Inwestycja będzie niższa

Na starcie / Na start oddział Stava zazwyczaj dysponuje przynajmniej trzema autami.
Piątek
24.09.2021
Stava mocno obniża wymogi kapitałowe na inwestycję w oddział franczyzowy. Teraz na początek wystarczy naprawdę niewielki budżet.
 

Sieć Stava, specjalizująca się w dowozach posiłków z restauracji i zakupów ze sklepów, liczy obecnie 48 oddziałów w 44 miastach. Kolejne są w trakcie uruchamiania. Wszystkie są prowadzone przez franczyzobiorców. 

– Od początku 2020 roku podwoiliśmy liczbę oddziałów – informuje Jarosław Chłopecki, kierownik ds. rozwoju sieci Stava. – Co tydzień zgłasza się do nas kilkadziesiąt osób zainteresowanych prowadzeniem biznesu na naszej licencji. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć rozwój, zmieniliśmy zasady dołączenia do sieci.

Jak zaoszczędzić?

Teraz, aby otworzyć własny oddział, wystarczy mieć 10 tys. zł kapitału.

– Obniżyliśmy dziesięciokrotnie wymogi kapitałowe – podkreśla Jarosław Chłopecki.

Jak to możliwe? Otóż resztę inwestycji można finansować leasingiem, część kosztów może pokryć też franczyzodawca (np. zakup telefonów, toreb do przewozu posiłków, terminali płatniczych).

– Co istotne, franczyzobiorca nie musi mieć kapitału własnego, aby móc skorzystać z leasingu. Wspieramy go poprzez poręczenia umów lub finansowanie przez Stava opłaty wstępnej za samochody, dzięki czemu nie musi angażować z góry swojego kapitału. – dodaje Jarosław Chłopecki. – Zrezygnowaliśmy też z opłaty wstępnej, co również obniża próg wejścia w biznes.

Poza tym nie ma już także wymogu otwarcia biura od razu na początku prowadzenia działalności. Oczywiście franczyzobiorca może to zrobić – wówczas akurat 10 tys. zł wystarczy np. na kamery i sejf.

Wsparcie od franczyzodawcy

Franczyzodawca chce otwierać oddziały w miastach liczących od 40 tys. mieszkańców.

– Widzimy duży potencjał w mniejszych miejscowościach – podkreśla Jarosław Chłopecki. – Chcemy mieć w całym kraju między 100 a 120 oddziałów.

Na start oddział zazwyczaj dysponuje przynajmniej trzema autami. Oprócz pomocy w uzyskaniu finansowania, centrala gwarantuje szkolenia operacyjne i sprzedażowe, dostęp do umów sieciowych w wybranych lokalizacjach (w tym do umów z McDonald’s), stałe wsparcie opiekuna regionu w sprzedaży, logistyce, zarządzaniu, rozwiązywaniu problemów oraz wsparcie działu obsługi konsumentów.

– Oczywiście zapewniamy też jedyny w swojej klasie system IT do automatycznego przydzielania zleceń kurierom i optymalizacji logistyki dostaw – dodaje Jarosław Chłopecki.

Wysokość miesięcznej opłaty franczyzowej zależy od lokalizacji oddziału i wolumenu dostaw. Jak informuje licencjodawca, można negocjować okres zawieszenia opłat – ale zależy to od tego, jak duży był wkład finansowy franczyzobiorcy w inwestycję.

Według obliczeń Stavy, dochód z jednego samochodu waha się od 1,5 do 2,5 tys. zł, w zależności od miasta. Także w zależności od lokalizacji, oddziały są rentowne przy 30-50 dowozach dziennie.

 

WIZYTÓWKA MARKI STAVA

Sieć specjalizująca się w dowozie posiłków z restauracji oraz zakupów ze sklepów.

  • 48 oddziałów
  • kwota inwestycji od 10 tys. zł
  • miasta od 40 tys. mieszkańców

Dobre rynki / Stava chce otwierać oddziały w miastach liczących od 40 tys. mieszkańców.