biznesem. Część z nich prawdopodobnie zyska możliwość zmiany szyldu na Alior Bank, ale decydować o tym będzie zapewne obszar wyłączności terytorialnej. Niewykluczone też, że beneficjentem fuzji okaże się zupełnie inny rynkowy gracz - Bank BPH. Jego partnerów, podobnie jak franczyzobiorców Meritum, nie obowiązuje zakaz konkurencji. Dlatego wielu z nich już prowadzi placówki pod dwoma szyldami. Być może część z nich zechce powiesić logo BPH nad drzwiami lokali, w których do tej pory mieściły się punkty Meritum. Z kolei popularny dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik zwraca uwagę, że Meritum współpracuje z siecią Tesco, oferując swoje produkty w punktach finansowych zlokalizowanych w supermarketach. Możliwe, że to właśnie na takie poszerzenie swojego zasięgu chrapkę ma Alior.
Los partnerów przejmowanego banku poznamy w najbliższych tygodniach.
(gum)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Zainspiruj się sukcesami i poznaj sprawdzone pomysły na biznes! Grudniowy numer „Własny Biznes FRANCHISING” pełen praktycznych porad i historii przedsiębiorców już w sprzedaży!
To, że poszedłeś pracować na etat, nie oznacza, że całe życie tak musi być. Kup listopadowy numer "Własny Biznes FRANCHISING", odważ się i zmień swoje życie zawodowe.
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Franczyza Alior Banku liczy już 15 lat. Marta Radziwiłko, jedna z pierwszych franczyzobiorczyń marki, mówi, że nigdy się nie zawiodła i ciągle się rozwija.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Credit Agricole/Alior Bank
Witam, czy ktoś ma doświadczenie z bankiem Credit Agricole i mógłby doradzić w jakim stopniu ta współpraca jest rentowna.
Velobank
Witam, czy ktoś prowadzi lub ma zamiar zacząć z velobankiem?
Pekao SA - czy to dobry pomysł na biznes
Warto interesować się tematem czy lepiej wybrać inny bank ?
PEKAO PARTNER - FRANCZYZA
Witam, Czy posiada ktoś jakiekolwiek informacje na temat franczyzy Banku Pekao ? Chodzi głównie o wynagrodzenie i przyznawalnośc kredytów. Warto interesować się tematem...
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?
dofinansowania są różne konkursy organizowne przez gmine, miasto, ministerstwa w zaleznosci od pomyslu na biznes.
Firma pożyczkowa
Ja gdy wiem, że chce uzbierać na dany cel, stosuje zasadę50/30/20, dzięki temu oszczędzam i nie potrzebuję pożyczać pieniędzy.