Odsetki tylko na żądanie
Jak podaje "Rzeczpospolita", stosowana przez silniejszych kontrahentów praktyka narzucania słabszym partnerom długich terminów zapłaty za dostarczone przez nich towary i usługi stała się dla drobnych kooperantów wielkich firm prawdziwą zmorą. Stąd ogromne zainteresowanie uchwaloną 6 września 2001 r. ustawą o terminach zapłaty w obrocie gospodarczym.
Istota ustawy sprowadza się do tego, że jeśli w umowie między małym przedsiębiorcą a jego kontrahentem nie mającym takiego statusu zostanie ustalony termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, ów kontrahent będzie obowiązany do wypłacenia odsetek ustawowych za okres począwszy od 31 dnia po dostarczeniu towaru czy wykonaniu usługi (czyli spełnieniu świadczenia niepieniężnego) i dostarczeniu odbiorcy faktury lub rachunku - do dnia zapłaty, ale nie dłuższy niż od dnia wymagalności świadczenia pieniężnego. Ważna uwaga: ten duży musi zapłacić odsetki tylko wówczas, gdy dostawca ich zażąda. Mały przedsiębiorca może oczywiście - przede wszystkim ze względu na to, by nie tracić kontraktu - z owych odsetek rezygnować. Z ustawy płynie natomiast zakaz zawierania porozumień, na mocy których mały przedsiębiorca mógłby zrzec się tego uprawnienia.
Co to oznacza w praktyce? Otóż mały przedsiębiorca, by nie narażać się dużemu, od którego czasem zależy byt jego firmy, może godzić się na terminy zapłaty przekraczające 30 dni i nie dopominać się odsetek, dopóki współpraca trwa. Jeśli jednak z jakiś względów zostanie zerwana, będzie mógł zażądać ich za czas, w którym nie uległy przedawnieniu. Roszczenia zaś związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się z upływem 3 lat (art. 118 kodeksu cywilnego).
Więcej: Izabela Lewandowska, Rzeczpospolita, 13 listopada 2001, "Prawo co Dnia"PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy przekazaniu prowadzonego przedsiębiorstwa towarzyszy opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jeśli przekazującym jest rodzic?
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Jeśli masz JDG sprawdź co zyskasz na zmianie formy prawnej działalności i dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej z doradztwem podatkowym.
Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub krótkich zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. może się to zmienić.
Spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT mogą stosować mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...