Co kraj, to pracownik
Oczekiwania i wyobrażenia pracowników o pracodawcach różnią się w zależności od stylu życia i stanu rozwoju gospodarki w państwie, z którego pochodzą. W krajach aspirujących do pozycji gospodarczych liderów pracownicy oczekują sprawiedliwego traktowania i wyższego wynagrodzenia, które pozwoli im na lepszy standard życia. Są nastawieni na rozwój i doskonalenie swoich umiejętności. Natomiast w silnych gospodarkach i bogatszym społeczeństwie, zauważalna jest już mniejsza pogoń za samym pieniądzem, a z kolei większe zainteresowanie stabilizacją zawodową.
Według najnowszego raportu firmy doradczej Staufen pracownicy różnią się również w ocenie czynników, które ich zdaniem, wpływają na ich atrakcyjność w oczach przyszłych pracodawców. Inaczej widzą je Niemcy mieszkający w stabilnym gospodarczo kraju, a jeszcze inaczej Chińczycy i Brazylijczycy, gdzie gospodarki dopiero niedawno nabrały rozpędu.
Stabilność czy rozwój zawodowy?
Jeśli zatrudniasz lub chcesz zatrudnić mieszkańca zachodniego brzegu Odry, musisz postawić na tzw. miękkie umiejętności w zarządzaniu. Według raportu firmy Staufen dla przeciętnego Niemca, który nie ukończył jeszcze 34. roku życia, najważniejsze jest sprawiedliwe traktowanie przez przełożonych. Za bardzo istotne uznało je 63 proc. badanych, a jako istotne 35 proc. Następna w kolejności jest gwarancja zatrudnienia, którą - jako bardzo ważną - określiło 54 proc. badanych, a za ważną uznało 41 proc. Chińczycy natomiast wskazywali najczęściej na dobrą płacę (48 proc. – bardzo ważna, 51 proc. – ważna) i sprawiedliwe traktowanie przez przełożonych. Niemniej ważne były dla nich również perspektywy rozwoju zawodowego oferowane przez firmy. Dla Brazylijczyków sprawiedliwe traktowanie i perspektywy rozwoju zawodowego, to sprawy kluczowe. Istotne są dla nich również szkolenia organizowane przez pracodawców.
– W państwach rozwijających się gospodarczo, pracownicy chcą życia na wyższym, niż mają obecnie poziomie, przez co oczekują lepszych pensji i sprawiedliwego traktowania. Chcą się także rozwijać. W bogatszych krajach, gdzie ludzie żyją na znacznie wyższym poziomie, ważniejsza jest dla nich stabilizacja zawodowa – komentuje Maciej Wiertel ze Staufen Polska.
Polscy pracownicy, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia, odpowiadają w sposób zbliżony do ich kolegów z Niemiec i Chin. Najbardziej liczą oni na wysokie zarobki – 80 proc. Znacznie mniejsze znaczenie mają dla nich szkolenia, które wskazało 37 proc. badanych oraz stabilna forma zatrudnienia – 34 proc.
– Cała trudność polega na pogodzeniu oczekiwań pracowników z tym, co chcą im zaoferować pracodawcy. Młody polski pracownik ma wysokie oczekiwania finansowe. Pracodawcy natomiast wymagają od niego dużej wiedzy praktycznej i zaangażowania. Warto poszukać kompromisu godzącego obie strony, poprzez wdrożenie modeli zarządzania, skupiających się na zasobach ludzkich i tym co najlepszego oraz w jakich warunkach ludzie mogą wnieść do organizacji – mówi specjalista ze Staufen Polska.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy można przygotować firmę na każdą sytuację? Wiele zależy od kompetencji liderów i tego, jak poradzą sobie w świecie VUCA.
Wpadki zdarzają się każdemu. Efekt gafy oraz drobne błędy można przekuć na swoją korzyść. Jak to zrobić?
Praca zespołowa to wyzwanie. Kiedy ktoś pracuje nie tak, jakbyśmy chcieli, są sposoby, aby udzielić mu konstruktywnej informacji zwrotnej. Dzięki technice komunikacyjnej FUKO zyskamy w oczach pracownika i zmotywujemy go do działania.
Może przynieść nowe pomysły i ulepszyć pracę. Ale wciąż w wielu firmach zarówno szef, jak i podwładni uważają zebrania za nudny obowiązek do odhaczenia. Obie strony mogą to zmienić.
Miłość to dobry towar na sprzedaż. Zakochani wydają niemałe pieniądze na gadżety, wspólne podróże, romantyczne kolacje w restauracji czy pobyt w salonie spa, natomiast single na poszukiwanie drugiej połówki.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...