Na leasingu też można zarobić
Leasing zwrotny od kilku lat stał się przydatnym narzędziem finansowania każdej przedsiębiorczości. W taki sposób przedsiębiorstwo może pozyskać nie tylko kapitał inwestycyjny, ale także pieniądze na bieżącą działalność gospodarczą. Taka forma to sposób na uwolnienie kapitału zamrożonego w konkretnej części majątku firmy. Leasing zwrotny oferuje większość spośród 35 firm leasingowych zrzeszonych w Polskim Związku Leasingu (www.leasing.org.pl).
Leasing zwrotny polega na tym, że leasingodawca (finansujący) odkupuje od leasingobiorcy, czyli od korzystającego (przedsiębiorcy) przedmiot (przede wszystkim nieruchomość), która była własnością przedsiębiorcy. Następnie przedmiot umowy, oddaje się w leasing leasingobiorcy. Leasingobiorca, były właściciel za używanie np. z nieruchomości płaci określony czynsz ustalony w umowie.
Na co można przeznaczyć kapitał?
- Jednym z głównych celów leasingu zwrotnego jest refinansowanie istniejącej nieruchomości w celu zwiększenia jej wartości poprzez inwestycję w nią (poprawa, jakości, wymiana jej elementów) lub jej rozbudowę (np. druga hala produkcyjna, salon dla nowej marki samochodowej) – twierdzi Andrzej Krzemiński, prezes zarządu Europejskiego Funduszu Leasingowego.
Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Polskiego Związku Leasingu dodaje, że zdarzają się często transakcje, gdzie inwestor miał środki na szybką budowę nieruchomości, proces zamknął inwestycyjny i chciał uzyskać refinansowanie zaraz po oddaniu inwestycji.
Leasing zwrotny możliwy jest nie tylko w przypadku nieruchomości, ale i innych dóbr inwestycyjnych. Stosowany jest również w stosunku do maszyn i urządzeń, samochodów ciężarowych i osobowych.
Przedsiębiorca, chcący skorzystać z leasingu zwrotnego musi być zaopatrzony w trzy rodzaje dokumentów:
- Dotyczące sytuacji finansowej
- Rejestrowe
- Dotyczące samej nieruchomości lub innego przedmiotu umowy leasingowej
Ważne są ulgi podatkowe
Korzyści finansowe to pozyskanie kapitału inwestycyjnego lub obrotowego w zamian za nieruchomość. Inną ważną korzyścią dla przedsiębiorcy to przyspieszona amortyzacja przedmiotu umowy w przypadku zastosowania leasingu operacyjnego. Normalna stawka amortyzacyjna nowej nieruchomości wynosi 2,5 proc. Potrzeba więc 40 lat dla zamortyzowania nieruchomości.
Przy leasingu operacyjnym takiego przedmiotu umowy po 10 latach, tzw. rachunkowa wartość resztkowa wynosi już 46 proc. W tym czasie zamortyzowało się 64 proc. wartości nieruchomości. W przypadku, więc odkupu nieruchomości przez leasingobiorcę, od leasingodawcy po okresie 10 lat, po wprowadzeniu jej na księgi rachunkowe stosuje się stawkę 3,3 proc. zaś podstawą naliczenia jest tylko 46 proc. początkowej wartości przedmiotu umowy leasingowej.
- Dla dobrego ułożenia transakcji dla klienta należy rozpoznać jego finanse, plany inwestycyjne i dopasować produkt do potrzeb – dodaje Andrzej Krzemiński.
Andrzej Okrasiński
Kancelaria Prawna Skarbiec
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy przekazaniu prowadzonego przedsiębiorstwa towarzyszy opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jeśli przekazującym jest rodzic?
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Jeśli masz JDG sprawdź co zyskasz na zmianie formy prawnej działalności i dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej z doradztwem podatkowym.
Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub krótkich zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. może się to zmienić.
Spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT mogą stosować mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...