Na początku XXI wieku Bergson był jednym z liderów rynku trekkingowej odzieży, obuwia i akcesoriów, miał własną sieć sklepów. Niestety, kryzys ekonomiczny spowodował, że zniknęły one z rynku. Teraz Bergson powraca i chce rozwijać sieć sklepów także poprzez franczyzę. Na razie ma dwa salony stacjonarne oraz 18 punktów, działających w formule shop in shop – jako cornery w sklepach turystycznych.
– Zakładamy, że w Polsce mogłoby powstać jeszcze 10-15 sklepów – mówi Paweł Łakomy, wiceprezes Bergson Polska.
Kierunki rozwoju
Bergson specjalizuje się w produktach przeznaczonych dla głównie dla miłośników sportów outdoorowych, czyli np. pasjonatów chodzenia po górach, biegania w terenie lub podróżowania „z kompasem”. Oprócz specjalistycznej odzieży i obuwia trekkingowego, w ofercie ma także m.in. śpiwory i plecaki, jak również ubrania i buty do codziennego użytku, w stylu casual.
– 70 proc. oferty sklepów franczyzowych będą stanowiły nasze produkty. Pozostała część to akcesoria, których my nie produkujemy, czyli np. gogle, kaski, raczki – wyjaśnia Paweł Łakomy. – Przy czym to także my będziemy dostarczać do sklepów te produkty.
Głównym kierunkiem rozwoju marki są duże miasta oraz miejscowości turystyczne na południu kraju. W miastach Bergson zakłada zarówno lokalizacje w galeriach handlowych, jak i przyuliczne. Natomiast w miejscowościach górskich w grę wchodzą te drugie.
Optymalna powierzchnia sklepu to 80-120 m2. Wysokość inwestycji zależy głównie od stanu lokalu. Franczyzodawca szacuje, że może to być przedział między 30 a 150 tys. zł. Licencjobiorca nie musi natomiast inwestować w towar – otrzymuje go w depozyt.
– Możliwe jest też nawiązanie współpracy w formule shop in shop – dodaje Paweł Łakomy. – Czyli jeśli ktoś prowadzi już sklep turystyczny czy outdorowy, może sprzedawać w nim też naszą markę.
Zarobek z prowizji
Bergson nie pobiera opłaty za przystąpienie do sieci. Od franczyzobiorców oczekuje dyspozycyjności i zaangażowania w prowadzenie biznesu.
– Ważne, aby bywał w sklepie, wiedział, co się w nim dzieje, dbał o biznes – podkreśla Paweł Łakomy. – Fajnie, gdyby miał też pasję związaną z jakąś aktywnością fizyczną, choć nie jest to konieczne.
Franczyzobiorcy będą zarabiać na prowizji od sprzedaży.
– Główna grupa docelowa to osoby w wieku 30 plus. Nasza oferta jest szeroka, zróżnicowana i wiekowo, i płciowo. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zapewnia Paweł Łakomy.
WIZYTÓWKA BERGSON
Sklepy z odzieżą i akcesoriami trekkingowymi i outdoorowymi.
- 2 sklepy własne, 18 punktów w formule shop in shop
- inwestycja: 30-150 tys. zł
- opłata wstępna: brak
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Jazda samochodem, może i wygodna, ale coraz bardziej kosztowna. Ceny paliw idą w górę i nie wiadomo, jak bardzo zdrożeją. Alternatywą jest tańszy w utrzymaniu rower. Czy popyt na jednoślady to gwarancja udanego biznesu?
– Z rodziną podobno najlepiej wychodzi się na zdjęciu. A my prowadzimy razem biznes. I dobrze zarabiamy – mówi Maja Włoszczowska, wicemistrzyni olimpijska, która wspólnie z mamą i bratem prowadzi firmę Quest, produkującą profesjonalną odzież sportową.
Lasy i parki pełne biegaczy, ulice miast zamykane na czas maratonów – oto Polska Anno Domini 2017. Podczas gdy jedni ruszyli się zza biurek, by w pocie czoła spalać kalorie, inni postanowili zrobić na tym interes.
Sławomir Naskręt przebiegł już tysiące kilometrów i na butach do biegania zna się jak mało kto. Swoją wiedzę postanowił przekuć w biznes.
Ważniejsze jest, żeby franczyzobiorca sklepu Go Sport miał doświadczenie w biznesie niż lubił sport - mówi Joanna Karda, dyrektor rozwoju GO Sport.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Jaki biznes ma szansę powodzenia w obecnych realiach rynkowych? Dowiedz się z nowego numeru magazynu "Własny Biznes FRANCHISING".
Jeszcze kilkanaście lat temu analiza nagrań z kamer w czasie rzeczywistym brzmiała bardziej jak film science fiction niż pomysł na biznes. Tymczasem na polskim podwórku prężnie rozwija się zajmująca tym firma.
Systemy franczyzowe można podzielić według różnych kryteriów m.in. rodzaju know-how, rodzaju działalności gospodarczej czy sposobu organizacji systemu. Przedstawiamy najważniejsze klasyfikacje.
POPULARNE NA FORUM
hala sportowa
mega fajny pomysł! no więc tak, jeśli chcesz stworzyć obiekt sportowy, to pewnie warto byłoby skonsultować się z kimś, kto się na tym zna. może poszukaj w okolicy...
Polska biega. Kto na tym zarabia?
Producenci elektroniki też na tym zarabiają tworząc takie, nota bene całkiem fajne, opaski:)
hala sportowa
Poszukaj na forum sportowe fakty. Polecam
hala sportowa
mam pomysł na stworzenie obiektu sportowego u siebie w okolicy, czy znacie jakiś speców którzy pomogli by mi to od zera stworzyć?
Polska biega. Kto na tym zarabia?
Najważniejsze, że dużo osób dzięki aplikacji zaczęło biegać. Myślę, że z czasem chętnych będzie jeszcze więcej.
nice
hello
Mistrzowski Bus- ktoś coś słyszał?
Jest to kolekcja klocków konstrukcyjnych i unikatowych figurek nawiązujących do mistrzostw świata w piłce nożnej Rosja 2018. W kolekcji znajdują się zeszyty, klocki do...
Polska biega. Kto na tym zarabia?
Bardzo ciekawe są różne aplikacje do biegania. Na pewno ułatwiają zadanie i pomagają mierzyć efekty.