Windykacja we franczyzie
Holenderska firma zarządzania wierzytelnościami Straetus do Polski weszła w maju tego roku. Na rodzimym rynku funkcjonuje dziewięć lat i dorobiła się tam 32 agencji. W sumie ma ich 65 m.in.: Niemczech, Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Rosji, Izraelu, i RPA. W naszym kraju planuje podjąć w ciągu najbliższych pięciu lat współpracę z trzydziestoma agentami w średnich i dużych miastach. – Nie wykluczamy jednak także mniejszych miejscowości, jeżeli zauważymy w nich potencjał – mówi Mariusz Pietuszyński, zarządzający polski Strateusem.
Firma działa na rynku B2B, czyli zajmuje się odzyskiwaniem należności gospodarczych dla przedsiębiorców. – W Polsce chcemy się uplasować pomiędzy dużymi firmami windykacyjnymi, często skupiającymi się na wykupie portfeli długów, a małymi kancelariami prawnymi, działającymi bardzo lokalnie. Małe i średnie firmy szukają wsparcia partnera, który zadba o skuteczne odzyskanie pieniędzy, ale też o relacje klienta z jego kontrahentami. Naszą misją jest pomoc firmom w poprawie przepływów gotówkowych, a dzięki nam przedsiębiorcy mogą się skoncentrować na rozwoju własnego biznesu. Dbamy o etykę biznesową, a naszym narzędziem jest skuteczna negocjacja doprowadzająca do spłaty zaległości – tłumaczy Mariusz Pietuszyński.
Jego zdaniem polski rynek wierzytelności ma ogromny potencjał i jest odporny na koniunkturę – roczny wzrost wynosi ok. 8-10 proc. Ponadto wciąż niewiele firm korzysta z windykacji, a ponad połowa ma problem z nieterminowymi spłatami należności.
– Naszym atutem jest pomoc w odzyskiwaniu należności za granicą, szczególnie na rynkach, gdzie prowadzimy swoją działalność. Polscy eksporterzy, często zdani na siebie, lub na powolne i mało skuteczne kancelarie prawne, nie znajdują wiarygodnych partnerów w odzyskiwaniu należności. Z tego powodu ograniczają obrót, a tym samy swój rozwój – twierdzi Mariusz Pietuszyński.
Potencjalni agenci sieci franczyzowej Straetus muszą mieć talenty sprzedażowe i umiejętność nawiązywania relacji.
– Dobrze, jeżeli będą się zgłaszać osoby, które wcześniej miały kontakt z usługami finansowymi, np. pośrednicy kredytowi, agenci ubezpieczeniowi lub pracownicy banków. Ale wiedzy o finansach i windykacji możemy nauczyć. Najważniejsze są umiejętności sprzedażowe i wytrwałość, szczególnie w fazie rozruchu biznesu – tłumaczy Mariusz Pietuszyński.
Straetus wesprze potencjalnych agentów w uruchomieniu biznesu, zapewni im odpowiednie szkolenia, system informatyczny, stronę internetową, listę potencjalnych klientów na danym obszarze, wyłączność terytorialną oraz wsparcie marketingowe. Zainwestować trzeba 11 tys. zł. To bezzwrotna, jednorazowa opłata franczyzowa. Podczas współpracy agent będzie zobowiązany uiszczać 15 proc. opłate liczoną od uzyskanego przez siebie obrotu. Nie musi inwestować za to w biuro, jeżeli sam zajmuje się wyłącznie sprzedażą lub windykację i nie zatrudniania dodatkowego personelu. Działania windykacyjne mogą być zlecone w outsourcing’u w Straetus – Warszawa. W kolejnej fazie rozwoju działalności franczyzodawca rekomenduje zatrudnienie profesjonalnego windykatora. Wówczas trzeba wynająć już biuro.
– W obu przypadkach franczyzobiorcy zwykle zaczynają na siebie zarabiać po roku, ale nasza franczyza daje możliwość zarobienia trzy albo nawet czterokrotności średniej pensji krajowej – mówi Mariusz Pietuszyński.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Sieć Northgate Logistics omijają problemy branży transportowej, dzięki specyficznemu modelowi działania.
Miesięczne zarobki partnerów sieci MBE sięgają średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kto może dołączyć?
– Rynek e-commerce nadal się rozwija, a wraz z nim usługi kurierskie. Chętnych do współpracy franczyzowej też nam przybywa – mówi Sylwia Sierakowska z sieci Epaka.pl.
– Automatyzacja procesów księgowych sprawia, że obsługa klienta wymaga nawet o 80 proc. mniej czasu niż wcześniej – mówi Daniel Gawryczuk z Tax Safe.
Firma chce zmotywować do współpracy franczyzobiorców i zapewnia, że podzieli się z nimi połową zysku. Na co jeszcze mogą liczyć?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Nowa agencja marketingowa we franczyzie
Z jakością i skutecznością bardzo słabo. Ktoś czuwa nad kompetencjami ?
Gadżety reklamowe - co zamówić?
TINI GADGETS to miejsce, gdzie technologia łączy się z pomysłowością, tworząc szeroki asortyment produktów, które ułatwią Wasze życie codzienne i sprawią, że...
Rośnie franczyza spedycyjna
Mój znajomy starał się o franczyzę spedycyjna i po rozmowie mogę powiedzieć że odradzam się pchać w ten biznes 1 weksel na dość sporą kasę mimo że firma nic ci...
Copywriting sprzedażowy
A jak zamierzasz weryfikować wzrost sprzedaży dzięki Twoim tekstom?!
Copywriting sprzedażowy
Co sądzicie o tym, by jako copywriter sprzedażowy zastosować model zysku polegający na pobieraniu np. 10-15% zysku klienta w zamian za spełnienie danych warunków np....
Agencja reklamowa przyjdzie do klienta
Jestem franczyzobiorcą, który w sieci Xeromatic pracuje i zarabia. Polecam ten system innym osobom, które chcą otworzyć własny biznes. Zapraszam do bezpośredniego...
Jak pozycjonować stronę internetową?
Pozycjonowanie bardzo wpływa na wyszukiwania w Google. No i faktycznie należy je zlecić agencji e-commerce.
Agencja marketingowa - czy warto?
Oczywiście, że warto, jeśli ktoś ma opcję skorzystania z pomocy agencji mieszczącej się w stolicy, to serdecznie polecam firmę z którą współpracuje - Agencję 4...