Otwieramy kawiarnię z Cofix

Preferowane rynki / Cofix celuje w miejscowości od 30 tys. mieszkańców.
Poniedziałek
13.03.2023
Od początku roku Cofix otworzył już dwie kawiarnie, a wkrótce ruszą dwie kolejne.
 

Cofix to międzynarodowa sieć kawiarni, która w sumie liczy ponad 400 lokali. W Polsce ma ich 15, a jeszcze w tym miesiącu zostaną uruchomione dwa kolejne, w tym w warszawskich Złotych Tarasach.

– Plan na ten rok to 20 nowych punktów – informuje Magdalena Pupek, manager ds. rozwoju sieci Cofix. – Od drugiego kwartału nastawiamy się tylko na lokale franczyzowe, gdyż od początku naszym założeniem było budowanie sieci z partnerami.

Wsparcie dla partnera

Marka celuje w miejscowości od 30 tys. mieszkańców. Kandydaci na franczyzobiorców nie muszą mieć doświadczenia w gastronomii, ani w prowadzeniu własnego biznesu.

– Nauczymy franczyzobiorcę działać w tej branży od podstaw – zapewnia Magdalena Pupek.
Centrala wspiera franczyzobiorcę już na etapie poszukiwania lokalizacji. Kolejne etapy wsparcia to przygotowanie modelu finansowego oraz pomoc w negocjacjach warunków najmu, przy zaangażowaniu radcy prawnego. Centrala przygotowuje też projekt wystroju, aranżację wnętrza z uwzględnieniem procesów technologicznych oraz optymalnego wykorzystania przestrzenni, dobór oraz pomoc w zakupie sprzętów.

– Także integrację z systemami IT, poczynając od systemu sprzedażowego POS, poprzez moduł do zamówień towarów oraz kontroli stanów magazynowych aż po aplikację lojalnościową dla klientów kawiarni – wylicza Magdalena Pupek. – Pomagamy w rekrutacji i szkoleniu zespołu oraz zapewniamy wsparcie operacyjne przy otwarciu i przez cały czas obowiązywania umowy. A także w załatwieniu formalności przy uruchamianiu działalności gospodarczej przez osoby z zagranicy, co jest dość ważne w obecnych czasach.

Inwestycje i zyski

Cofix proponuje kilka formatów lokali. Pierwszy to standardowa kawiarnia, wielkości 60-150 m2, dedykowana zarówno galeriom handlowym, jak i lokalizacjom miejskim. Jest też możliwość uruchomienia wyspy lub formatów Cofix Mini i Cofix Flex. Te dwa ostatnie są mniejsze, łatwo modyfikowalne, budowane z elastycznie łączonych modułów. Najdroższy w inwestycji jest standardowy lokal – od 250 do 450 tys. zł. Koszty otworzenia pozostałych formatów są niższe, franczyzodawca szacuje je na ok. 150-200 tys. zł.

– Jesteśmy także otwarci na rebranding istniejących kawiarni. koszt inwestycji jest wtedy znacznie mniejszy – zachęca Magdalena Pupek.

Miesiąc to średni czas potrzebny na przygotowanie lokalu do otwarcia. Choć zależy to też m.in. od wybranego formatu i przebiegu negocjacji w sprawie najmu.

– Nasz rekord to kilka dni: w czwartek omówiliśmy warunki komercyjne, w piątek z obu stron prawnicy dopracowali umowę, w sobotę wieczorem weszliśmy z ekipą i sprzętem, a w poniedziałek o godz. 9 otworzyliśmy się dla gości serwując pierwszą kawę z ciastem – mówi Magdalena Pupek. – Ale nie zawsze jest tak kolorowo. Jedną umowę, podpisaną pod koniec lutego tego roku, negocjowaliśmy od kwietnia 2022.
Z aktualnych danych franczyzodawcy wynika, że szacunkowy czas oczekiwania na zwrot z inwestycji to od 18 do 30 miesięcy. Na uzyskanie rentowności czeka się około 3 miesięcy, a na osiągnięcie zaplanowanych obrotów od 3 do 6 miesięcy.

– Miesięczne przychody naszych franczyzobiorców uzależnione są od konkretnej lokalizacji, sezonowości czy nawet poczynionej inwestycji. Uśredniając kilkanaście obecnie prosperujących punktów mówimy średnio o 12 tys. zysku miesięcznie – informuje Magdalena Pupek.
Do końca czerwca tego roku Cofix nie pobiera opłaty za przystąpienie do sieci, której standardowa wysokość wynosi 30 tys. zł. Stałe opłaty miesięczne to 6 proc. od obrotu opłaty licencyjnej, plus 2 proc. opłaty marketingowej.

– Obecnie, w celu ułatwienia startu biznesu, opłata licencyjna zostaje zawieszona na pierwsze trzy miesiące – dodaje Magdalena Pupek.

Siła franczyzy

Franczyzodawca pracuje nad nową strategią marketingową dla lokali. Skupia się na zwiększaniu koszyka zakupowego i promocjach, które przyciągną nowych klientów i umocnią lojalność dotychczasowych.

– Planujemy również w wybranych lokalach organizować wydarzenia kulturalne. Np. Cofix w Białymstoku rozpoczyna współprace z lokalnym teatrem, w Warszawie rozmawiamy z młodymi muzykami czy na przykład z klubami gier planszowych – dodaje Magdalena Pupek.

Cofix nie ukrywa, że sytuacja na rynku jest trudna w szczególności dla małych firm. Z początkiem nowego roku wzrosły koszty trzech głównych elementów prowadzenia działalności – czynszu, pracowników i mediów.

– Dodatkowo musimy bardzo dużo pracy włożyć w negocjacje cen związanych z zakupem produktów – przyznaje Magdalena Pupek. – Ale tutaj bardzo pomaga nam efekt skali. Generalnie w obecnej sytuacji franczyza zaczyna mieć naprawdę dużą wartość dodaną. Siła zakupowa, marketingowa, rozłożenie kosztów prowadzenia social mediów, IT, centralne zakupy, analizy rynkowe – wszystko to są zadania franczyzodawcy, dzięki czemu nasi partnerzy mogą w pełni poświęcić się prowadzeniu własnych lokali.

WIZYTÓWKA COFIX

Międzynarodowa sieć kawiarni.

  • ponad 400 lokali na świecie, 15 w Polsce
  • min. inwestycja 150 tys.
  • opłaty miesięczne: 6 i 2 proc. od obrotu (ta pierwsza zawieszona przez 3 początkowe miesiące)

W różnym formacie / Cofix proponuje kilka formatów lokali.