Otwieramy sklep z branży dom i ogród

Właściwe rynki / Sieć sklepów Mrówka działa głównie w miastach powiatowych.
Wtorek
15.02.2022
W ubiegłym roku sieć sklepów Mrówka powiększyła się o 32 markety. Jakie plany ma franczyzodawca na ten rok?
 

Właścicielem marki Mrówka jest Grupa PSB Handel S.A., działająca na rynku od 24 lat. Grupa zrzesza obecnie 410 małych i średnich, rodzinnych firm z terenu całej Polski, które prowadzą handel w 291 składach budowlanych, w 343 marketach PSB Mrówka oraz w 72 placówkach handlowych PSB Profi.

PSB Mrówka to sklepy samoobsługowe sektora dom i ogród. Obecnie działa ich 343, z czego tylko trzy są prowadzone przez centralę.

– W ubiegłym roku otworzyliśmy 32 markety. Plan na 2022 rok to otwarcie 25 nowych placówek – zapowiada Iwona Sternak, koordynator ds. otwarć Grupy PSB Handel S.A.

Sklep w mieście powiatowym

Sieć sklepów Mrówka działa głównie w miastach powiatowych i tam też szuka nowych franczyzobiorców. Obecnie część powstających sklepów wybiera lokalizację w parkach handlowych, najczęściej w sąsiedztwie marketów spożywczych.

– Partner z którym nawiązujemy współpracę musi wykupić podstawowy pakiet akcji o wartości 30 tys. zł – wyjaśnia Iwona Sternak. – Natomiast całkowita kwota inwestycji jest uzależniona od wielkości marketu i jest liczona indywidualnie.

Optymalna powierzchnia marketu to od 1,3 tys. do 2 tys. m2. Funkcjonują też mniejsze sklepy-Mini-Mrówki, których wielkość waha się od 400 do 800 m2. Wszystkie wytyczne dotyczące wyposażenia partnerzy otrzymują od centrali.

– Nowi franczyzobiorcy otrzymują od nas wsparcie w postaci szkoleń operacyjnych, szkoleń z oprogramowania, opiekę podczas otwarcia, księgę operacyjną sklepu. Layout placówki przygotowany jest przez doświadczonych merchansidserów. Po otwarciu przeprowadzany jest audyt, który ma na celu ewentualne korekty wytyczonych planów – wylicza Iwona Sternak. – Ponadto partner może odbyć bezpłatny staż w jednej z naszych placówek własnych.

Gotowi na sezon

Oprócz sprzedaży detalicznej część placówek prowadzi również dodatkowe usługi, takie jak montaż drzwi, paneli oraz wypożyczalnie profesjonalnych narzędzi. Według zapewnień franczyzodawcy, sklepy osiągają rentowność w drugim roku od otwarcia, natomiast oczekiwanie na zwrot z inwestycji trwa do 10 lat. Miesięczna opłata franczyzowa wynosi 300-400 zł.

Udział Grupy PSB w krajowym rynku dystrybucji materiałów budowlanych szacowny jest na 14 proc. W 2021 roku znajomość marki Grupy PSB deklarowało ok. 57 proc. Polaków, a sieci sklepów PSB Mrówka 72 proc.

Teraz sieć przygotowuje się do nadchodzącego sezonu wiosenno-letniego. 

– W tej chwili nasze markety stawiają na towary sezonowe. Posiadamy wiele artykułów do ogrodu, od podstawowych narzędzi po rośliny i meble wypoczynkowe. Sam udział w sprzedaży, kategorii ogrodowej, osiąga nawet 40 proc. w ścisłym sezonie – dodaje Iwona Sternak.

 

WIZYTÓWKA MARKI MRÓWKA

Sieć marketów z branży dom i ogród.

  • 343 markety
  • pow. 1,3-2 tys. m2
  • miesięczna opłata franczyzowa 300-400

Sezon na ogród / Sklepy Mrówka przygotowują się właśnie do nadchodzącego sezonu wiosenno-letniego.