Franczyzobiorcy zauważyli popyt

Pożądany kierunek rozwoju / MBE szuka franczyzobiorców w całej Polce, ale szczególnie na południu, gdzie obecnie widzi spory potencjał biznesowy, a zagęszczenie jej placówek nie jest duże.
Piątek
27.08.2021
Zainteresowanie modelem biznesowym firmy Mail Boxes Etc. wzrosło podczas pandemii dwukrotnie. Dlaczego?
 

Placówki Mail Boxes Etc. (MBE) to nowoczesne mini centra logistyczno-wysyłkowe świadczące usługi dla biznesu z obszaru logistyki i przesyłek, poligrafii i marketingu oraz administracji i obsługi pocztowej. Firma dostarcza rozwiązania dużej korporacji do lokalnego małego i średniego klienta biznesowego. Pandemia zaskoczyła ją… pozytywnie.

– Jako franczyza w branży logistycznej współpracująca z e-commerce i świadcząca usługi dla tego sektora, który wystrzelił w okresie pandemii do poziomu, jakiego się nikt nie spodziewał, nie możemy narzekać. Zainteresowanie naszym modelem biznesowym wzrosło ponad dwukrotnie, dzięki czemu zanotowaliśmy ponad 40 proc. przyrost sieci tylko w 2020 roku – mówi Sylwia Wiski, menedżer ds. rozwoju sieci w MBE Poland.

Rosło też zainteresowanie usługami firmy, dzięki czemu przychody sieci wzrosły o 16,7 proc. w ciągu roku.

– W grudniu zanotowaliśmy wzrost przychodów aż o 57,3 proc. – mówi Sylwia Wiski.

Tylko w miesiącach pełnego lockdownu firma notowała spadki. Ale już od lipca 2020 roku jej przychody stale rosną.

Obecnie sieć liczy 44 franczyzobiorców, wliczając w to działające już oddziały oraz takie, które ruszą lada chwila. W tym i ubiegłym roku do sieci dołączyło 21 nowych franczyzobiorców. To aż o 87 proc. więcej niż w styczniu 2020 roku.

Południe na celowniku

MBE szuka franczyzobiorców w całej Polce, ale szczególnie na południu, gdzie obecnie widzi spory potencjał biznesowy, a zagęszczenie jej placówek nie jest duże.

– Tak naprawdę każde miasto od 50 tys. mieszkańców jest dobre pod kątem potencjału lokalnego małego i średniego biznesu – mówi Sylwia Wiski.

Do sieci może dołączyć każdy, kto jest gotowy wziąć odpowiedzialność za prowadzenie swojego biznesu i oczekuje od franczyzodawcy otwartości, swobody i możliwości rozwoju.

– Zgłaszają się do nas zarówno osoby, które po raz pierwszy otwierają swój biznes, jak i tacy, którzy mają już duże doświadczenie w prowadzeniu działalności i szukają stabilnego biznesu, który zapewni im pewne źródła przychodu – mówi Sylwia Wiski.

Franczyzodawca zapewnia franczyzobiorcom wszystkie instrukcje, czyli szkolenia, wskazówki otwarcia, narzędzia, technologie, kontrakty z dostawcami, marketing oraz wsparcie opiekuna. Po stronie franczyzobiorcy z kolei jest wzięcie tych narzędzi i instrukcji i zbudowanie swojego biznesu
począwszy od przygotowania placówki po zarządzanie nią, obsługę i pozyskiwanie partnerów biznesowych.

Inwestycja początkowa w dużej mierze zależy od budżetu franczyzobiorcy i opcji finansowania, na które się zdecyduje.

 – Z każdym kandydatem przeprowadzamy indywidualnie symulację finansową i szukamy najlepszych
możliwych rozwiązań – mówi Sylwia Wiski.

Koszty uruchomienia to 20-33 tys. zł. Bieżące opłaty franczyzowe naliczane są procentowo od przychodu.

WIZYTÓWKA SIECI MBE

Sieć minicentrów logistyczno-wysyłkowych.

  • liczba placówek franczyzowych – 44
  • koszty uruchomienia biznesu – 20-33 tys. zł
  • lokalizacja – miasta powyżej 50 tys. mieszkańców.

Sylwia Wiski, menedżer ds. rozwoju sieci w MBE Poland. / "Tylko w 2020 roku zanotowaliśmy przyrost sieci o ponad 40 proc. Natomiast przychody wzrosły o 16,7 proc. w ciągu roku".
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Agencja reklamowa przyjdzie do klienta

Jestem franczyzobiorcą, który w sieci Xeromatic pracuje i zarabia. Polecam ten system innym osobom, które chcą otworzyć własny biznes. Zapraszam do bezpośredniego...

3 wypowiedzi
ostatnia 19.09.2021
Jak pozycjonować stronę internetową?

Pozycjonowanie bardzo wpływa na wyszukiwania w Google. No i faktycznie należy je zlecić agencji e-commerce.

77 wypowiedzi
ostatnia 24.02.2021
Agencja marketingowa - czy warto?

Oczywiście, że warto, jeśli ktoś ma opcję skorzystania z pomocy agencji mieszczącej się w stolicy, to serdecznie polecam firmę z którą współpracuje - Agencję 4...

3 wypowiedzi
ostatnia 25.11.2020
Księgowość we własnej firmie

U nas również postawilismy na system do zarządzania zasobami ludzkimi z modułami do fakturowania.

35 wypowiedzi
ostatnia 24.04.2020
Szkolenia sprzedażowe

Dzień dobry, czy wie ktoś z Państwa kto prowadzi szkolenia sprzedażowe czy szkolenia dla handlowców?

1 wypowiedzi
ostatnia 21.11.2019
Agencja marketingowa - czy warto?

Moim zdaniem warto. W takich agencjach pracują przeważnie doświadczeni specjaliści, którzy starają się zadbać o klienta oraz zapewnić mu możliwie profesjonalną i...

3 wypowiedzi
ostatnia 14.08.2019
Księgowość we własnej firmie

Nie wyobrażam sobie samodzielnego prowadzenia księgowości. Prowadząc swoją firmę ma się wystarczająco dużo na głowie! Praktycznie wszyscy moi znajomi przedsiębiorcy ...

35 wypowiedzi
ostatnia 22.07.2019
Jak pozycjonować stronę internetową?

Pozycjonowanie zawsze należy zlecić osobom, które zajmują się tym na co dzień. Samodzielne działania mogą przynieść odwrotny skutek. Dlatego znacznie lepiej...

77 wypowiedzi
ostatnia 01.04.2019