Czwartek
09.03.2023
Odzież z metką Bergson znają wielbiciele aktywnej turystyki i sportów outdoorowych. Teraz marka chce sprzedawać ją także w sklepach franczyzowych.
 

Na początku XXI wieku Bergson był jednym z liderów rynku trekkingowej odzieży, obuwia i akcesoriów, miał własną sieć sklepów. Niestety, kryzys ekonomiczny spowodował, że zniknęły one z rynku. Teraz Bergson powraca i chce rozwijać sieć sklepów także poprzez franczyzę. Na razie ma dwa salony stacjonarne oraz 18 punktów, działających w formule shop in shop – jako cornery w sklepach turystycznych.

– Zakładamy, że w Polsce mogłoby powstać jeszcze 10-15 sklepów – mówi Paweł Łakomy, wiceprezes Bergson Polska.

Kierunki rozwoju

Bergson specjalizuje się w produktach przeznaczonych dla głównie dla miłośników sportów outdoorowych, czyli np. pasjonatów chodzenia po górach, biegania w terenie lub podróżowania „z kompasem”. Oprócz specjalistycznej odzieży i obuwia trekkingowego, w ofercie ma także m.in. śpiwory i plecaki, jak również ubrania i buty do codziennego użytku, w stylu casual.

– 70 proc. oferty sklepów franczyzowych będą stanowiły nasze produkty. Pozostała część to akcesoria, których my nie produkujemy, czyli np. gogle, kaski, raczki – wyjaśnia Paweł Łakomy. – Przy czym to także my będziemy dostarczać do sklepów te produkty.

Głównym kierunkiem rozwoju marki są duże miasta oraz miejscowości turystyczne na południu kraju. W miastach Bergson zakłada zarówno lokalizacje w galeriach handlowych, jak i przyuliczne. Natomiast w miejscowościach górskich w grę wchodzą te drugie.

Optymalna powierzchnia sklepu to 80-120 m2. Wysokość inwestycji zależy głównie od stanu lokalu. Franczyzodawca szacuje, że może to być przedział między 30 a 150 tys. zł. Licencjobiorca nie musi natomiast inwestować w towar – otrzymuje go w depozyt.

– Możliwe jest też nawiązanie współpracy w formule shop in shop – dodaje Paweł Łakomy. – Czyli jeśli ktoś prowadzi już sklep turystyczny czy outdorowy, może sprzedawać w nim też naszą markę.

Zarobek z prowizji

Bergson nie pobiera opłaty za przystąpienie do sieci. Od franczyzobiorców oczekuje dyspozycyjności i zaangażowania w prowadzenie biznesu.

– Ważne, aby bywał w sklepie, wiedział, co się w nim dzieje, dbał o biznes – podkreśla Paweł Łakomy. – Fajnie, gdyby miał też pasję związaną z jakąś aktywnością fizyczną, choć nie jest to konieczne.

Franczyzobiorcy będą zarabiać na prowizji od sprzedaży.

– Główna grupa docelowa to osoby w wieku 30 plus. Nasza oferta jest szeroka, zróżnicowana i wiekowo, i płciowo. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zapewnia Paweł Łakomy.

 

WIZYTÓWKA BERGSON

Sklepy z odzieżą i akcesoriami trekkingowymi i outdoorowymi.

  • 2 sklepy własne, 18 punktów w formule shop in shop
  • inwestycja: 30-150 tys.
  • opłata wstępna: brak

Plany rozwoju / Bergson zakłada, że w Polsce mogłoby powstać jeszcze 10-15 sklepów marki.