Nowe zasady przetargów publicznych
20 lutego 2013 r. weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących przetargów publicznych, której głównym celem było umożliwienie dostępu do zamówień publicznych małym i średnim przedsiębiorcom. Nowe przepisy mają zastosowanie do postępowań wszczętych po 20 lutego 2013 r. Do przetargów wszczętych wcześniej nadal stosujemy poprzednie regulacje.
Prawo żądania wykazu wszystkich zamówień
Nowelizacja przepisów o zamówieniach publicznych wprowadziła możliwość weryfikacji przez zamawiającego warunków udziału wykonawcy w postępowaniu. W postępowaniach, których przedmiot zamówienia stanowią usługi, roboty budowlane lub dostawy wymagające wykonania prac dotyczących rozmieszczenia lub instalacji, zamawiający może oceniać zdolność wykonawcy do należytego wykonania zamówienia. Ocena ta może dotyczyć rzetelności, doświadczenia oraz kwalifikacji wykonawcy. Dzięki wprowadzonej zmianie zamawiający będzie miał możliwość szerszej, niż dotychczas (tj. na podstawie referencji poprzednich zamawiających) weryfikacji wykonawcy.
Znowelizowane przepisy umożliwiają zamawiającym żądanie wykazu robót budowlanych, dostaw lub usług zawierającego m.in. informacje na temat wszystkich zamówień oraz wskazanie, czy zamówienia te zostały wykonane lub są wykonywane należycie, bądź zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone.
Nowe możliwości wykluczenia
W celu zwiększenia szans małych i średnich przedsiębiorstw w zamówieniach publicznych, nowe przepisy wprowadziły obowiązek wykluczania z postępowań przetargowych wykonawców należących do tej samej grupy kapitałowej.
W świetle nowych przepisów niedopuszczalna jest sytuacja, w której wykonawca należąc do tej samej grupy kapitałowej, złoży odrębne oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w tym samym postępowaniu. Wyjątkiem od powyższego zakazu jest wykazanie przez takiego wykonawcę, że istniejące powiązania nie prowadzą do naruszenia zasady uczciwej konkurencji.
W postępowaniach wszczętych po 20 lutego 2013 r., zamawiający zobowiązany będzie wymagać od wykonawcy złożenia wraz z ofertą listy podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej, albo informacji o tym, że nie należy do grupy kapitałowej. Wykonawca, który nie złoży listy, będzie podlegał wykluczeniu z przetargu.
Większy udział małych i średnich firm
Nowelizacja przepisów regulujących zamówienia publiczne wprowadziła także możliwość zobligowania wykonawcy – koncesjonariusza robót budowlanych do zawarcia z innymi podmiotami umowy o podwykonawstwo. Mocą nowych regulacji zamawiający może zobowiązać wykonawcę, by zamówienie w co najmniej 30 proc. jego wartości, zostało wykonane przez inne – z reguły mniejsze – firmy. Zmiana przepisów powinna przyczynić się do zwiększenia szans małych i średnich przedsiębiorstw na udział w realizacji zamówień, a także do wzrostu konkurencji na rynku.
Portal Skarbiec.Biz – niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy przekazaniu prowadzonego przedsiębiorstwa towarzyszy opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jeśli przekazującym jest rodzic?
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Jeśli masz JDG sprawdź co zyskasz na zmianie formy prawnej działalności i dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej z doradztwem podatkowym.
Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub krótkich zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. może się to zmienić.
Spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT mogą stosować mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...