Ewa Minge daje przykład

Salony Femestage Eva Minge powstają w miejscowościach powyżej 50 tys. mieszkańców. Obecnie jest ich 18.
Czwartek
16.06.2016
Marka Femestage Eva Minge odpowiada za połowę wzrostu powierzchni sieci grupy Esotiq & Henderson w ostatnich 12 miesiącach. Ale inwestycje kosztują.
 

W skład odzieżowej grupy Esotiq & Henderson wchodzą 253 salony marki Esotiq, 18 salonów Femestage Eva Minge i dwa salony Eva Minge. Marka Esotiq na rynku jest od 2006 roku, a w ofercie ma przede wszystkim damską bieliznę, ale także koszulki, piżamy, szlafroki i stroje kąpielowe. I choć to brand o największej liczbie sklepów w grupie, to w ostatnim czasie przyrosty powierzchni sklepowej Esotiq & Henderson zawdzięcza marce stworzonej przy współpracy ze znaną projektantką – Evą Minge. Choć pierwsze otwarcia sklepów Femestage nastąpiły w drugim kwartale 2015 r., marka odpowiada za połowę wzrostu powierzchni w ostatnich 12 miesiącach. Do przychodów grupy w pierwszym kwartale 2016 r. marka Femestage dołożyła 3,2 mln zł, a łączna sprzedaż w sklepach wszystkich marek sięgnęła 29,6 mln zł (o jedną piątą więcej, niż przed rokiem).

Eva Minge sprzedaje licencję

Femestage to casualowa marka dla kobiet, wywodząca się z Domu Mody Eva Minge. Najbardziej rozpoznawalna w świecie polska projektantka pełni w sieci rolę dyrektora kreatywnego. Salony Femestage stylizowane są na wzór autentycznego zaplecza pokazu mody. Twórczyni konceptu przyznaje, że współpraca z grupą Esotiq& Henderson pozwoliła jej marce zrobić duży krok do przodu.
– Cały czas mam dużo do powiedzenia w firmie, ale otoczyłam się specjalistami po to, żeby korzystać z ich pomocy – tłumaczyła w wywiadzie dla miesięcznika Własny Biznes Franchising.

Franczyza Femestage, podobnie jak Esotiq, opiera się na modelu depozytowym. Franczyzobiorca nie musi angażować swojego kapitału w zakup towaru, a jego zarobek stanowi prowizja od sprzedaży – na stałym poziomie przez cały okres obowiązywania umowy franczyzowej. Salony powstają w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców. Franczyzobiorca musi zainwestować w remont sklepu i dopasowanie go do standardów franczyzodawcy. Koszty sezonowych wyprzedaży, działań marketingowych i kampanii reklamowych leżą natomiast po stronie franczyzodawcy.

Inwestycje kosztują

Grupa Esotiq&Henderson w pierwszym kwartale co prawda powiększyła przychody i sieć sprzedaży (tę drugą o 30,6 proc.), ale inwestycje w nowe otwarcia obciążyły wynik spółki. Strata grupy sięgnęła 2,9 mln zł. Rok wcześniej wynik wyszedł na zero, ale nie działała wówczas jeszcze sieć Femestage.
– Ekspansja sieci Femestage oraz Esotiq kosztuje i ma istotny wpływ na wynik netto. Spółka Esotiq Germany (tam działają trzy sklepy marki – przyp. red.) też jest na wczesnym etapie rozwoju i nie przynosi jeszcze zysków. Uważamy jednak, że warto inwestować w odzież i rozwój w Polsce i w Niemczech – mówi Adam Skrzypek, prezes Esotiq & Henderson.

Spadła też sprzedaż grupy w przeliczeniu na metr kwadratowy – z 597 zł na 571 zł. 
– Spadek sprzedaży na metr kwadratowy o 4,2 proc. wynika ze znaczącego wzrostu nowych sklepów, które jeszcze nie zdążyły zaistnieć w świadomości klientek. Musimy poczekać zwykle kilka miesięcy, aby zbudować bazę stałych klientów i wtedy ten wskaźnik zacznie się poprawiać. Naszym sposobem na wzrost są nowe różnorodne kolekcje oraz rozszerzanie asortymentu w salonach Esotiq i Femestage Eva Minge. Nowa kolekcja Femestage jesień/zima 2016 zebrała bardzo dobre recenzje podczas pokazu na kwietniowym Fashion Week Poland w Łodzi – mówi Adam Skrzypek, prezes Esotiq & Henderson. – Obserwujemy dalszy spadek klientów odwiedzających galerie handlowe, czyli tzw. trafficu, ale dzięki skutecznym działaniom sprzedażowym wartość średniego paragonu w I kwartale wzrosła o 5,9 proc. – dodaje prezes Skrzypek.

Rośnie też sprzedaż grupy Esotiq & Henderson w Internecie. Spółka posiada obecnie dwa sklepy internetowe w Polsce: e-sklep Esotiq (od kwietnia 2014 r.) oraz e-sklep Femestage (od kwietnia 2015 r.). Produkty grupy dostępne są też na platformach multibrandowych: Esotiqi Femestage na Modne Zakupy, a Femestage i Eva Minge na Mostrami.pl. Od kwietnia 2015 r. działa też sklep internetowy marki Esotiq w Niemczech.