Pralnie wyszły na prostą
Marcin Górecki był jednym z pierwszych franczyzobiorców pralni EBS. Zanim zdecydował się na franczyzę, pracował jako przedstawiciel handlowy.
– Szukałem pomysłu na własny biznes, ale nigdy wcześniej nie prowadziłem firmy, więc chciałem, żeby ktoś mi w tym pomógł, stąd pomysł na franczyzę – opowiada Marcin Górecki.
Niedźwiedzia przysługa
Konkretnej firmy szukał w pismach branżowych. Okazało się, że w pobliżu jego miejsca zamieszkania była dostępna jedna lokalizacja idealna na pralnię. Temat był mu bliski, więc zdecydował się na otwarcie firmy pod szyldem EBS. Nie zrezygnował jednak od razu z pracy zawodowej.
– Na początku pracowałem dalej, choć w ograniczonym zakresie, ale później franczyza pochłonęła mnie całkowicie. Dzisiaj mam kilka pralni i prowadzę też inne działalności franczyzowe – opowiada Marcin Górecki.
Wspomina, że czas pandemii dla pralnictwa był dramatyczny.
– Rząd zrobił nam niedźwiedzią przysługę, zezwalając na otwarcie pralni w centrach handlowych, podczas kiedy wszystkie inne usługi były zamknięte. Ponosiliśmy koszty związane z utrzymaniem punktów, mieliśmy utrudniony dostęp do pomocy z centrum handlowego, a klientów i tak nie było. Większość ludzi nie wiedziała wtedy, że pralnie mogą być otwarte. To był dla nas najtrudniejszy moment w historii – mówi Marcin Górecki.
Dodaje, że obecnie biznes pralniczy powoli się odbudowuje.
– Klienci wrócili do korzystania z naszych usług. Jednak ogromne wyzwania stanowią dla nas podwyżki kosztów personalnych, mediów oraz czynszów – mówi Paweł Skwarczowski, dyrektor ds. operacyjnych w firmie EBS.
Na dodatek wiele czynników sprawia, że prania jest mniej.
– Nie wszyscy wrócili do pracy stacjonarnej, więc eleganckie ubrania rzadziej do nas trafiają. Ponadto elegancki styl ubierania się odchodzi do lamusa. Kiedyś garnitur i krawat były niezbędne, a dzisiaj dominują ubrania w stylu casual – mówi Marcin Górecki.
Dwa lata pracy
Pomimo tego biznes wraca do poziomu sprzed pandemii i cały czas rośnie.
– Na przyszłość patrzę z optymizmem. Dzisiaj mam cztery pralnie i chciałbym mieć więcej, ale wiele czynników trzeba wziąć pod uwagę i rozwijać się rozważnie. To nie jest usługa, w przypadku której można liczyć na szybki zwrot z inwestycji. Ugruntowanie sobie pozycji w centrum handlowym zajmuje sporo czasu. Mamy 40-50 proc. stałych klientów, a reszta korzysta z naszych usług impulsywnie, jak potrzebują garnituru na wesele czy komunię lub wyprać gabaryty, z którymi domowa pralka sobie nie poradzi – mówi Marcin Górecki.
Osiągnięcie rentowność średnio zajmuje dwa lata. Ponadto w pralnię trzeba się angażować i stale dbać o zadowolenie klienta.
– To nie jest tak, że pieniądze przychodzą same. Jest wiele czynników związanych z przywiązaniem klienta do danej placówki a nawet osoby. Trzeba też stworzyć odpowiednią atmosferę w punkcie, a to wymaga czasu i zaangażowania – mówi Marcin Górecki.
W sieci EBS w sumie działają 103 własne placówki i 20 franczyzowych. Kwota inwestycji wynosi mniej więcej 500 tys. zł. Firma ma w planach weryfikację obecnych lokalizacji i zamykanie placówek nierentownych w przypadku braku możliwości obniżenia czynszu, który jest głównym kosztem, zabijającym biznes.
– Chcemy też otwierać placówki w lepszych lokalizacjach i z lepszymi opłatami czynszowymi. Szukamy także partnerów franczyzowych w średniej wielkości miastach, którzy chcieliby otworzyć własną pralnię – tłumaczy Paweł Skwarczowski.
WIZYTÓWKA PRALNI EBS
- Kwota inwestycji: 500 tys. zł
- Czas potrzebny na osiągnięcie rentowności – 2 lata
- Liczba placówek: 103 własne i 20 franczyzowych
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Zakładaliśmy otwarcie pięciu punktów franczyzowych w tym roku. Już w pierwszym półroczu podwoiliśmy ten wynik – mówi Michał Małolepszy, prezes evoGroup.
– Trenerem psów może zostać każdy, kto ma ku temu smykałkę – mówi Piotr Wojtków, trener psów, behawiorysta.
Citybox24.pl tworzy sieć magazynów samoobsługowych. To biznes dla pasywnych inwestorów. Na czym polega współpraca?
Dawid Wiśniewski nie wierzył w Auto Gammę, dopóki nie poznał firmy od środka. Dzisiaj prowadzi dwa warsztaty pod tym szyldem.
Koncept punktów obsługi dofinansowań Czyste Powietrze ledwo wystartował, a już przekroczył liczbę otwarć zaplanowaną na ten rok. Na czym polega ten biznes?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Punkt przesyłek kurierskich
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Broker Kurierski
Do Koszałka Można coś więcej o ship center
Interes pompowany helem
Warto zajrzeć do KRS i posprawdzać z jakimi spółkami jest ten Pan powiązany - KPCG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ...
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?
Znajomi z Myjnia samochodowa Warszawa przyjeżdżają do mnie za małą dopłatą. Myślę, że jeśli zapytasz to i przyjadą do cb
Punkt przesyłek kurierskich
Ja tam jestem w miare zadowolona z franczyzy Pakersów. Są szkolenia, materiały marketingowe. Na początku jak jeszcze tego potrzebowałam zawsze mogłam zadzwonić na...
Punkt przesyłek kurierskich
To ja dodam coś od siebie. Nigdy się nie dorobicie i nie zarobicie otwierając taki biznes z pośrednikiem.
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...