Rajstopy w sieci / Gatta ma ponad 100 sklepów własnych i 33 franczyzowe.
Czwartek
21.01.2021
Właściciel marki Gatta przechodzi postępowanie sanacyjne. Chce zamknąć część sklepów własnych. A co z franczyzobiorcami?
 

Łódzki Sąd Rejonowy otworzył postępowanie sanacyjne wobec spółki Ferax, która jest właścicielem marki Gatta.

– Postępowanie zostało wszczęte na skutek wniosku naszego zarządu – podkreśla Adam Miłosiński, menedżer ds. rozwoju sieci franczyzowej Gatta. – Nie ma ono na celu ogłoszenia upadłości. Wręcz przeciwnie, chodzi o przeprowadzenie restrukturyzacji i poprawę sytuacji spółki.

Długi i brak pomocy

Firma nie ukrywa, że znalazła się w ciężkiej sytuacji. Ponad 90 proc. jej sklepów znajduje się w galeriach handlowych, które co i rusz są zamykane – obecny lockdown trwa już prawie od miesiąca i nie ma pewności kiedy się skończy. 

– Mamy zobowiązania, których nie jesteśmy w stanie w tej chwili spłacić. Np. nie wszystkie galerie chcą negocjować warunki obniżenia czynszu. Nie korzystamy z możliwości ustawowej zawieszenia czynszu na czas zamknięcia centrów handlowych, ponieważ ta sama ustawa zobowiązuje nas w takiej sytuacji do przedłużenia umowy o kolejne pół roku, plus czas trwania lockdownu – tłumaczy Adam Miłosiński. – Nie możemy skorzystać z tarczy antykryzysowej, ponieważ naszym wiodącym PKD jest produkcja, a nie sprzedaż. Co z tego, że mamy ponad 100 sklepów własnych i 33 franczyzowe...

Redukcja sieci

Wszczęcie postępowania sanacyjnego pozwala na zawieszenie i odroczenie spłaty istniejących zadłużeń. A także daje możliwość wyjścia z zawartych umów bez płacenia kar umownych. Adam Miłosiński nie ukrywa, że firma ma zamiar z tej możliwości skorzystać. 

– Są lokalizacje, w których mamy zawarte niekorzystne umowy, do których musimy dokładać lub gdzie zyski są minimalne. Część sklepów własnych będziemy chcieli zamknąć – przyznaje Adam Miłosiński. – Szacujemy jednak, że w najbardziej pesymistycznym wariancie będzie to maksymalnie 25-30 lokalizacji.

A co ze sklepami franczyzowymi? Licencjodawca zapewnia, że nie ma zamiaru ich zamykać. 

– Nie mamy zamiaru rozwiązywać umów z franczyzobiorcami – podkreśla Adam Miłosiński. – Na bieżąco regulujemy też wszelkie należne im prowizje, tutaj nie mamy żadnych zaległości. Część licencjobiorców, którym kończą się umowy franczyzowe, decyduje się ich nie przedłużać. Ale sądzę, że w tym roku będzie takich przypadków co najwyżej kilka, może cztery.

Marka Gatta istnieje na rynku od ponad ćwierć wieku. Swoje wyroby produkuje w kraju – jako jeden z nielicznych już dużych producentów odzieżowych.


Adam Miłosiński, menedżer ds. rozwoju sieci Gatta: / "Część sklepów własnych będziemy chcieli zamknąć".

POPULARNE NA FORUM

Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Myślę, że jest to dobry pomysł na biznes, ale trzeba się czymś wyróżnić. Nie ma sensu sprzedawać ciuchów takich, jakie są w każdym innym sklepie.

37 wypowiedzi
ostatnia 12.04.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

A chciałabyś sprowadzać odzież czy raczej coś swojego produkować?

37 wypowiedzi
ostatnia 02.02.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Ja myślę, że warto :)

37 wypowiedzi
ostatnia 25.11.2020
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Jeśli czujesz się w tym dobrze, masz sprecyzowany plan i wiesz, jak to zrobić — dlaczego nie! Jeśli natomiast nie do końca wiesz, a z pytań wnioskuję, że chyba tak...

37 wypowiedzi
ostatnia 27.07.2020
Sklep Medicine oraz ich okropne zachowanie względem klienta

Nie spotkałam się nigdy z takim postępowaniem. Co konkretnie było przyczyną odmowy?

4 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2020
Cropp Town w katalogu franczyz i systemów partnerskich

Podbijam pytanie i czy to dobry moment zeby wchodzic w taki biznes czy lepiej w gastronimie na przyklad, bo ludzie czescie jedza niz ciuchy kupują?

3 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2020
Moodo - czy warto inwestować?

Co mysliucie o tym w miescie 65 tyś mieszkancow? Mysle nad tym, bo to w miare proste lub mysle o jakiejs prostej gastronmii. Co polecacie?

88 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2020
Jak założyć stronę Online z luksusową odzieżą?

Po co jest to forum? Czlowiek zadaje normalne pytanie, a tu Pan Barabasz jakis samozwacznczy szeryf mody luksusowej po jednym wpisie stwierdza "nie masz zielonego pojecia" i w...

3 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2020