Kto straszy w lustrze
Arkadiusz Słodkowski, redaktor naczelny „Własny Biznes FRANCHISING”
Pod koniec października czekają nas targi pomysłów na biznes Franczyza 2017. Ten numer magazynu WBF będą więc czytać głównie ci, którzy planują biznes. To zazwyczaj osoby, które podchodzą do tematu bardzo poważnie, ale jeszcze z taką pewną nieśmiałością; pytają, czy się nadaję, czy mnie stać? Najchętniej rozkręciliby jakiegoś biznesmena, żeby zobaczyć, co jest w środku, żeby później te same rozwiązania zastosować u siebie.
Na początku zawsze jest niepewność. Nie wiecie, czy pasujecie do towarzystwa: w końcu biznesu jeszcze nie prowadziliście. Chcę wam zrobić zastrzyk z optymizmu; sporo wiemy na temat polskich biznesmenów, pewnie zaskoczy was, w ilu punktach będziecie podobni.
1. Przedsiębiorca wydaje na biznes średnio ponad 200 tys. zł, ale największa grupa inwestuje nie więcej niż 100 tysięcy. Własna firma kosztuje biznesmena sporo nerwów, jak opisuje go psycholog Jacek Santorski: „faktury podpisuje własną krwią”. Kto firmy nie prowadził, temu trudno poczuć te emocje. Ani seksu, ani biznesu nie da się opowiedzieć. Trzeba to przeżyć.
2. Nie istnieje przepis na biznesmena, nikt się nim nie rodzi. Często to sytuacja tworzy przedsiębiorcę, jakaś okazja, przypadek, konieczność. Ktoś się rozwodzi, ktoś traci pracę, dostaje spadek. I zaczyna. Owszem są cechy, które pomagają w biznesie (skłonność do ryzyka, pracowitość, kreatywność, otwartość), ale większość z nas da radę, mimo różnych charakterów. Polak jest wolny, kiedy musi.
3. Co ciekawe, biznesmen jest towarzyską konserwą – ma zazwyczaj jedną żonę przez całe życie. Dlaczego? Może zarobiony i nie ma czasu na więcej albo ogranicza ryzyko utraty majątku.
4. Czy przedsiębiorca ma wady – wstyd przyznać - może być awanturujący się. Napoleon w pracy, w domu nie zdejmuje kabury ani munduru. Pogoni dzieci za brak odrobionych lekcji, żonę ofuknie albo nie usłyszy jej ważnej opowieści, bo już myśli o jutrzejszym spotkaniu. Gdzieś zapada w siebie i tam spaceruje wśród tabelek Excela niesłyszany ani niesłuchający.
5. To jak naprawdę wygląda to odbicie w lustrze? Wizerunkowo nieco paskudnie. Przedsiębiorca bywa trochę obrażony, że w literaturze nie występują pozytywni bohaterowie biznesmeni, wszędzie tylko układy i cynizm. Jest Wokulski, co zarabia na wojnie z Ruskimi, i jest Borowiecki zdradzający ukochaną. A współcześnie w filmie „Chłopaki nie płaczą” szemrany biznesmen wysyła asystenta Silnorękiego do ustawienia listy przebojów, kiedy tępy synalek chce nagrywać płyty. Cwaniactwo i mafia.
6. Wróćmy jednak do zalet. Pieniądze nie są jedynym celem biznesmena i często są celem przy okazji. Bardziej niż o luksus chodzi mu o realizację pomysłu, realizację siebie i marzeń – pieniądze są tylko nagrodą. Nawet jak biznesmen opływa w luksusy, to lubi, jak jest o nich cicho i najgorszym dniem roku jest dla niego publikacja listy najbogatszych Polaków.
7. Firma doradcza Granth Thornton i bank HSBC przeanalizowali życiorysy właścicieli największych prywatnych przedsiębiorstw. Uśredniony polski biznesmen otworzył firmę po trzydziestce. To mówią wszystkie statystyki: biznes warto zaczynać jak najszybciej. Prawie każdy biznesmen pracował wcześniej na etacie – ale nie za długo, kilka lat. Etat nie jest wiec obciążeniem, doświadczone zgromadzone w pracy u kogoś jest też przydatne w pracy na swoim.
8. Jakie wykształcenie ma biznesmen? Ten, kto stworzył biznes od zera, utrzymał się na rynku bardziej dzięki intuicji i ciężkiej pracy niż uniwersyteckiej wiedzy. Największą szansę na biznes mają inżynierowie, a najmniejszą humaniśc i po politologii. Co ciekawe, tylko ¼ przedsiębiorców stanowią ekonomiści. Widać, za dużo wiedzieć też niezdrowo.
Codziennie patrząc w lustro, patrzysz w oczy człowieka, od którego zależy twoje życie. Ale kiedy widzisz swoje odbicie, to nieświadomie sam przed sobą odrobinę pozujesz. Czy tak trudno zrobić minę biznesmena? Potrenuj.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Zdefiniowaliśmy naszą franczyzę na nowo. Teraz czas na intensywny rozwój – mówi Krystian Kasia z Banku Millennium
Rozumiemy franczyzę i doceniamy jej potencjał, dlatego chcemy i możemy się rozwijać – mówi Tomasz Pawłowski z Departamentu Bankowości Detalicznej – Franczyza i Sprzedaż Ratalna w Banku Millennium
Peter Drucker powiedział: „pierwsza noc, którą prześpisz spokojnie, bo twój biznes zaczął się rozwijać, powinna być tą, w której pomyślisz o sukcesji”.
Nikt nie umie wysadzić w powietrze biznesu tak jak pracownik. Rzecz w tym, że żadna firma nigdy nie osiągnęła sukcesu bez rzetelnych pracowników.
Zarządzanie zespołem nie jest łatwą sprawą. Może w tym jednak pomóc przestrzeganie kilku zasad.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
Z kosmetyczną marką Yves Rocher można współpracować w dwóch modelach. Czym się różnią?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jak zawsze branża gastronomiczna ma silną reprezentację na Targach Franczyza, które odbędą się 24-26 października w PKiN w Warszawie. Można będzie wybierać i wśród rodzimych, i wśród międzynarodowych konceptów.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...