Inwestycja w nieruchomości
Park Home, sieć biur nieruchomości, w ostatnim czasie obserwuje spadek liczby transakcji na rynku nieruchomości o ok. 30 proc. Najbardziej odczuwają go deweloperzy. Stagnacja odbija się także na agencjach nieruchomości. Te, które były nastawione na sprzedaż z rynku pierwotnego najgorzej przechodzą zmianę rynkową. Z dużymi problemami spotykają się również agencje z małym stażem zawodowym, które ze sprzedażowo łatwego okresu bardzo szybko zderzyły się z trudnym rynkiem bardziej wymagającego klienta.
Nie oznacza to jednak, że nie warto dzisiaj otwierać agencji nieruchomości.
– Wręcz przeciwnie. Zawsze należy inwestować w dołku. Odpowiedni plan działania, solidne przygotowanie się do panującego rynku dają nam możliwość funkcjonowania nawet w okresie stagnacji. Znając trudny rynek będzie dużo łatwiej dostosować się do łatwego, niż na odwrót – mówi Piotr Bezler, prezes zarządu Park Home.
Nie spodziewa się on jednak szybkiego wzrostu popytu na rynku nieruchomości. Ograniczeniem może być wysoki koszt finansowania.
– Stabilizacja rynku potrwa rok albo dwa lata i utrzyma się przez kolejne trzy, cztery. Jest to standardowy cykl koniunkturalny – mówi Piotr Bezler.
Nie ma co liczyć przy tym na większe spadki cen.
– Myślę, że w niedługim czasie, pewnie pod koniec przyszłego roku, możemy spotkać się z kolejnymi ich wzrostami, ze względu na wysoką inflację – mówi Piotr Bezler.
Ocenia też, że Park Home dobrze wszedł w zmiany rynkowe.
– Dużym atutem było odpowiednie przygotowanie się na ten moment oraz oparcie biznesu na większym asortymencie usług. Jako agencja oferujemy nie tylko obsługę w zakresie sprzedaży i zakupu nieruchomości, ale również zarządzanie nieruchomościami, finansowanie oraz ubezpieczenia – mówi Piotr Bezler.
Nowy gracz
Park Home z ofertą franczyzową ruszył w tym roku. W sieci działa 11 placówek własnych. Dwie z nich otworzyły się w październiku tego roku. Do końca roku firma ma w planach uruchomienie dwóch placówek franczyzowych.
– Nasze warunki są całkowicie inne niż rynkowe, ponieważ oferta jest również inna. W naszym modelu biznesowym praktycznie całkowicie odciążamy franczyzobiorcę z pracy administracyjnej – tej, która bardzo często doskwiera właścicielom a skutecznie uniemożliwia skupienie sią na biznesie – mówi Piotr Bezler.
Kwota inwestycji zależy od wielkości biznesu, jaki potencjalny franczyzobiorca chce uruchomić. Widełki w tym zakresie są dość spore, ponieważ można rozpocząć od małej placówki inwestując około 30 tys. zł, ale można też ruszyć z pełnowymiarowym biznesem, który będzie wymagał inwestycji w kwocie około 100 tys. zł. Przeliczając każdą wielkość biznesu, okres zwrotu z inwestycji przy bezpiecznym założeniu zamyka się w pierwszym roku funkcjonowania placówki.
Franczyzobiorcy są zobowiązani do stałej opłaty franczyzowej, która jest liczona od przychodu biura nieruchomości i ustalana indywidualnie z przyszłym franczyzobiorcom.
– Przy założeniu bezpiecznych kalkulacji, w kieszeni franczyzobiorcy pozostaje około 20-30 proc. wygenerowanego przychodu oddziału – mówi Piotr Bezler.
Park Home jest otwarty na każde miejsce w Polsce, choć uwaga firmy jest głównie skupiona na terenach do 200-300 km od naszych placówek.
– Głównie ze względu prostsze wsparcie franczyzobiorcy w początkowym okresie biznesu – mówi Piotr Bezler.
WIZYTÓWKA SIECI PARK HOME
Sieć agencji nieruchomości
- Liczba oddziałów: 11
- Kwota inwestycji: minimum 30 tys. zł
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To, że poszedłeś pracować na etat, nie oznacza, że całe życie tak musi być. Kup listopadowy numer "Własny Biznes FRANCHISING", odważ się i zmień swoje życie zawodowe.
Sylwia Żynda porzuciła korporację dla franczyzy Freedom Nieruchomości. Jak rozkręciła swój biznes?
– Osiągniemy bardzo dobry wynik pomimo konkurencji i chaosu związanego z niepewnością co do wejścia w życie rządowego programu dopłat do kredytów – mówi Leszek Michniak, prezes Grupy WGN.
Sieć agencji nieruchomości Express House pozyskuje nowych franczyzobiorców i współorganizuje studia dla osób, które chcą pracować w obrocie nieruchomościami.
Sieć biur nieruchomości co miesiąc wybiera dwóch nowych partnerów, ale w ostatnim czasie dołączyło do niej aż dziewięć osób.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Greathouse gwarancją wsparcia biznesowego i sukcesu
Jeśli ktoś chce porozmawiać o założeniu biura pod naszym brandem to zapraszam na spotkanie lub kontakt mailowy/tel mail: mariusz@greathouse.pl tel: 690 550 273 Na forum...
WGN selekcjonuje partnerów
Nieruchomości zawsze były w obrocie, pośrednictwo to dobry fach na przyszłość.
Od agenta do właściciela
Z WGN współpracuje od lat, wiele nieruchomości powierzyłem w ręce agentów. Polecam każdemu.
WGN idzie na rekord
Gratulacje! To zaskakujący wynik. WGN jest znaną marką i przyciąga klientów.
Od agenta do właściciela
Odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku! WGN ma znakomitych i profesjonalnych partnerów
WGN idzie na rekord
Bardzo ciekawy artykuł. Warto przyjrzeć się Grupie WGN jako pomysł na biznes.
Od agenta do właściciela
Brawo Panie Tomaszu! Widać, że nieruchomości to Pana pasja. Ciekawa franczyza, może sama zainteresuje się tematem.
Nowa franczyza w nieruchomościach
Dobrze rozumiem, że oprócz agencji nieruchomości mogę zarabiać dodatkowo na poleceniach usług, jak kredyt i ubezpieczenie tak? Pozdrawiam, Krzysztof