Marcin Hakiel: roztańczony biznesmen
Marcin Hakiel, tancerz, właściciel szkół tańca Hakiel Akademia Tańca
Gdy ostatnio się widzieliśmy, przygotowywał się pan do otwarcia swojej pierwszej szkoły tańca w Warszawie przy alei Niepodległości. Był 2006 rok. Od tamtej pory sporo się zmieniło. Moda na naukę tańca osłabła, a „Taniec z gwiazdami” jest teraz emitowany pod oryginalnym tytułem w konkurencyjnej stacji.
Wielkie boom na naukę tańca, które trwało przez pierwsze 2-3 lata po wyemitowaniu pierwszej edycji „Tańca z gwiazdami”, mamy już chyba bezpowrotnie za sobą. To był niezwykły czas, szkoły tańca wyrastały jak grzyby po deszczu, a i tak praktycznie każda miała pełno klientów. A później nastał kryzys, na rynku zostali najwytrwalsi, a popyt na naukę tańca ustabilizował się na niewysokim, ale stabilnym poziomie. Mnie się udało, przetrwałem i zbudowałem warszawską minisieć składającą się z trzech szkół Hakiel Akademia Tańca.
Kiedyś do szkoły tańca szło się, aby nauczyć się tańca towarzyskiego. Dziś w ofercie przodują kursy nauki tańca o nazwach nic niemówiących laikowi, chociażby pole dance, reggeateton, zumba.
My nadal stawiamy na taniec towarzyski i staramy się przesadnie nie ulegać modzie na tworzenie kursów z hybryd tanecznych. Pole dance to tzw. taniec na rurze, ale niemający wiele wspólnego z tańcem erotycznym. Choć to akurat nic złego, bo my z kolei prowadzimy zajęcia, na których uczymy panie, jak mają uwolnić swój seksapil. Reggeateton, o którym pani wspomniała, to obecnie jeden z najpopularniejszych tańców na Kubie, taki miks reggae, salsy i hip-hopu. Staje się coraz modniejszy w Ameryce Łacińskiej i Europie. Co do zumby, to są de facto zajęcia fitness połączone z tańcem. Bardzo modne, przyciągają tłum kursantów. Z biznesowego punktu widzenia każda szkoła tańca powinna je mieć w ofercie. My mamy.
Z biznesowych kalkulacji wyszło, że opłaca się też prowadzić zajęcia dla dzieci? Bo w ofercie macie ich multum. Jedne z nich trwają aż 150 minut, a jak czytam ich opis na waszej stronie internetowej, to przez moment odnoszę wrażenie, że należy ona do przedszkola a nie szkoły tańca…
Prowadzenie szkoły tańca to nie jest łatwy biznes. Nie handlujemy ani produktem, ani usługą pierwszej potrzeby. W budżecie domowym zajęcia z tańca zajmują jedną z ostatnich pozycji. W przypadku gorszej koniunktury, są jednymi z pierwszych, które z niego wykreślamy. Ale tylko wtedy, gdy dotyczy to zajęć dla osoby dorosłej. Gdy chodzi np. o balet ukochanej córki, to ojciec stanie na głowie, a pieniądze, żeby je opłacić, znajdzie. Na dzieciach nie oszczędzamy albo robimy to bardzo, bardzo niechętnie. Dlatego w naszej ofercie mamy dużo kursów dla najmłodszych. Od tego roku prowadzimy również cykl zajęć pod nazwą Tupot Małych Stóp Klub Malucha dla maluchów w wieku 3-5 lat. Jest nimi duże zainteresowanie, mamy rozmawiają o naszych zajęciach na placu zabaw, polecają je sobie nawzajem. Klientów przybywa.
Rozmawiała Anna Smolińska
Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku "Własny Biznes FRANCHISING" nr 12/2014
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Zainwestowałem w branżę kosmetyczną, ponieważ wiem, jak powinien dbać o siebie prawdziwy facet. Proponuję takie produkty, po które sam sięgnąłbym bez wahania – mówi Artur Szpilka, jeden z czołowych polskich bokserów.
– Od zawsze chciałam być niezależna i mieć swoje pieniądze. W liceum namówiłam koleżankę i zatrudniłyśmy się na pół etatu na poczcie jako sprzątaczki. Niestety, szybko nas wywalili, bo kompletnie nie umiałyśmy sprzątać – mówi Grażyna Wolszczak, aktorka i współwłaścicielka Teatru Garnizon Sztuki.
W The Protocol School of Poland założonej przez dr Irenę Kamińską-Radomską, mentorkę znaną m.in. z programu telewizyjnego „Projekt Lady”, przedsiębiorcy podczas szkoleń dowiadują się, jak dzięki etykiecie biznesowej szybciej osiągnąć zamierzone cele.
– Na sukces w branży muzycznej składa się wiele części składowych. Jedną z nich jest szacunek do pracy, współpracowników i odbiorców – podkreślają Tomasz Szczepanik, lider zespołu Pectus oraz Monika Paprocka-Szczepanik, menedżerka grupy.
– Prowadzę rozmowy o możliwości wydawania audiobooków. Przeliczam, czy pomysł nie tylko się zwróci, ale współpraca będzie finansowo korzystna – mówi Laura Breszka, aktorka, lektorka, bizneswoman.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...