Ważna sprawdzian / Pralnia EBS ma w planach weryfikację obecnych lokalizacji i zamykanie placówek nierentownych w przypadku braku możliwości obniżenia czynszu, który jest głównym kosztem zabijającym biznes.
Czwartek
03.08.2023
Marcin Górecki prowadzi cztery pralnie pod szyldem EBS i chciałby mieć ich więcej. Ile trzeba zainwestować, żeby móc otworzyć własną pralnię?
 

Marcin Górecki był jednym z pierwszych franczyzobiorców pralni EBS. Zanim zdecydował się na franczyzę, pracował jako przedstawiciel handlowy.

– Szukałem pomysłu na własny biznes, ale nigdy wcześniej nie prowadziłem firmy, więc chciałem, żeby ktoś mi w tym pomógł, stąd pomysł na franczyzę – opowiada Marcin Górecki.

Niedźwiedzia przysługa

Konkretnej firmy szukał w pismach branżowych. Okazało się, że w pobliżu jego miejsca zamieszkania była dostępna jedna lokalizacja idealna na pralnię. Temat był mu bliski, więc zdecydował się na otwarcie firmy pod szyldem EBS. Nie zrezygnował jednak od razu z pracy zawodowej.

– Na początku pracowałem dalej, choć w ograniczonym zakresie, ale później franczyza pochłonęła mnie całkowicie. Dzisiaj mam kilka pralni i prowadzę też inne działalności franczyzowe – opowiada Marcin Górecki. 

Wspomina, że czas pandemii dla pralnictwa był dramatyczny.

– Rząd zrobił nam niedźwiedzią przysługę, zezwalając na otwarcie pralni w centrach handlowych, podczas kiedy wszystkie inne usługi były zamknięte. Ponosiliśmy koszty związane z utrzymaniem punktów, mieliśmy utrudniony dostęp do pomocy z centrum handlowego, a klientów i tak nie było. Większość ludzi nie wiedziała wtedy, że pralnie mogą być otwarte. To był dla nas najtrudniejszy moment w historii – mówi Marcin Górecki.

Dodaje, że obecnie biznes pralniczy powoli się odbudowuje.

– Klienci wrócili do korzystania z naszych usług. Jednak ogromne wyzwania stanowią dla nas podwyżki kosztów personalnych, mediów oraz czynszów – mówi Paweł Skwarczowski, dyrektor ds. operacyjnych w firmie EBS.

Na dodatek wiele czynników sprawia, że prania jest mniej.

– Nie wszyscy wrócili do pracy stacjonarnej, więc eleganckie ubrania rzadziej do nas trafiają. Ponadto elegancki styl ubierania się odchodzi do lamusa. Kiedyś garnitur i krawat były niezbędne, a dzisiaj dominują ubrania w stylu casual – mówi Marcin Górecki.

Dwa lata pracy

Pomimo tego biznes wraca do poziomu sprzed pandemii i cały czas rośnie.

– Na przyszłość patrzę z optymizmem. Dzisiaj mam cztery pralnie i chciałbym mieć więcej, ale wiele czynników trzeba wziąć pod uwagę i rozwijać się rozważnie. To nie jest usługa, w przypadku której można liczyć na szybki zwrot z inwestycji. Ugruntowanie sobie pozycji w centrum handlowym zajmuje sporo czasu. Mamy 40-50 proc. stałych klientów, a reszta korzysta z naszych usług impulsywnie, jak potrzebują garnituru na wesele czy komunię lub wyprać gabaryty, z którymi domowa pralka sobie nie poradzi – mówi Marcin Górecki.

Osiągnięcie rentowność średnio zajmuje dwa lata. Ponadto w pralnię trzeba się angażować i stale dbać o zadowolenie klienta.

– To nie jest tak, że pieniądze przychodzą same. Jest wiele czynników związanych z przywiązaniem klienta do danej placówki a nawet osoby. Trzeba też stworzyć odpowiednią atmosferę w punkcie, a to wymaga czasu i zaangażowania – mówi Marcin Górecki.

W sieci EBS w sumie działają 103 własne placówki i 20 franczyzowych. Kwota inwestycji wynosi mniej więcej 500 tys. zł. Firma ma w planach weryfikację obecnych lokalizacji i zamykanie placówek nierentownych w przypadku braku możliwości obniżenia czynszu, który jest głównym kosztem, zabijającym biznes.

– Chcemy też otwierać placówki w lepszych lokalizacjach i z lepszymi opłatami czynszowymi. Szukamy także partnerów franczyzowych w średniej wielkości miastach, którzy chcieliby otworzyć własną pralnię – tłumaczy Paweł Skwarczowski.

WIZYTÓWKA PRALNI EBS

  • Kwota inwestycji: 500 tys. zł
  • Czas potrzebny na osiągnięcie rentowności – 2 lata
  • Liczba placówek: 103 własne i 20 franczyzowych

Marcin Górecki, franczyzobiorca Pralni EBS / "Rząd zrobił nam niedźwiedzią przysługę, zezwalając na otwarcie pralni w centrach handlowych, podczas kiedy wszystkie inne usługi były zamknięte".
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Punkt przesyłek kurierskich

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

74 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Broker Kurierski

Do Koszałka Można coś więcej o ship center

6 wypowiedzi
ostatnia 21.11.2022
Interes pompowany helem

Warto zajrzeć do KRS i posprawdzać z jakimi spółkami jest ten Pan powiązany - KPCG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ...

3 wypowiedzi
ostatnia 29.04.2022
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?

Znajomi z Myjnia samochodowa Warszawa przyjeżdżają do mnie za małą dopłatą. Myślę, że jeśli zapytasz to i przyjadą do cb

73 wypowiedzi
ostatnia 30.03.2022
Punkt przesyłek kurierskich

Ja tam jestem w miare zadowolona z franczyzy Pakersów. Są szkolenia, materiały marketingowe. Na początku jak jeszcze tego potrzebowałam zawsze mogłam zadzwonić na...

74 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Punkt przesyłek kurierskich

To ja dodam coś od siebie. Nigdy się nie dorobicie i nie zarobicie otwierając taki biznes z pośrednikiem.

74 wypowiedzi
ostatnia 04.01.2022
Punkt przesyłek kurierskich

O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...

74 wypowiedzi
ostatnia 13.12.2021
Punkt przesyłek kurierskich

O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...

74 wypowiedzi
ostatnia 13.12.2021