Kiedy koncesja na działalność?
Koncesji na prowadzenie danej działalności udziela się szczególnie w przypadkach, gdy chodzi o bezpieczeństwo państwa, a także interes publiczny. Przepisy dokładnie określają jakie rodzaje działalności wymagają uzyskania koncesji, a jakie zezwolenia.
Koncesjonowanie działalności gospodarczej ogranicza się do sześciu szczególnych i istotnych z punktu widzenia państwa dziedzin działalności gospodarczej. Uzyskania koncesji wymagają działania w zakresie:
- poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, wydobywania kopalin ze złóż, bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych;
- wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;
- wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią;
- ochrony osób i mienia;
- rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych;
- przewozów lotniczych.
W celu uzyskania koncesji przedsiębiorca musi zgłosić się do właściwego ze względu na przedmiot działalności ministerstwa. We wniosku o udzielenie koncesji należy zawrzeć dokładną nazwę firmy, siedzibę, NIP oraz informację o rodzaju i zakresie wykonywanej działalności. Koncesji udziela się na czas określony, nie krótszy niż 5 lat i nie dłuższy niż 50 lat, chyba że przedsiębiorca wnioskuje o udzielenie koncesji na czas krótszy. Minister ma prawo do niewydania koncesji lub jej cofnięcia.
W wypadku ubiegania się wielu przedsiębiorców o ograniczoną liczbę koncesji, organizowany jest przetarg. Organ koncesyjny wybiera tyle ofert, ile ma koncesji do udzielenia, kierując się przy tym wielkością zadeklarowanej opłaty za udzielenie koncesji. Jeżeli koncesji udzielono w trybie przetargu, to wysokość opłaty za jej udzielenie odpowiada kwocie proponowanej przez oferenta.
Zezwolenie zamiast koncesji
Uzyskanie zezwolenia jest konieczne dla wykonywania działalności gospodarczej w zakresie określonym w przepisach:
- O specjalnych strefach ekonomicznych;
- Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi;
- O funduszach inwestycyjnych; O organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych;
- Prawo bankowe;
- O działalności ubezpieczeniowej;
- Prawo lotnicze;
- Prawo pocztowe;
- O grach i zakładach wzajemnych;
- Prawo telekomunikacyjne;
- Prawo atomowe oraz Prawo farmaceutyczne.
Zezwolenie na prowadzenie działalności zostaje wydane po sprawdzeniu, czy przedsiębiorca spełnia warunki konieczne do wykonywania danej działalności.
Agnieszka Kamińska, PROFIT system
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Z biznesem jest jak z pudełkiem czekoladek – nigdy nie wiadomo, na jaki smak się trafi. Dlatego właściciele nawet najlepiej prosperujących firm powinni liczyć się z tym, że być może i oni będą musieli zakończyć działalność i rozwiązać firmę. Niekoniecznie z przyczyn ekonomicznych.
Każdy przedsiębiorca musi zdecydować w jakiej formie prawnej chce prowadzić swoją firmę. Może wybierać spośród ośmiu różnych form działalności.
Zakładając własną działalność masz do wyboru dwie drogi: możesz otworzyć firmę pod własną marką albo przystąpić do sieci franczyzowej. Bez względu na to, którą drogę wybierzesz, musisz zarejestrować firmę.
Jednoosobową działalność gospodarczą można założyć bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić?
Podpowiadamy, jak zarejestrować firmę w ZUS oraz kiedy, w jakiej wysokości i na jakich formularzach opłacać składki.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Czy w sytuacji, gdy inflacja oszalała, koszty życia rosną, a rodzinne budżety szukają oszczędności, bezpieczniej zostać na etacie, czy założyć własną firmę? Sprawdź w nowym numerze "Własny Biznes FRANCHISING".
Pandemia oraz działania wojenne u naszych wschodnich sąsiadów bardzo mocno wpłynęły na funkcjonowanie wielu biznesów w różnych branżach.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Wzory umów
Edukido szuka osób, które chciałyby otworzyć placówkę marki w Polsce, szczególnie w jej zachodniej części. Franczyzodawca przygotował promocję na start. Trzeba się jednak spieszyć, bo trwa ona tylko do 15 lipca.
POPULARNE NA FORUM
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Początki prowadzenia własnej działalności gospodarczej choć są bardzo ekscytujące to jednak czasem bywają trudne. Rewelacyjnym sposobem na stawianie pierwszych kroków...
Nowe sądy tylko dla franczyzy?
No no, swoją drogą ciekawe, że POF nie jest zainteresowane symetrią spraw sądowych i swego rodzaju rewizją rynku, czego ulubione USA już dawno dokonało. Wielki wstyd...
Społeczność Franchising.pl
MEET AND FIT franczyza jeśli ktoś chce zacząć współprace z tą firmą to niech mocno się zastanowić ponieważ jeszcze dobry rok przed pandemią zamknęli się aż 15...
Polska Organizacja Franczyzodawców w obronie zasad
a POF ma jakieś zasady?
Punkt sprzedaży nawozów i środkow ochrony roślin
Witam.Posiadam kawałek placu i myślałem nad otwarciem punktu sprzedaży nawozów.Czy może by ktoś ma jakieś namiary na firmy które by chciały pomóc,pozdrawiam ...
Mini piekarnia Fornetti
A co sie stalo s Fornetti w Polsce? Jak oni wszyscy znikli?
Środki na działalność gospodarczą
Cześć Jestem świeżakiem na rynku wkrótce otworze swoją pierwszą działalność. Niestety nie posiadam środków na szybkie uruchomienie sklepu i cały czas poszukuje...
Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku
Bardzo pomocny artykol