Pamiątki warte krocie
Pod koniec kwietnia na aukcji w angielskim Devizes pod młotek poszedł list Esther Hart do matki datowany na 14 kwietnia 1912 r. Napisany został na pokładzie Titanica tuż przed jego zderzeniem z górą lodową, które miało miejsce tego samego dnia. Cena transakcyjna listu przewyższyła cenę wywoławczą o 100 tys. funtów, osiągając poziom 119 tys. funtów. Nabywca pozostaje anonimowy, pamiątkę wylicytował przez telefon. List jest wyjątkowo dobrze zachowany. Treść wypełnia głównie narzekanie Esther Hart na uciążliwość podróży – autorka listu cierpiała na chorobę morską. List ocalał w płaszczu, którym mąż okrył Esther podczas trwania ewakuacji pasażerów.
Dzieło Esther Hart nie jest jednak pierwszą pamiątką historycznych wydarzeń, która osiąga na aukcjach zawrotną cenę. Wystarczy spojrzeć na wydarzenia z ostatnich miesięcy. Na początku kwietnia sporym sukcesem zakończyła się aukcja pamiątek po wyprawach amerykańskich kosmonautów na księżyc przeprowadzona przez dom Bonham’s: nabywców znalazło 80 proc. wystawionych przedmiotów, zostały sprzedane za niemal 1 mln dolarów. Największe zainteresowanie wzbudziła checklista Apollo 11 sporządzona przez Buzza Aldrina (sprzedana za 68 tys. dolarów) oraz emblemat przedstawiający orła z gałązką, który mieli na skafandrach kosmonauci którzy spacerowali po księżycu (62,5 tys. dolarów). Dosłownie kilka dni temu pamiątki po legendarnym producencie filmowym Orsonie Wellesie znalazły nabywców za blisko 120 tys. dolarów. Najwyższą cenę osiągnęła kamera (37 tys. dolarów), ale furorę zrobiły 24 strony scenariusza „Obywatela Kane’a” (15 tys. dolarów).
Niezwykle bogata jest również historia licytacji ubrań i dodatków, które miały na sobie gwiazdy światowego kina podczas kręcenia kultowych filmów. Na tyle bogata, że można zauważyć, jak bardzo rośnie zainteresowanie tego rodzaju pamiątkami, a więc także jak bardzo atrakcyjnym aktywem inwestycyjnym się stają. Pierwszą tego typu akcję urządziło studio MGM w 1970 r. Najwyższą cenę (15 tys. dolarów) osiągnęły czerwone trzewiki Judy Garland z planu filmu „Czarodziej z Oz” (1939). Inna para trzewików Garland (są cztery) w 1999 r. została sprzedana za 666 tys. dolarów, co oznacza, że średniorocznie drożały o 14 proc. Pod koniec lat 80-tych XX wieku kostiumy Batmana i Robina wykorzystywane w serialu z lat 60-tych osiągnęły cenę 5 tys. dolarów, by w 1999 r. podczas aukcji w Sotheby’s znaleźć nowego właściciela, który zapłacił 68,5 tys. dolarów – to oznacza około 40 proc. średniorocznej stopy zwrotu.
Rozwija się również rynek handlu pamiątkami po muzykach. W 2004 r. słynna gitara Erica Claptona „Blackie” poszła za niemal 1 mln dolarów. Rekordy należą jednak do pamiątek po Johnie Lennonie. W 2000 r. fortepian na którym skomponował słynny utwór „Imagine” muzyk George Michael kupił za 1,45 mln funtów, ale nie pobił rekordu z 1985 r., kiedy to Rolls-Royce nieżyjącego już Beatlesa został sprzedany za 1,8 mln funtów.
Aukcje pamiątek potrafią jednak wzbudzać kontrowersje. W połowie kwietnia tego roku po interwencji francuskiego ministra kultury dom aukcyjny Vermot de Pas odwołał licytację przedmiotów, które należały niegdyś do przywódców Trzeciej Rzeszy. Pod młotek miały trafić m.in. chusteczka z inicjałami Hitlera oraz paszport Goeringa. Przeciwko wydarzeniu protestowali francuscy Żydzi zgromadzeni w stowarzyszeniu CRIF. – Aukcja uderzyłaby w pamięć ofiar nazistowskiego barbarzyństwa – oświadczyli. – Wystawiając te przedmioty na publiczną aukcję, traktowaliśmy je jako świadectwo historii. Nie zamierzaliśmy nikogo urazić ani wzbudzać sensacji – oświadczył dom aukcyjny Vermot de Pas.
Portal Skarbiec.Biz – niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy można przygotować firmę na każdą sytuację? Wiele zależy od kompetencji liderów i tego, jak poradzą sobie w świecie VUCA.
Wpadki zdarzają się każdemu. Efekt gafy oraz drobne błędy można przekuć na swoją korzyść. Jak to zrobić?
Praca zespołowa to wyzwanie. Kiedy ktoś pracuje nie tak, jakbyśmy chcieli, są sposoby, aby udzielić mu konstruktywnej informacji zwrotnej. Dzięki technice komunikacyjnej FUKO zyskamy w oczach pracownika i zmotywujemy go do działania.
Może przynieść nowe pomysły i ulepszyć pracę. Ale wciąż w wielu firmach zarówno szef, jak i podwładni uważają zebrania za nudny obowiązek do odhaczenia. Obie strony mogą to zmienić.
Miłość to dobry towar na sprzedaż. Zakochani wydają niemałe pieniądze na gadżety, wspólne podróże, romantyczne kolacje w restauracji czy pobyt w salonie spa, natomiast single na poszukiwanie drugiej połówki.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...