Trudna sytuacja / Chociaż podczas każdego lockdownu pralnie EBS były otwarte, zgodnie z decyzjami rządu, to generowały istotne stałe koszty przy potężnym spadku obrotów.
Piątek
25.12.2020
Sieć franczyzowa licząca 135 pralni będzie musiała w marcu złożyć wniosek o upadłość, jeśli galerie handlowe nie obniżą jej czynszu.
 

Wśród firm, które w czasie pandemii nie mają łatwego życia, są pralnie. Rychło zbankrutuje sieć pralni EBS, licząca 135 placówek i zatrudniająca 500 osób, jeśli właściciele galerii handlowych, w których ma oddziały własne lub franczyzowe nie zgodzą się na obniżenie czynszu. W tym celu zarząd EBS wystosował apel do wynajmujących i właścicieli centrów handlowych.

Ostatnia deska ratunku

To nasze ostatnie wołanie o pomoc. Jeśli jej nie dostaniemy, w marcu będziemy musieli złożyć w wniosek o upadłość – mówi Paweł Skwarczowski, dyrektor ds. operacyjnych w sieci EBS.

Firma proponuje w nim, żeby wynajmujący solidarnie obniżyli jej czynsz,  od listopada 2020 roku o taki procent,  w jakim obroty pralni w danej lokalizacji spadły albo będą spadać w kolejnych miesiącach.

 – Oczywiście w przypadku powrotu do dawnych obrotów natychmiast wrócimy do czynszów umownych – zapewnia Paweł Skwarczowski.

Tłumaczy, że firma nie jest w stanie regulować czynszów umownych w pełnych wysokościach ze względu na utrzymujący się niski stan obrotów w jej pralniach. Biorąc pod uwagę nasilające się i trwałe zjawisko home office’u, brak uroczystości biznesowych i prywatnych, wyjść do teatru czy opery, oraz czasowe zamknięcia centrów handlowych, popyt na usługi pralnicze drastycznie spadł.

 Zgodnie z opracowaniami specjalistów z rynku Europy Zachodniej, stan ten będzie trwał minimum 2-3 lata, aż gospodarka i życie wróci do dawnej formy. Są to dla nas bardzo złe perspektywy – mówi Paweł Skwarczowski.

Dodaje, że chociaż podczas każdego lockdownu pralnie EBS były otwarte, zgodnie z decyzjami rządu, to generowały istotne stałe koszty przy potężnym spadku obrotów – wiosną było to 80 proc., w listopadzie 50 proc, a średnio od marca do listopada w zależności od lokalizacji od 35 do 45 proc.

 A trzeba pamiętać, że to biznes niskomarżowy i już spadek rzędu kilku proc. stanowi problem – mówi Paweł Skwarczowski.

Poszkodowana branża

Przy tym firma nie mogła liczyć na rządową pomoc, jaką dostały podmioty, które zostały w czasie lockdownu odgórnie zamknięte – zawieszenie czynszów czy postojowe dla pracowników.

W efekcie prognozowane przychody spółki w 2020 roku wyniosą ok. 46 mln zł, co w porównaniu z 70 mln zł rok wcześniej, oznacza utratę aż 24 mln zł. Tak duży spadek przekłada się na ogromne straty finansowe netto spółki. W całym bieżącym roku EBS odnotuje 8 mln zł straty, w porównaniu z 3,3 mln zł zysku netto w 2019 roku.

– Szacujemy, że posiadane środki finansowe zapewnią nam płynność jeszcze przez 2-3 miesiące. W związku z tym listopadowe należności czynszowe będą ostatnimi, jakie zapłacimy w całości. Jesteśmy jednak jako firma z 20-letnią historią najmu lokali w 115 centrach handlowych zdeterminowani, żeby przetrwać i ochronić 500 miejsc pracy. Jednak bez pomocy wynajmujących i zrozumienia naszej sytuacji nie uchronimy naszej firmy przed upadłością – mówi Paweł Skwarczowski.

Wiosenne rozmowy z wynajmującymi nie dają jednak większych nadziei, że uda się firmę uratować.

 Jedna z największych galerii handlowych, którą poprosiliśmy o pomoc już maju, odpowiedziała nam dopiero w grudniu, proponując 30 proc. obniżki na trzy miesiące – mówi Paweł Skwarczowski.


Paweł Skwarczowski, dyrektor ds. operacyjnych w sieci EBS / "Pieniądze, które mamy zapewnią nam płynność jeszcze przez dwa, góra trzy miesiące. Potem czeka nas upadłość. Uratować nas może tylko wsparcie wynajmujących".
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Broker Kurierski

podpinam się pod postem; udało się otworzyć taki punkt?

3 wypowiedzi
ostatnia 07.04.2021
Samochodowa myjnia parowa, autokosmetyka

Hej Anna Kowalska, wiem że twój post ma 3 lata ale czy nadal prowadzisz ten biznes czy ew korzystasz z Franczyzy i masz do polecenia jakąś? ;) będę wdzięczny za odp na...

63 wypowiedzi
ostatnia 26.03.2021
Miłość znaleziona w biurze

Infinity love- biuro które prowadzi pani oszustka i naciągaczką . Po co promujecie osoby z wyrokami sądów. Jak ludzie maja im zaufać swoje dane osobowe.Wstyd!!!

1 wypowiedzi
ostatnia 12.03.2021
Broker Kurierski

witam, prowadzi Pan taki punkt? z kim nawiązał Pan współpracę? Pozdrawiam

3 wypowiedzi
ostatnia 21.02.2021
Co sądzicie o myjni bezdotykowej??

Hej, a zagłębialiście się w temat zastosowania myjni parowej? Jeśli nie to wejdźcie na...

34 wypowiedzi
ostatnia 31.01.2021
Broker Kurierski

Witam, Zastanawiam się nad otwarcie punktu brokera kurierskiego. W moim mieście jest firma, która ma na to monopol i nie jest, żadną sieciówką (miasto 150tyś.)...

3 wypowiedzi
ostatnia 03.11.2020
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?

Pewnie, że to dobry biznes. Wiadomo, że trzeba konsekwencji no i na początku sporo zaangażowania. Sprzęt nie jest tani (jeżeli mówimy o takim dobry) ale zawsze możesz...

72 wypowiedzi
ostatnia 13.10.2020
Punkt przesyłek kurierskich

ja poznałem histroie moich dwóch ostatnich paczek wysyłałem radio i mikroskop zapakowane w pudełka zmierzyłem wymiary wpisałem wyliczyło mi za jedna paczke 25zl za...

68 wypowiedzi
ostatnia 22.04.2020