Salon kosmetyczny we franczyzie

Własna sieć / Franczyzodawca Perfect Look Clinic oczekuje, że licencjobiorcy zbudują własną lokalną minisieć, liczącą 4-6 salonów.
Czwartek
25.03.2021
Franczyzodawca Perfect Look Clinic zapewnia, że najlepsze salony potrafią w ciągu tygodnia pozyskać 200-250 klientów.
 

Marka Perfect Look Clinic istnieje na rynku od 2016 roku. W ofercie gabinetów są zabiegi kosmetologiczne twarzy i ciała, modelowanie sylwetki, ujędrnianie ciała, depilacja, medycyna estetyczna, a także te mniej powszechne, jak leczenie łuszczycy czy zabiegi trychologiczne. Obecnie sieć liczy 34 salony, w tym osiem własnych. Franczyzodawca zapowiada, że do końca czerwca chce mieć 50 gabinetów, a na koniec roku nawet 100. Trwają też rozmowy z potencjalnymi masterfranczyzobiorcami w Niemczech i w Czechach.

Mniejsze rynki

Koncept jest zainteresowany średnimi i mniejszymi miastami, liczącymi od 20 do 100 tys. mieszkańców.

– Z naszych doświadczeń wynika, że na takich rynkach salony najszybciej wchodzą na satysfakcjonujący poziom obrotów – wyjaśnia Aleksandra Wojciechowska-Staszczyk, założycielka marki Perfect Look Clinic. – Choć zaznaczamy też swoją obecność w dużych miastach. Po pierwsze ze względów wizerunkowych, a po drugie tam również jest duże zainteresowanie naszą franczyzą. Mamy salony np. w Warszawie, we Wrocławiu, Trójmieście, Krakowie.

Franczyzodawca oczekuje, że licencjobiorcy zbudują własną lokalną minisieć, liczącą 4-6 salonów.

Założeniem konceptu jest, aby jeden gabinet przypadał na 12 tys. mieszkańców. W salonie zwykle jest od dwóch do pięciu gabinetów. Czyli np. w około 40-tysięcznym mieście powinien działać salon z trzema gabinetami.

Lokalizacji na salon trzeba szukać raczej na osiedlach niż w centrach miast. Franczyzobiorca szuka odpowiedniego miejsca, natomiast licencjodawca musi je zaakceptować. Mile widziane są lokale na parterze, koniecznie z dostępem do parkingu. Potrzebna jest też witryna.

Ile zainwestować?

Najczęściej otwierane są salony z trzema gabinetami. Powierzchnia lokalu powinna wynosić wówczas 80-100 m2. Warto znaleźć pomieszczenia, w których wcześniej działał już salon kosmetyczny lub o podobnym profilu, bo pozwoli to zaoszczędzić na kosztach inwestycji.

W gestii franczyzobiorcy jest remont lokalu, natomiast centrala marki zajmuje się resztą – wstawieniem mebli, obrandowaniem, wyborem i dostarczeniem sprzętu. Według wyliczeń franczyzodawcy, inwestycja w trzygabinetowy salon powinna zamknąć się w 80-120 tys. zł. W tej kwocie mieści się remont lokalu, meble, reklama, opłata licencyjna, która wynosi 29 tys. zł netto oraz 20-proc. wpłata własna do leasingu sprzętu – bo urządzenia do wykonywania zabiegów są zazwyczaj przez franczyzobiorców leasingowe.

– Pomagamy naszym franczyzobiorcom w uzyskaniu leasingu, mamy sprawdzone firmy, z którymi współpracujemy w tym zakresie – podkreśla Aleksandra Wojciechowska-Staszczyk.

W kosmetyki i preparaty, używane w salonie, franczyzobiorcy zaopatrują się centralnie.

Personel i marketing

Franczyzodawca osobiście uczestniczy w rekrutacji personelu. Pracownicy oraz właściciel salonu przechodzą szkolenia wstępne, obejmujące obsługę sprzętu, ale przede wszystkim zagadnienia sprzedażowe, obsługę klienta. Jak podkreśla licencjodawca – kosmetyczki powinny mieć świadomość, że do ich zadań będzie należeć także sprzedaż usług oraz dbanie o relacje z klientami.

Franczyzobiorca Perfect Look Clinic nie musi codziennie być w salonie, ale musi na bieżąco dbać o pozyskiwanie klientów i kontakt z nimi. Każdy salon otrzymuje własny profil w social mediach, który franczyzobiorcy powinni na bieżąco monitorować i obsługiwać, odpowiadać na opinie i wiadomości od klientów. Wizyty w salonach są umawiane przez internetową platformę Booksy lub Messenger, rzadziej telefonicznie.

– Jako centrala przygotowujemy również dla franczyzobiorców płatne kampanie reklamowe na ich profilach w social mediach, o lokalnym zasięgu. To bardzo skuteczna forma – zapewnia Aleksandra Wojciechowska-Staszczyk. – Chcemy, aby co tydzień w puli klientów każdego salonu 20 proc. stanowili nowi klienci.

Kiedy zwrot?

Jak zapewnia licencjodawca, najlepsze salony potrafią w ciągu tygodnia pozyskać 200-250 klientów. Właśnie tylu potrzeba, aby biznes stał się rentowny (oznacza to ok. 300 zabiegów miesięcznie).

– Na palcach jednej ręki mógłbym policzyć salony, które nie osiągnęły rentowności już w pierwszym miesiącu działalności – zapewnia Aleksandra Wojciechowska-Staszczyk. – Niektórzy w ciągu trzech, czterech miesięcy uzyskali zwrot z inwestycji.

WIZYTÓWKA PERFECT LOOK CLINIC

Sieć salonów kosmetycznych.

  • 34 salony w tym 8 własnych
  • kwota inwestycji 80-120 tys.
  • miesięczne opłaty od 800 do 2 tys. zł

Dla urody / W ofercie Perfect Look Clinic są m.in. zabiegi kosmetologiczne twarzy i ciała, modelowanie sylwetki, ujędrnianie ciała, depilacja, medycyna estetyczna.

POPULARNE NA FORUM

Zamiast etatu, własny salon urody

Biznes przyjemny i opłacalny, to super pomysł! Yasumi to znana marka więc klientki chetnie chodzą do ich babinetów...wiem bo mam trzy :)

8 wypowiedzi
ostatnia 03.08.2021
Opinie o współpracy z Yasumi

Posiadam trzy gabinety Yasumi obecnie i jestem zadowolona ze współpracy. Bardzo dużo pomagaja na początku przed otwarciem a po otwarciu również jest stała opieka. Mam...

4 wypowiedzi
ostatnia 03.08.2021
Gabinet kosmetyczny

Bardzo popularne są obecnie salony stylizacji paznokci. Niskie nakłady finansowe aby otworzyć Studio Paznokcia i łatwy dostęp do oferty szkoleniowej powoduje coraz...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.02.2020
Trening z maszyną

Ja bym chciała z czegoś takiego skorzystać, ale ceny niestety powalają na kolana.

19 wypowiedzi
ostatnia 15.01.2020
Zamiast etatu, własny salon urody

Jeśli tylko czuje się ktoś na siłach do rozkręcania takiego biznesu i przede wszystkim, zna się na tym to jak najbardziej.

8 wypowiedzi
ostatnia 15.01.2020
Opinie o współpracy z Yasumi

Witam. Czy współpraca z yasumi się opłaca ? Zastanawiam się nad podjęciem współpracy. Proszę o odp.

4 wypowiedzi
ostatnia 02.01.2019
Manicure "pod ręką"

bez przesady

3 wypowiedzi
ostatnia 09.12.2018
Franczyza Beautifulskin - fotoepilacja

Oferując samą depilację nie zarobisz za wiele, a żeby oferować wiele innych zabiegów kosmetycznych jak botox czy też korzystanie z silniejszych laserów trzeba mieć...

5 wypowiedzi
ostatnia 04.12.2018