Po jasnej stronie mocy
Chcesz prowadzić własny biznes, masz kapitał, ale nie masz pomysłu. Pomyśl o franczyzie, póki żyje w tobie zapał z przełomu roku. Najczęstszym powodem rezygnacji z marzeń o własnym biznesie jest strach przed konkurencją i obawa przed bankructwem. Z obydwoma tymi lękami może poradzić sobie biznes otwarty pod znanym szyldem franczyzowym: firmy franczyzowe upadają dużo rzadziej, a znane marki gwarantują przypływ klientów od pierwszego dnia funkcjonowania.
Kryzys mi lotto
Franczyza jest niezłym rozwiązaniem nawet na czas spowolnienia gospodarczego. Po prostu klienci najpóźniej rezygnują z zakupów/usług w salonach znanych marek. Przy 2-3-proc. wzroście gospodarczym najlepiej obroni się właśnie drobny i średni handel oraz usługi – licencje na taki biznes dominują we franchisingu. Polacy coraz bardziej chcą decydować o własnych pieniądzach sami, a ich rosnąca wiedza o gospodarce powoduje, że wybierają bezpieczniejszy franchising.
Sprawdzony pomysł
Know-how i marka firmy to atuty, których wartość buduje się latami. Dzięki franczyzie przedsiębiorca, posiadając stosunkowo nieduży kapitał, może skorzystać z doświadczeń gospodarczych franczyzodawcy oraz z renomy, nazwy i znaków handlowych jego firmy. A przecież jednocześnie pozostanie niezależnym przedsiębiorcą!
Mniejsze ryzyko i większa wiarygodność
Bezpośrednią korzyścią z przystąpienia do sieci franczyzowej jest więc obniżenie ryzyka związanego z uruchomieniem działalności gospodarczej. To z kolei zwiększa wiarygodność franczyzobiorcy w oczach kontrahentów, w tym także instytucji finansowych. Badania i doświadczenia zachodnich rynków dowodzą, że liczba upadłości przedsiębiorstw działających w ramach systemów franczyzowych jest znacznie mniejsza niż tych działających samodzielnie. Nic więc dziwnego, że franczyzobiorcy mają większą wiarygodność kredytową. Ponadto często franczyzodawcy pomagają franczyzobiorcom w znalezieniu źródeł finansowania.
Właściciel cukierni nie musi piec ciastek
Wcale nie jest konieczne posiadanie przez franczyzobiorcę doświadczenia w dziedzinie, w której będzie prowadził działalność. Otrzyma on bowiem od franczyzodawcy pełne przygotowanie i stałą pomoc w tym zakresie. Brak specjalistycznej wiedzy i doświadczenia jest więc zastępowany przez szkolenie i wszechstronną pomoc franczyzodawcy. Pomoc dotyczy wszelkich aspektów prowadzenia działalności gospodarczej: organizacji i prowadzenia przedsiębiorstwa, wyboru lokalizacji, zakupu wyposażenia, zarządzania personelem itp. Niekiedy franczyzobiorca otrzymuje także prawo wyłącznej sprzedaży czy wyłącznego wykonywania usług na danym obszarze. Dzięki takiej pomocy utworzenie i prowadzenie firmy w ramach sieci franczyzowej wymaga mniejszych nakładów kapitałowych niż prowadzenie samodzielnego biznesu.
Duży może więcej
Dodatkową korzyścią franczyzobiorcy są efekty działań reklamowych i marketingowych prowadzonych przez franczyzodawcę dla całego systemu w skali kraju czy regionu. To samo dotyczy działalności badawczej i rozwojowej podejmowanej przez franczyzodawcę. Z jej efektów korzystają wszyscy franczyzobiorcy, którzy działając w pojedynkę, nie mieliby po prostu na to pieniędzy.
Arkadiusz Słodkowski
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Zdefiniowaliśmy naszą franczyzę na nowo. Teraz czas na intensywny rozwój – mówi Krystian Kasia z Banku Millennium
Rozumiemy franczyzę i doceniamy jej potencjał, dlatego chcemy i możemy się rozwijać – mówi Tomasz Pawłowski z Departamentu Bankowości Detalicznej – Franczyza i Sprzedaż Ratalna w Banku Millennium
Peter Drucker powiedział: „pierwsza noc, którą prześpisz spokojnie, bo twój biznes zaczął się rozwijać, powinna być tą, w której pomyślisz o sukcesji”.
Nikt nie umie wysadzić w powietrze biznesu tak jak pracownik. Rzecz w tym, że żadna firma nigdy nie osiągnęła sukcesu bez rzetelnych pracowników.
Zarządzanie zespołem nie jest łatwą sprawą. Może w tym jednak pomóc przestrzeganie kilku zasad.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...