Rajstopy w sieci / Gatta ma ponad 100 sklepów własnych i 33 franczyzowe.
Czwartek
21.01.2021
Właściciel marki Gatta przechodzi postępowanie sanacyjne. Chce zamknąć część sklepów własnych. A co z franczyzobiorcami?
 

Łódzki Sąd Rejonowy otworzył postępowanie sanacyjne wobec spółki Ferax, która jest właścicielem marki Gatta.

– Postępowanie zostało wszczęte na skutek wniosku naszego zarządu – podkreśla Adam Miłosiński, menedżer ds. rozwoju sieci franczyzowej Gatta. – Nie ma ono na celu ogłoszenia upadłości. Wręcz przeciwnie, chodzi o przeprowadzenie restrukturyzacji i poprawę sytuacji spółki.

Długi i brak pomocy

Firma nie ukrywa, że znalazła się w ciężkiej sytuacji. Ponad 90 proc. jej sklepów znajduje się w galeriach handlowych, które co i rusz są zamykane – obecny lockdown trwa już prawie od miesiąca i nie ma pewności kiedy się skończy. 

– Mamy zobowiązania, których nie jesteśmy w stanie w tej chwili spłacić. Np. nie wszystkie galerie chcą negocjować warunki obniżenia czynszu. Nie korzystamy z możliwości ustawowej zawieszenia czynszu na czas zamknięcia centrów handlowych, ponieważ ta sama ustawa zobowiązuje nas w takiej sytuacji do przedłużenia umowy o kolejne pół roku, plus czas trwania lockdownu – tłumaczy Adam Miłosiński. – Nie możemy skorzystać z tarczy antykryzysowej, ponieważ naszym wiodącym PKD jest produkcja, a nie sprzedaż. Co z tego, że mamy ponad 100 sklepów własnych i 33 franczyzowe...

Redukcja sieci

Wszczęcie postępowania sanacyjnego pozwala na zawieszenie i odroczenie spłaty istniejących zadłużeń. A także daje możliwość wyjścia z zawartych umów bez płacenia kar umownych. Adam Miłosiński nie ukrywa, że firma ma zamiar z tej możliwości skorzystać. 

– Są lokalizacje, w których mamy zawarte niekorzystne umowy, do których musimy dokładać lub gdzie zyski są minimalne. Część sklepów własnych będziemy chcieli zamknąć – przyznaje Adam Miłosiński. – Szacujemy jednak, że w najbardziej pesymistycznym wariancie będzie to maksymalnie 25-30 lokalizacji.

A co ze sklepami franczyzowymi? Licencjodawca zapewnia, że nie ma zamiaru ich zamykać. 

– Nie mamy zamiaru rozwiązywać umów z franczyzobiorcami – podkreśla Adam Miłosiński. – Na bieżąco regulujemy też wszelkie należne im prowizje, tutaj nie mamy żadnych zaległości. Część licencjobiorców, którym kończą się umowy franczyzowe, decyduje się ich nie przedłużać. Ale sądzę, że w tym roku będzie takich przypadków co najwyżej kilka, może cztery.

Marka Gatta istnieje na rynku od ponad ćwierć wieku. Swoje wyroby produkuje w kraju – jako jeden z nielicznych już dużych producentów odzieżowych.


Adam Miłosiński, menedżer ds. rozwoju sieci Gatta: / "Część sklepów własnych będziemy chcieli zamknąć".

POPULARNE NA FORUM

Sklep Z odzieżą używaną

Dzień dobry. Chodzi mi po głowie otwarcie sklepu z odzieżą używaną o powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Czynsz wydaje się niewygórowany, około 13 tys zł...

1 wypowiedzi
ostatnia 12.12.2021
Greenpoint we franczyzie- jak to działa naprawdę?

Czy masz sklep na warunkach Greenpoint? Jak wygląda współpraca? Podobno ta marka się dobrze rozwija. Może znacie więcej szczegółów współpracy poza tymi ogólnymi,...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.08.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Myślę, że jest to dobry pomysł na biznes, ale trzeba się czymś wyróżnić. Nie ma sensu sprzedawać ciuchów takich, jakie są w każdym innym sklepie.

37 wypowiedzi
ostatnia 12.04.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

A chciałabyś sprowadzać odzież czy raczej coś swojego produkować?

37 wypowiedzi
ostatnia 02.02.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Ja myślę, że warto :)

37 wypowiedzi
ostatnia 25.11.2020
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Jeśli czujesz się w tym dobrze, masz sprecyzowany plan i wiesz, jak to zrobić — dlaczego nie! Jeśli natomiast nie do końca wiesz, a z pytań wnioskuję, że chyba tak...

37 wypowiedzi
ostatnia 27.07.2020
Sklep Medicine oraz ich okropne zachowanie względem klienta

Nie spotkałam się nigdy z takim postępowaniem. Co konkretnie było przyczyną odmowy?

4 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2020
Cropp Town w katalogu franczyz i systemów partnerskich

Podbijam pytanie i czy to dobry moment zeby wchodzic w taki biznes czy lepiej w gastronimie na przyklad, bo ludzie czescie jedza niz ciuchy kupują?

3 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2020