Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym
Dnia 14 grudnia 2001 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy - Prawo działalności gospodarczej. Zasadnicze zmiany dotyczą przesunięcia o dwa lata obowiązku przerejestrowywania się przedsiębiorców - osób fizycznych do Krajowego Rejestru Sądowego [dalej: KRS] i rozpoczęcia w KRS rejestracji osób fizycznych podejmujących działalność gospodarczą. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami operacja ta ma się rozpocząć dnia 1 stycznia 2004 r. (pierwotnie miał to być 1 stycznia 2002 r.) i zakończyć dnia 31 grudnia 2005 r. (a nie 31 grudnia 2003 r. jak było przed nowelizacją przepisów). Zatem do 31 grudnia 2003 r. przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi rozpoczynający działalność gospodarczą będą mogli nadal rejestrować się w ewidencji prowadzonej przez gminy.
Ponadto, nowelizacja zniosła obowiązek przedkładania sądowi rejestrowemu w związku z ubieganiem się o wpis do rejestru przedsiębiorców tytułu prawnego do lokalu (nieruchomości), w którym ma być prowadzona działalność gospodarcza oraz wyłączyła jednoznacznie możliwość zwrotu - bez wyjaśnień i bez wezwania do poprawienia lub uzupełnienia - wniosku o wpis, w razie nie wniesienia go na urzędowym formularzu albo nieprawidłowego wypełnienia. Zgodnie z nowelizacją sąd, zwracając wniosek, będzie musiał wezwać wnioskodawcę do poprawienia formularza czy uzupełnienia braków, a na zarządzenia przewodniczącego sądu rejestrowego o zwrocie wniosku będzie przysługiwało zażalenie. Jeżeli przy złożeniu wniosku wystąpi uchybienie inne niż brak formularza, np. nieprawidłowe jego wypełnienie, czy nieuiszczenie opłaty sądowej, sąd będzie mógł wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia braków. Jednocześnie do ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym dodano nowy przepis (art. 19 ust. 2a ustawy), zgodnie z którym wnioski o wpis do KRS można było składać także na niebarwnych formularzach stanowiących wydruki komputerowe lub będących kserokopiami formularzy urzędowych.
Unormowano też m.in. kwestię opłat przy rejestracji w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez gminę. Zgodnie z nowym art. 88a ust. 4 ustawy – Prawo działalności gospodarczej wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej będzie podlegał opłacie stałej w kwocie 100 złotych, a jeżeli wniosek dotyczy zmiany wpisu opłata stała będzie wynosiła 50 złotych; rada gminy może wprowadzić zwolnienie od tych opłat.
Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy przekazaniu prowadzonego przedsiębiorstwa towarzyszy opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jeśli przekazującym jest rodzic?
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Jeśli masz JDG sprawdź co zyskasz na zmianie formy prawnej działalności i dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej z doradztwem podatkowym.
Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub krótkich zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. może się to zmienić.
Spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT mogą stosować mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...