Trudna sytuacja / Chociaż podczas każdego lockdownu pralnie EBS były otwarte, zgodnie z decyzjami rządu, to generowały istotne stałe koszty przy potężnym spadku obrotów.
Piątek
25.12.2020
Sieć franczyzowa licząca 135 pralni będzie musiała w marcu złożyć wniosek o upadłość, jeśli galerie handlowe nie obniżą jej czynszu.
 

Wśród firm, które w czasie pandemii nie mają łatwego życia, są pralnie. Rychło zbankrutuje sieć pralni EBS, licząca 135 placówek i zatrudniająca 500 osób, jeśli właściciele galerii handlowych, w których ma oddziały własne lub franczyzowe nie zgodzą się na obniżenie czynszu. W tym celu zarząd EBS wystosował apel do wynajmujących i właścicieli centrów handlowych.

Ostatnia deska ratunku

To nasze ostatnie wołanie o pomoc. Jeśli jej nie dostaniemy, w marcu będziemy musieli złożyć w wniosek o upadłość – mówi Paweł Skwarczowski, dyrektor ds. operacyjnych w sieci EBS.

Firma proponuje w nim, żeby wynajmujący solidarnie obniżyli jej czynsz,  od listopada 2020 roku o taki procent,  w jakim obroty pralni w danej lokalizacji spadły albo będą spadać w kolejnych miesiącach.

 – Oczywiście w przypadku powrotu do dawnych obrotów natychmiast wrócimy do czynszów umownych – zapewnia Paweł Skwarczowski.

Tłumaczy, że firma nie jest w stanie regulować czynszów umownych w pełnych wysokościach ze względu na utrzymujący się niski stan obrotów w jej pralniach. Biorąc pod uwagę nasilające się i trwałe zjawisko home office’u, brak uroczystości biznesowych i prywatnych, wyjść do teatru czy opery, oraz czasowe zamknięcia centrów handlowych, popyt na usługi pralnicze drastycznie spadł.

 Zgodnie z opracowaniami specjalistów z rynku Europy Zachodniej, stan ten będzie trwał minimum 2-3 lata, aż gospodarka i życie wróci do dawnej formy. Są to dla nas bardzo złe perspektywy – mówi Paweł Skwarczowski.

Dodaje, że chociaż podczas każdego lockdownu pralnie EBS były otwarte, zgodnie z decyzjami rządu, to generowały istotne stałe koszty przy potężnym spadku obrotów – wiosną było to 80 proc., w listopadzie 50 proc, a średnio od marca do listopada w zależności od lokalizacji od 35 do 45 proc.

 A trzeba pamiętać, że to biznes niskomarżowy i już spadek rzędu kilku proc. stanowi problem – mówi Paweł Skwarczowski.

Poszkodowana branża

Przy tym firma nie mogła liczyć na rządową pomoc, jaką dostały podmioty, które zostały w czasie lockdownu odgórnie zamknięte – zawieszenie czynszów czy postojowe dla pracowników.

W efekcie prognozowane przychody spółki w 2020 roku wyniosą ok. 46 mln zł, co w porównaniu z 70 mln zł rok wcześniej, oznacza utratę aż 24 mln zł. Tak duży spadek przekłada się na ogromne straty finansowe netto spółki. W całym bieżącym roku EBS odnotuje 8 mln zł straty, w porównaniu z 3,3 mln zł zysku netto w 2019 roku.

– Szacujemy, że posiadane środki finansowe zapewnią nam płynność jeszcze przez 2-3 miesiące. W związku z tym listopadowe należności czynszowe będą ostatnimi, jakie zapłacimy w całości. Jesteśmy jednak jako firma z 20-letnią historią najmu lokali w 115 centrach handlowych zdeterminowani, żeby przetrwać i ochronić 500 miejsc pracy. Jednak bez pomocy wynajmujących i zrozumienia naszej sytuacji nie uchronimy naszej firmy przed upadłością – mówi Paweł Skwarczowski.

Wiosenne rozmowy z wynajmującymi nie dają jednak większych nadziei, że uda się firmę uratować.

 Jedna z największych galerii handlowych, którą poprosiliśmy o pomoc już maju, odpowiedziała nam dopiero w grudniu, proponując 30 proc. obniżki na trzy miesiące – mówi Paweł Skwarczowski.


Paweł Skwarczowski, dyrektor ds. operacyjnych w sieci EBS / "Pieniądze, które mamy zapewnią nam płynność jeszcze przez dwa, góra trzy miesiące. Potem czeka nas upadłość. Uratować nas może tylko wsparcie wynajmujących".
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Punkt przesyłek kurierskich

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

74 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Broker Kurierski

Do Koszałka Można coś więcej o ship center

6 wypowiedzi
ostatnia 21.11.2022
Interes pompowany helem

Warto zajrzeć do KRS i posprawdzać z jakimi spółkami jest ten Pan powiązany - KPCG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ...

3 wypowiedzi
ostatnia 29.04.2022
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?

Znajomi z Myjnia samochodowa Warszawa przyjeżdżają do mnie za małą dopłatą. Myślę, że jeśli zapytasz to i przyjadą do cb

73 wypowiedzi
ostatnia 30.03.2022
Punkt przesyłek kurierskich

Ja tam jestem w miare zadowolona z franczyzy Pakersów. Są szkolenia, materiały marketingowe. Na początku jak jeszcze tego potrzebowałam zawsze mogłam zadzwonić na...

74 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Punkt przesyłek kurierskich

To ja dodam coś od siebie. Nigdy się nie dorobicie i nie zarobicie otwierając taki biznes z pośrednikiem.

74 wypowiedzi
ostatnia 04.01.2022
Punkt przesyłek kurierskich

O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...

74 wypowiedzi
ostatnia 13.12.2021
Punkt przesyłek kurierskich

O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...

74 wypowiedzi
ostatnia 13.12.2021