Kawiarnia ze słodyczami bez cukru

Ambitne plany / Franczyzodawca Fit Cake pracuje też nad wyjściem na rynki zagraniczne.
Piątek
11.06.2021
Fit Cake w tegorocznych planach założył, że do końca roku chce mieć 50 lokali. W jakim tempie przebiega rozwój sieci?
 

Kawiarnie Fit Cake – określane też jako niecukiernie – to pomysł na biznes oparty na produkcji i sprzedaży ciast oraz słodyczy nie zawierających cukru. Nie zawierają też glutenu i laktozy.

– Do końca czerwca będziemy mieć na koncie 12 nowych otwarć – informuje Rafał Kościuk, twórca marki Fit Cake. – Zakładaliśmy, że w tym roku sieć urośnie do 50 lokali, w tej chwili mamy ich 32 . Myślę więc, że nasze plany są bardzo realne, a być może nawet je przebijemy i zbliżymy się do liczby 60 lokali.

Biznes modułowy

System biznesowy Fit Cake składa się z trzech modułów. Franczyzobiorca dobiera model najlepiej pasujący do aktualnej sytuacji oraz kapitału, jakim dysponuje. Dzięki temu Fit Cake w najtańszym wariancie bez sali konsumpcyjnej (Mini) kosztuje 19 tys. zł, plus koszty remontu, które szacowane są na 1 tys. zł za 1 m2 lokalu (jego optymalna wielkość to 30 m2). Lokal produkuje słodycze, ciasta i desery i sprzedaje je wyłącznie na wynos. Drugi wariant to Fit Cake Standard – klasyczna kawiarnia, w której poza pomieszczeniami roboczymi znajduje się też sala konsumpcyjna. Minimalna wielkość takiego lokalu to 70 m2. Koszt inwestycji wynosi 30 tys. zł, plus remont. Według szacunków franczyzodawcy, całość powinna zamknąć się w kwocie ok. 100 tys. zł. Najdroższy wariant (Fit Cake Premium) również zmieści się w lokalu o powierzchni 70 m2, posiada jednak dodatkowe atuty, m.in. w postaci oferty lodowej i śniadaniowej. Na inwestycję trzeba mieć mniej więcej 110 tys. zł.

  – Zorganizowanie i wyposażenie kuchni to najtrudniejszy i zarazem najkosztowniejszy etap całej operacji związanej z otwarciem kawiarni – mówi Rafał Kościuk. – Natomiast jedna kuchnia może zaopatrywać kilka punktów. Dlatego uruchomienie każdego kolejnego lokalu jest tańsze i łatwiejsze.

Więcej niż jeden

Jak zauważa franczyzodawca, multifranczyzobiorców w sieci przybywa.

– W latach 2017-2020 franczyzobiorcy podpisywali z nami umowy na jedną lokalizację. W roku 2021 zauważamy, że są to już umowy na 2-3 kawiarnie – podkreśla Rafał Kościuk. – Np. licencjobiorcy z Poznania swój pierwszy Fit Cake Standard uruchomili w ubiegłym roku, nie bacząc na pandemię. Za zyski z jego działalności na początku czerwca otworzyli drugą kawiarnię, już w modelu Premium, w podpoznańskim Kórniku. Warto też dodać, że co trzeci licencjobiorca Fit Cake prowadzi też równolegle inny biznes franczyzowy. Myślę, że to potwierdza atrakcyjność naszego modelu biznesowego.

Najwyższe obroty lokale osiągają zwykle w pierwszych miesiącach działalności. Później – jak podkreśla franczyzodawca – trzeba utrzymywać wysokie standardy obsługi klientów, aby chcieli oni wracać po olejne produkty.

– Jeśli w którymś z lokali pojawiają się kłopoty, osobiście robię audyt na miejscu i przygotowuję plan działania na tydzień, miesiąc, trzy miesiące – dodaje Rafał Kościuk. – Czasem franczyzobiorcy zapominają np. o promocji śniadań czy tortów. Podpowiadamy więc, że warto zadbać o obecność naszych produktów na eventach czy weselach, słowem wszędzie tam, gdzie są potencjalni nowi klienci.

Nowe produkty i rynki

Fit Cake systematycznie wprowadza do oferty kolejne marki własne. W ubiegłym roku były to lody, a ostatnio produkty pod brandem Keto Cake – czyli zgodne z dietą ketogeniczną.

 – To była nasza odpowiedź na zapotrzebowanie, jakie zauważyliśmy wśród klientów – mówi Rafał Kościuk. – Obecnie ich sprzedaż to 30 proc. dziennego obrotu lokali.

Dokupienie marki Keto Cake do oferty kawiarni Fit Cake to obecnie koszt 3,5 tys. zł (cena obowiązująca do końca czerwca).

Marka pracuje też nad wyjściem na rynki zagraniczne. Podpisała już kontrakty z osobami, które chcą otwierać niecukiernie na Malcie i w Manchesterze.

 

WIZYTÓWKA MARKI FIT CAKE

Sieć kawiarni z fit-słodyczami.

  • 32 lokale
  • 3 formaty
  • min. inwestycja 19 tys. zł plus koszty remontu (ok. 1 tys. zł za 1 m2)

Starannie przemyślany asortyment / Biznes Fit Cake oparty jest na produkcji i sprzedaży ciast oraz słodyczy nie zawierających cukru.

POPULARNE NA FORUM

Gastronomia. Czy na tym można zarobić? Pomysły

Jakbyście szukali dobrego producenta mieszanek przyprawowych i ziół to dobra firma to Polsmaki. Ja od jakiegoś czasu z nimi właśnie współpracuję i spoko mają ceny a...

48 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2021
Interes nie tylko w tłusty czwartek

Wytwórnia pączków w Rzeszowie nie działa już przecież. dzwoniłem do nich we wrześniu nie odbierali, a lokal jest ciągle zamknięty. więc chyba upadli -.-

1 wypowiedzi
ostatnia 28.05.2021
Bobby Burger

Co do umowy oczywiście ze są kary . Po 100 tys za zerwanie , otworzenie w przyszłości burgerowni , za audyty które dla o wypadają itd. Noe wspomnę o wekslu in Blanko co...

14 wypowiedzi
ostatnia 26.05.2021
Praca licencjacka o franczyzie w spółce McDonald 's

Piszę pracę licencjacką na temat franczyzy jako formy prowadzenia działalności gospodarczej na przykładzie McDonald 's. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.05.2021
Gruby Benek - co sądzicie o tym koncepcie?

Czy jest może ktos kto niedawno zamykał Grubego Benka. Ostatnio widać dużo zamykających się właśnie tych Pizzeri. Chciałbym się spytać jakie są konsekwencje...

28 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2021
Własna firma

Hej! Czy ktoś z Was ma własna firmę zmianą z gastronomią? Czekam na lokal i będę otwierać coś swojego jeszcze w tym miesiącu. Ile mniej więcej zajęło Wam...

1 wypowiedzi
ostatnia 11.04.2021
Bobby Burger

A macie może gdzieś draft umowy z bobby burgerem, chciałbym sie dowiedzieć jak to wyglada dokłanie, czy jakieś kary umowne itd, bede wdzieczny za pomoc

14 wypowiedzi
ostatnia 04.03.2021
North Fish podwojony

Proszę o pilny kontakt w sprawie franczyzy pod nr telefonu 731610809

1 wypowiedzi
ostatnia 19.11.2020