Trudna sytuacja / Chociaż podczas każdego lockdownu pralnie EBS były otwarte, zgodnie z decyzjami rządu, to generowały istotne stałe koszty przy potężnym spadku obrotów.
Piątek
25.12.2020
Sieć franczyzowa licząca 135 pralni będzie musiała w marcu złożyć wniosek o upadłość, jeśli galerie handlowe nie obniżą jej czynszu.
 

Wśród firm, które w czasie pandemii nie mają łatwego życia, są pralnie. Rychło zbankrutuje sieć pralni EBS, licząca 135 placówek i zatrudniająca 500 osób, jeśli właściciele galerii handlowych, w których ma oddziały własne lub franczyzowe nie zgodzą się na obniżenie czynszu. W tym celu zarząd EBS wystosował apel do wynajmujących i właścicieli centrów handlowych.

Ostatnia deska ratunku

To nasze ostatnie wołanie o pomoc. Jeśli jej nie dostaniemy, w marcu będziemy musieli złożyć w wniosek o upadłość – mówi Paweł Skwarczowski, dyrektor ds. operacyjnych w sieci EBS.

Firma proponuje w nim, żeby wynajmujący solidarnie obniżyli jej czynsz,  od listopada 2020 roku o taki procent,  w jakim obroty pralni w danej lokalizacji spadły albo będą spadać w kolejnych miesiącach.

 – Oczywiście w przypadku powrotu do dawnych obrotów natychmiast wrócimy do czynszów umownych – zapewnia Paweł Skwarczowski.

Tłumaczy, że firma nie jest w stanie regulować czynszów umownych w pełnych wysokościach ze względu na utrzymujący się niski stan obrotów w jej pralniach. Biorąc pod uwagę nasilające się i trwałe zjawisko home office’u, brak uroczystości biznesowych i prywatnych, wyjść do teatru czy opery, oraz czasowe zamknięcia centrów handlowych, popyt na usługi pralnicze drastycznie spadł.

 Zgodnie z opracowaniami specjalistów z rynku Europy Zachodniej, stan ten będzie trwał minimum 2-3 lata, aż gospodarka i życie wróci do dawnej formy. Są to dla nas bardzo złe perspektywy – mówi Paweł Skwarczowski.

Dodaje, że chociaż podczas każdego lockdownu pralnie EBS były otwarte, zgodnie z decyzjami rządu, to generowały istotne stałe koszty przy potężnym spadku obrotów – wiosną było to 80 proc., w listopadzie 50 proc, a średnio od marca do listopada w zależności od lokalizacji od 35 do 45 proc.

 A trzeba pamiętać, że to biznes niskomarżowy i już spadek rzędu kilku proc. stanowi problem – mówi Paweł Skwarczowski.

Poszkodowana branża

Przy tym firma nie mogła liczyć na rządową pomoc, jaką dostały podmioty, które zostały w czasie lockdownu odgórnie zamknięte – zawieszenie czynszów czy postojowe dla pracowników.

W efekcie prognozowane przychody spółki w 2020 roku wyniosą ok. 46 mln zł, co w porównaniu z 70 mln zł rok wcześniej, oznacza utratę aż 24 mln zł. Tak duży spadek przekłada się na ogromne straty finansowe netto spółki. W całym bieżącym roku EBS odnotuje 8 mln zł straty, w porównaniu z 3,3 mln zł zysku netto w 2019 roku.

– Szacujemy, że posiadane środki finansowe zapewnią nam płynność jeszcze przez 2-3 miesiące. W związku z tym listopadowe należności czynszowe będą ostatnimi, jakie zapłacimy w całości. Jesteśmy jednak jako firma z 20-letnią historią najmu lokali w 115 centrach handlowych zdeterminowani, żeby przetrwać i ochronić 500 miejsc pracy. Jednak bez pomocy wynajmujących i zrozumienia naszej sytuacji nie uchronimy naszej firmy przed upadłością – mówi Paweł Skwarczowski.

Wiosenne rozmowy z wynajmującymi nie dają jednak większych nadziei, że uda się firmę uratować.

 Jedna z największych galerii handlowych, którą poprosiliśmy o pomoc już maju, odpowiedziała nam dopiero w grudniu, proponując 30 proc. obniżki na trzy miesiące – mówi Paweł Skwarczowski.


Paweł Skwarczowski, dyrektor ds. operacyjnych w sieci EBS / "Pieniądze, które mamy zapewnią nam płynność jeszcze przez dwa, góra trzy miesiące. Potem czeka nas upadłość. Uratować nas może tylko wsparcie wynajmujących".
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Broker Kurierski

Witam, Zastanawiam się nad otwarcie punktu brokera kurierskiego. W moim mieście jest firma, która ma na to monopol i nie jest, żadną sieciówką (miasto 150tyś.)...

1 wypowiedzi
ostatnia 03.11.2020
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?

Pewnie, że to dobry biznes. Wiadomo, że trzeba konsekwencji no i na początku sporo zaangażowania. Sprzęt nie jest tani (jeżeli mówimy o takim dobry) ale zawsze możesz...

72 wypowiedzi
ostatnia 13.10.2020
Punkt przesyłek kurierskich

ja poznałem histroie moich dwóch ostatnich paczek wysyłałem radio i mikroskop zapakowane w pudełka zmierzyłem wymiary wpisałem wyliczyło mi za jedna paczke 25zl za...

68 wypowiedzi
ostatnia 22.04.2020
Co sądzicie o myjni bezdotykowej??

No właśnie podobnie jaki Nikola polecam dodatkowe sprzęty, takie jak odkurzacze, np. udoskonalenie w postaci możliwości płatności kartą.... takie niewielu z nas ma przy...

33 wypowiedzi
ostatnia 19.12.2019
Biznes na spółkę z franczyzodawcą

też przyklaskuję pomysłowi z wynajmem w selfstorage, dobrze pomyślane :)

13 wypowiedzi
ostatnia 20.01.2019
Biznes na spółkę z franczyzodawcą

też korzystam z kryspinowskiego magazynu less mess, tzn korzystałem kilka miesięcy temu, bardzo dobra jakośc usługi, jak zajdzie potrzeba to mam sprawdzony magazyn, żeby...

13 wypowiedzi
ostatnia 15.01.2019
Dom starców - biznes przemilczany

Dobry wieczór, czytam Państwa komentarze i skóra mi cierpnie jak pomyślę, że za parę miesięcy będę musiała oddać moją chorą na Alzheimera Mamę do domu seniora....

13 wypowiedzi
ostatnia 05.01.2019
Dom starców - biznes przemilczany

Nie w każdym domu opieki dzieje się źle. Ja mam matkę w ZOLu Dom Rodzinny w Nowym Dworze Mazowieckim i tam nie można się do niczego przyczepić. Starsze osoby mają...

13 wypowiedzi
ostatnia 23.12.2018