Sieć sklepów / Carrefour ma w Polsce prawie 1 tys. sklepów własnych i franczyzowych.
Piątek
16.07.2021
Rynek rozgrzały doniesienia, że Carrefour chce sprzedać m. in. swój polski oddział. Co z franczyzobiorcami sieci?
 

Grupa Carrefour prowadzi działalność w ponad 30 krajach, na czterech kontynentach. W Polsce pojawiła się w 1997 roku. Obecnie ma u nas prawie 1 tys. sklepów własnych i franczyzowych. Niedawno francuski serwis challenges.fr. podał, że Carrefour chce sprzedać swoje oddziały w Polsce i na Tajwanie. Według dziennikarzy, audyt w sprawie sprzedaży ma przeprowadzać firma KPMG.

Na tle konkurencji

Na koniec pierwszego kwartału tego roku polski oddział Carrefour zarządzał siecią 90 hipermarketów, 150 supermarketów, 697 sklepów convenience i 10 dyskontów Supeco. Sprzedaż Carrefoura w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. na polskim rynku wyniosła 494 mln euro. Cała Grupa Carrefour w pierwszym kwartale wygenerowała wzrost sprzedaży (like-for-like) o 4,2 proc. Carrefour proponuje kilka formatów sklepów: convenience, minimarkety, supermarkety oraz koncept przeznaczony do mniejszych miejscowości, sklepów wiejskich czy stacji paliw. Dla mniejszych miejscowości przewidziana jest marka Globi. Z kolei Carrefour Express convenience to sklepy z założenia znajdujące się blisko klienta, osiedlowe oraz przeznaczone dla centrów dużych i średnich miast z bogatą ofertą spożywczą, dużym asortymentem dań gotowych, kącikiem gastronomicznym i jedzeniem na wynos. Nietrudno zauważyć, że w podobnym modelu funkcjonuje sieć Żabka, która w ostatnim czasie rozwija się bardzo ekspansywnie (obecnie ma ponad 7 tys. placówek). Rynkowi eksperci właśnie m.in. w ekspansji konkurencyjnych sieci oraz rosnącej popularności dyskontów upatrują powodów, dla których Carrefour mógłby chcieć wycofać się z Polski.

Co z franczyzobiorcami?

Carrefour nie tylko otwiera sklepy własne, ale oferuje współpracę na zasadzie franczyzy albo ajencji. W ramach tego drugiego modelu to Carrefour pozostaje głównym inwestorem, oddając ajentom sklepy w pełni przygotowane do działania. Tutaj próg wejścia to zaledwie kilka tysięcy złotych. Co stanie się z franczyzobiorcami i ajentami, jeśli marka rzeczywiście zechce wyjść z naszego rynku?

Zapytaliśmy biuro prasowe Carrefour Polska, czy prawdą jest, że sieć rozważa sprzedaż polskiego oddziału? Jeśli tak - w jakiej perspektywie miałoby to nastąpić? I co stanie się z franczyzobiorcami, prowadzącymi sklepy pod szyldami Carrefour w Polsce w przypadku sprzedaży sieci? Otrzymaliśmy bardzo lakoniczną odpowiedź.

„W ramach przygotowania kolejnego planu strategicznego, Carrefour rozpoczął analizę swoich spółek pod kątem możliwych ruchów konsolidacji, partnerstwa lub sprzedaży.

Ta strategiczna analiza właśnie się rozpoczęła i wobec tego dementujemy informacje o jakichkolwiek decyzjach sprzedaży aktywów”.

Nie oni pierwsi

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu przejęciem całej Grupy Carrefour zainteresowana była kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard, operator stacji paliw Circle K. Nic z tego jednak nie wyszło, bo francuski rząd zapowiedział, że zablokuje ewentualną transakcję, aby utrzymać „bezpieczeństwo żywnościowe kraju” i nie dopuścić do przejęcia przez obcy kapitał największego prywatnego pracodawcy.

Jeśli Carrefour rzeczywiście wycofa się z Polski, to będzie to już drugie w ostatnim czasie wyjście międzynarodowej sieci z naszego rynku. W ubiegłym roku, po ponad dwudziestu latach działalności, Tesco zdecydowało ostatecznie o sprzedaży polskiej części swojego biznesu Sailing Group, właścicielowi sieci Netto.


Franczyza i ajencja / Carrefour oferuje współpracę na zasadzie franczyzy albo ajencji.