Sobota
11.01.2020
Słodycze, które nie tuczą i są zdrowe to specjalność konceptu Fit Cake. Firma zamierza rozwijać sieć franczyzową zarówno w Polsce, jak i za granicą.
 

Marka Fit Cake powstała w 2016 roku. Dziś pod tym szyldem działa 13 placówek. Twórca konceptu, Rafał Kościuk, określa swój biznes jako "nie-cukiernia", gdyż do produkcji słodyczy nie używa się cukru ani glutenu. Lokal jest połączony z miejscem produkcji, gdzie wytwarza się wszystkie ciasta, torty, batony, przygotowuje desery, śniadania i inne gotowe dania. Do każdego produktu dołączana jest informacja o składzie, kaloryczności oraz rozkład zawartych makroskładników.

 Naszych klientów można podzielić na kilka grup  mówi Rafał Kościuk, właściciel i twórca marki Fit Cake. Pierwsza to osoby z alergiami, chorobami i nietolerancjami pokarmowymi, które tylko u nas bezpiecznie mogą zjeść np. rurkę z kremem. Do drugiej należą ludzie aktywni, dbający o sylwetkę, makroskład posiłków. Trzecia grupa to świadomi rodzice, którzy nasz produkt kupują dla dzieci.

Zarabiają na różne sposoby

Franczyzobiorcy FIt Cake mogą też dystrybuować swoje wypieki poprzez sklepy ze zdrową żywnością czy dostarczać je do siłowni. Franczyzobiorca, który ma już stacjonarną "nie-cukiernię" z zakładem produkcyjnym może też otworzyć dodatkowo wyspę w galerii handlowej dodaje Rafał Kościuk.

"Nie-cukiernie" Fit Cake działają z powodzeniem zarówno w mniejszych miastach, jak np. Skierniewice, a także dużych typu Warszawa. Do uruchomienia Fit Cake przyszły franczyzobiorca będzie potrzebował lokalu o wielkości ok. 70 m2, najlepiej w centrum miasta, z dostępem do parkingu. Wysokość inwestycji franczyzodawca szacuje na ok. 1 tys. zł z 1 m2 lokalu. Opłata za przystąpienie do sieci wynosi 30 tys. zł.

Biznes dla każdego

Licencjodawca zapewnia pomoc w projektowaniu lokalu, w przygotowaniu potrzebnej dokumentacji i odbiorze, zapewnia plan akcji marketingowej przed otwarciem oraz kampanie promocyjne przez cały czas trwania współpracy. Franczyzobiorcy przechodzą szkolenia, dostają receptury wszystkich pozycji z menu, ich dokładny skład, opis tego jak duże powinny być porcje, jak dekorować ciasta i torty  itd. Otrzymują również listę produktów, z jakich powinni korzystać. Franczyzobiorca nie ma obowiązku kupować produktów od centrali, korzysta jedynie ze wsparcia przy wyborze półproduktów nabywanych lokalnie lub centralnie

 Nie trzeba być wykwalifikowanym cukiernikiem, aby otworzyć naszą cukiernię – podkreśla Rafał Kościuk. Ciasta robi się według prostych receptur. To naprawdę biznes dla każdego, można go np. poprowadzić rodzinnie.

Miesięczna opłata franczyzowa wynosi 500 zł. W zamian franczyzobiorca otrzymuje m.in. dostęp do stale dodawanych nowych przepisów i produktów. Licencjodawca zapewnia, że biznes jest rentowny od pierwszego miesiąca działalności.

Fit Cake chce się rozwijać w Polsce i za granicą. Marka szuka masterfranczyzobiorców m.in. w Irlandii, Szwajcarii, we Włoszech oraz w Turcji.


Rafał Kościuk, twórca marki Fit Cake / "Nie trzeba być wykwalifikowanym cukiernikiem, aby poprowadzić naszą cukiernię. Ciasta robi się według prostych receptur. To naprawdę biznes dla każdego".
Łukasz Michalak

POPULARNE NA FORUM

Chcę założyć restaurację na zasadach fanchisingu - Sphinx

A powiedzcie, co tak naprawdę daje franczyza? Bo się zastanawiam nad tym, skoro takie makaroniarki gastronomiczne...

20 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2020
Gastronomia. Czy na tym można zarobić? Pomysły

Na pewno, tylko musisz mieć dobry plan na to, co chcesz robić. Czyli na przykład przydadzą się takie miejsca jak na przykład JAMP, gdzie możesz kupić fajne...

48 wypowiedzi
ostatnia 11.09.2020
Kotlet w bułce?

Witam, Czy ktoś z forumowiczów otworzył ten koncept? Jeśli tak, bardzo proszę o informacje na temat współpracy, warunków itp. Czy to dobry biznes? Gdy byłaby...

1 wypowiedzi
ostatnia 09.09.2020
Kawiarnia przyjazna dzieciom. Gdynia

Hej hej :) Pytanie do Was moi mili co sądzicie o takiej działalności ?

1 wypowiedzi
ostatnia 03.09.2020
Przyczepa gastronomiczna ze świeżym pieczywem

Witam wszystkich, Myślę nad otwarcie swojego małego biznesu a mianowicie nad przyczepą gastronomiczną w której sprzedawałbym świeże pieczywo, którą postawiłbym w...

1 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2020
Subway podsumowuje rok

Jestem z Siedlec i to trudny rynek jakby nie bylo. Kiedys tutaj bylo zycie, ale teraz jest jakby nieco inaczej. Wszystkiego niby jest duzo, a moze nawet i za duzo, ale jakoś...

4 wypowiedzi
ostatnia 09.07.2020
Chcę założyć restaurację na zasadach fanchisingu - Sphinx

Rozglądam się za biznesem modowym lub gastronomicznym. pytałem jakiś czas temu na modowym forum franczyzy w co warto inwestowac i jakie sa opinie. Zagladam teraz tutaj i...

20 wypowiedzi
ostatnia 09.07.2020
MEET & FIT - cenzura/straty/pozew zbiorowy

Napiszę krótko jako były franczyzobiorca... Zamknąłem lokal z olbrzymią stratą... Szkoda nerwów a sama franczyza to amatorszczyzna jakich mało.

4 wypowiedzi
ostatnia 08.07.2020