Zarabiam jako agent nieruchomości

Rozwój w czasie zastoju / W sieci Metrohouse w sumie działa obecnie 106 biur, w tym 8 placówek własnych. Do otwarcia swojego biura nieruchomości przygotowuje się kolejnych ośmiu partnerów.
Piątek
16.12.2022
Stabilizacja na rynku nieruchomości sprzyja agencjom pośredniczącym w ich zakupie albo sprzedaży.
 

Jacek Pszczółka, franczyzobiorca Metrohouse, który prowadzi biuro w Tychach i Katowicach, współpracę z siecią rozpoczął w 2016 r. Miał prywatne doświadczenia w tej branży i był zainteresowany rynkiem nieruchomości.

 - Doszedłem do wniosku, że znam się na tym i chciałbym zajmować się nieruchomościami zawodowo. Potrzebowałem jednak kogoś, kto by mnie wprowadził w szczegóły – wspomina Jacek Pszczółka.

Łatwiejszy start

 Na początku trafił do innej agencji nieruchomości, ale nie bardzo mu odpowiadały zasady jej działania. Zadzwonił więc do Metrohouse, największej sieci agencji nieruchomości w Polsce. Po spotkaniu z dyrektorem stwierdził, że chciałby podjąć współpracę właśnie z tą siecią. Od początku współpraca układa się bardzo dobrze.

  - Firma ma bardzo dobrze rozwinięte standardy współpracy z klientami na rynku. Dzięki Metrohouse na pewno łatwo też było mi po prostu zacząć. Pominąłem pewne etapy i wszedłem w gotowy, sprawdzony schemat działania. Dołączyłem do firmy, w której zespół ma już duże doświadczenie. Ważne też było dla mnie to, że działam w sieci, która jest największa na rynku – mówi Jacek Pszczółka.

Przyznaje on jednak, że choć franczyzodawca daje wskazówki, jak działać, to trzeba samodzielnie zadbać o pozyskiwanie nowych klientów i jakość.

 - Bardzo ważna jest praca agentów. Trzeba sobie wychować dobrych współpracowników – mówi Jacek Pszczółka.

Na kolejne biuro w Katowicach zdecydował się ze względu na lokalizację.

 - To duże miasto i stolica regionu. Łatwiej nam w takim miejscu pozyskiwać osoby chętne do współpracy, czyli agentów – mówi Jacek Pszczółka.

Rynek agenta

Franczyzobiorca Metrohouse przekonuje, że rynek nieruchomości, pomimo spowolnienia, sprzyja agentom.

- Jeszcze do niedawna stosunkowo łatwo było wystawić nieruchomość na rynek i  próbować ją sprzedać na własną rękę. Nie każdy decydował się na pomoc agencji, kiedy mieszkania łatwo się sprzedawały. Jednak w trudniejszych czasach można się spodziewać, że więcej osób będzie potrzebowało pomocy specjalistów – mówi Jacek Pszczółka.

Jednocześnie jego zdaniem trudno liczyć na spadek cen nieruchomości.

- Na pewno nie mamy do czynienia z taką sytuacją, jak w 2008 r., kiedy była bańka i ceny nieruchomości mocno przeszacowane. Obecnie, gdybyśmy chcieli wybudować dom, to wyniesie nas to znacznie drożej niż gdybyśmy kupili go z rynku wtórnego po obecnych cenach – mówi Jacek Pszczółka.

Zwraca on uwagę, że inflacja sięga kilkunastu procent, a ceny nieruchomości w tym roku nie poszły do góry. De facto oznacza to ich realny spadek.

 - Ludzie wstrzymują się z decyzjami, nie wiedzą, czy mieszkania kupować, czy czekać. Ale gdzieś muszą mieszkać. Nadal brakuje w Polsce ok. 3 mln mieszkań – mówi Jacek Pszczółka.

 Jego zdaniem lada chwila agencje nieruchomości zmierzą się z dużym zainteresowaniem klientów. Sporo osób, które kupiło mieszkania, kiedy kredyty były tanie, może mieć bowiem problem z ich spłatą. Takie nieruchomości będą wracać na rynek, ponieważ właściciele nie będą stanie ich utrzymać. Można się spodziewać, że chętniej skorzystają z pomocy profesjonalistów.

W sieci Metrohouse w sumie działa obecnie 106 biur, w tym 8 placówek własnych. Do otwarcia swojego biura nieruchomości przygotowuje się kolejnych ośmiu partnerów. Opłata ze wejście do sieci wynosi już od 10 tys. zł. Na przygotowanie i urządzenie biura potrzeba ok. 15 000zł. Natomiast na zwrot z inwestycji można liczyć po około 12 miesiącach działania.

WIZYTÓWKA SIECI METROHOUSE

Sieć agencji nieruchomości

  • Liczba oddziałów – 106, w tym 8 placówek własnych
  • Opłata za wejście do sieci  – 10 tys. zł
  • Zwrot z inwestycji – 12 miesięcy

Jacek Pszczółka, franczyzobiorca Metrohouse / Dzięki Metrohouse łatwo było mi po prostu zacząć. Pominąłem pewne etapy i wszedłem w gotowy, sprawdzony schemat działania.
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Nowa franczyza w nieruchomościach

Dobrze rozumiem, że oprócz agencji nieruchomości mogę zarabiać dodatkowo na poleceniach usług, jak kredyt i ubezpieczenie tak? Pozdrawiam, Krzysztof

1 wypowiedzi
ostatnia 06.05.2022
Dom czy mieszkanie?

Od dwóch lat mieszkam w Warszawie, aktualnie wynajmuje mieszkanie, ale po podsumowaniu kosztów wychodzi, że bardziej opłaca mi się kupić własny kąt. Tylko mam dylemat...

1 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2021
Marka bogatsza o siedem biur

Ten biznes REMAX to uważam że warto wejść - to jest przyszłość - nieruchomość i ziemia to najlepsza inwestycja długoterminowa - proszę pamiętać ziemi nie przybywa

3 wypowiedzi
ostatnia 09.01.2020
Marka bogatsza o siedem biur

Ja bodajże w 2008 roku rozmawiałem z pewną miła Panią na temat otwarcia biura REMAX w Pile woj Wielkopolskie - spotkaliśmy się w MacDonald PIŁA W czasie rozmowy miła...

3 wypowiedzi
ostatnia 09.01.2020
Nieruchomości KNC - czy na na nieruchomościach można zarobić takie pieniądze jakie obiecują?

Prowadzę działalność gospodarczą nie przerwanie od ponad 20 lat i na każdym biznesie można zarobić kwestia kosztów poniesionych czy finansowanie z kredytów i w jakim...

18 wypowiedzi
ostatnia 16.11.2019
Franczyza Re/Max

Jestem zainteresowany podjęciem współpracy z REMAX mój adres to blechpol@wp.pl tel 660 419 800

20 wypowiedzi
ostatnia 16.11.2019
Nieruchomości KNC - czy na na nieruchomościach można zarobić takie pieniądze jakie obiecują?

Słyszałem, że w nieruchomości zawsze warto inwestować. Czy może mi ktoś doradzić, czy zakup mieszkania na kredyt, a później wynajem się opłaca się ?

18 wypowiedzi
ostatnia 16.05.2019
Wiosna należy do pośredników

Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Alpha Male..

3 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018