Dotacje dla małych i średnich przedsiębiorstw
Dnia 24 czerwca 2001 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie warunków i trybu udzielania dotacji przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości [Dz. U. nr 57, poz. 598]. Zgodnie z tymi przepisami Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) może udzielać przedsiębiorcom następujących dotacji:
- szkoleniowej (tylko małym przedsiębiorcom) – na finansowanie uczestnictwa w szkoleniach z zakresu: zarządzania zasobami przedsiębiorstwa; przepisów prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w szczególności w Polsce i w Unii Europejskiej; zastosowania technik informatycznych w przedsiębiorstwie; marketingu; finansowania rozwoju przedsiębiorstwa;
- na sfinansowanie części kosztów uzyskania certyfikatu z zakresu systemu zarządzania jakością, środowiskiem lub bezpieczeństwem pracy (dotacja dla małych i średnich przedsiębiorców);
- na sfinansowanie części kosztów usług doradczych związanych z dopuszczeniem akcji emitowanych przez przedsiębiorcę na giełdę lub wprowadzeniem na nieurzędowy, regulowany rynek papierów wartościowych, czyli na przygotowanie do uczestnictwa w rynku kapitałowym (dotacja dla małych i średnich przedsiębiorców).
Zgodnie z § 1 rozporządzenia dotacja szkoleniowa może być udzielona na szkolenie nie tylko właściciela i współwłaściciela firmy, ale także pełnomocnika, prokurenta, osoby wchodzącej w skład zarządu lub zajmującej w firmie kierownicze stanowisko. Przez uczestnictwo w szkoleniu należy rozumieć także odpłatne studia podyplomowe. O dotację można ubiegać się po zakończeniu szkolenia. Nie może ona przekraczać na jedną osobę 60% ceny netto szkolenia i 1.000 złotych, a łączna wartość tej dotacji dla jednego przedsiębiorcy w ciągu roku – 5.000 złotych.
Zgodnie z § 2 rozporządzenia dotacja na uzyskanie certyfikatu może być udzielona na finansowanie kosztów:
- usług doradczych i szkoleniowych w zakresie projektowania i wdrażania potwierdzonych certyfikatem systemów zarządzania;
- audytu certyfikacyjnego, wykonanego przez jednostkę certyfikującą akredytowaną w systemie akredytacji.
Dotacja na finansowanie kosztów usług doradczych (pkt. a) nie może przekraczać 60% tych kosztów, ani kwoty 20.000 złotych w przypadku małego przedsiębiorcy i 25.000 złotych w przypadku średniego przedsiębiorcy. Dotacja na audyt (pkt. b) nie może przekraczać 60% ceny netto audytu, ani kwoty 6.000 złotych w przypadku małego przedsiębiorcy i 12.000 złotych w przypadku średniego przedsiębiorcy. Powyższe limity kwot mogą być zwiększone o 50% w przypadku projektowania i wdrażania jednocześnie więcej niż jednego systemu zarządzania.
Dotacja na przygotowanie do uczestnictwa w rynku kapitałowym nie może przekraczać 60% ceny netto usług doradczych ani kwoty 100.000 złotych. Dotacja ta, jak również dotacja na uzyskanie certyfikatu, nie mogą być udzielone przedsiębiorcy, który na te same cele korzystał z pomocy publicznej lub zalega z opłacaniem podatków lub składek ZUS.
Przedsiębiorcy ubiegający się o poszczególne dotacje występują do PARP z wnioskiem sporządzonym według wzoru załączonego do rozporządzenia. Do wniosku należy dołączyć - wymienione w rozporządzeniu - dokumenty świadczące o spełnieniu warunków pozwalających na udzielenie poszczególnych dotacji, przy czym PARP może żądać od przedsiębiorcy przedstawienia dodatkowych dokumentów potwierdzających spełnianie warunków. Dotacja udzielana jest w drodze umowy pomiędzy PARP a przedsiębiorcą.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy przekazaniu prowadzonego przedsiębiorstwa towarzyszy opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jeśli przekazującym jest rodzic?
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Jeśli masz JDG sprawdź co zyskasz na zmianie formy prawnej działalności i dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej z doradztwem podatkowym.
Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub krótkich zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. może się to zmienić.
Spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT mogą stosować mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...