Dobry wzrost / W ciągu roku liczba umów podpisanych z Socatots wzrosła o 10 proc.
Środa
06.12.2023
Franczyzodawca Socatots i Brazylijskich Szkółek Piłkarskich (BSS) nie udostępnia już dużych rynków na wyłączność. Dlaczego?
 

Polska Konfederacja FDS, prowadząca na naszym rynku dwa koncepty: Socatots i Brazylijskie Szkółki Piłkarskie (BSS) zdecydowała o zmianie modelu współpracy na polskim rynku.

Mniejszy obszar

Zmiana polega na odejściu od udostępniania franczyzobiorcom dużych rynków na wyłączność.

– Zdecydowaliśmy, że promocja zajęć Socatots i BSS powinna być skierowana do mniejszych obszarów. Chodzi o miasta albo pojedyncze dzielnice mniejszych miast. Dzięki temu franczyzobiorca może być  równocześnie menedżerem oraz trenerem – mówi Dorota Uciechowska, prezes FDS.

Dodaje, że to bardzo dobry kierunek, ponieważ jednym z kosztów, które w tym sezonie mocno rosną, są koszty pracownicze i biurowe.

– A tych małe franczyzy mogą spokojnie uniknąć. Ponadto nawiązanie współpracy i promocja na mniejszym terytorium wiążą się z niższymi opłatami – mówi Dorota Uciechowska.

Firma zdecydowała też wprowadzić możliwość podzielenia jednej wspólnej franczyzy na dwa osobne oddziały – Socatots i BSS.

– Oba pomysły zaczęliśmy wdrażać w poprzednim sezonie i już widzimy pierwsze rezultaty – mówi Dorota Uciechowska.

Ocenia, że branża edukacyjna, szczególnie oferująca zajęcia dla najmłodszych, nie odczuwa jeszcze mocno skutków szalejącej inflacji.

– Obserwujemy ograniczenie wydatków na konsumpcję i dobra luksusowe, ale nie zauważamy spadku zainteresowania naszymi zajęciami. Oczywiście, notujemy wzrost cen wynajmu sal do prowadzenia zajęć oraz wzrost wynagrodzeń trenerów, prowadzących te zajęcia. Równocześnie jednak nadal bardzo skutecznie udaje się nam pozyskiwać nowe dzieci. A nasi dotychczasowi klienci w większości rozumieją, dlaczego cena za nasze zajęcia jest wyższa niż w poprzednich latach – mówi Dorota Uciechowska.

Ambitne plany

Dobrze radzi sobie zarówno Socatots, jak i szkółka piłkarska BSS. W ciągu roku liczba umów podpisanych z Socatots wzrosła o 10 proc. Coraz więcej jest też chętnych do nawiązania współpracy franczyzowej.

– Sprawdzony i pewny partner oraz możliwość korzystania z doświadczeń innych franczyzobiorców działających w sieci, to najlepsza pomoc, na jaką można liczyć. Do tego sprawdzony pomysł zamiast budowania biznesu od podstaw, to znacznie większa gwarancja sukcesu. Należy również pamiętać, że dużą część kosztów, które generuje własna działalność, można współdzielić właśnie w ramach franczyzy – mówi Dorota Uciechowska.

Jej zdaniem wzrost zainteresowania otwieraniem nowych oddziałów Socatots i BSS może wynikać z potrzeby zwiększenia dochodów przez kandydatów oraz ze strachu przed utratą pracy.

– Zdecydowanie chętniej zgłaszają się do nas młode osoby, więc raczej stawiam na ten pierwszy powód. Ponadto młodzi ludzie coraz mniej chętnie pracują na etacie. Pandemia sprawiła, że zauważyliśmy, że można żyć inaczej, wolniej, i do realizacji marzeń niekoniecznie potrzebne są nam grube miliony – mówi Dorota Uciechowska.

Wejście we współpracę z Socatots nie wymaga spełniania żadnych szczególnych warunków. Partnerami powinny być osoby z pasją, dla których praca z dziećmi to przyjemność. Natomiast marka BSS szuka osób, które kochają piłkę nożną. W tym wypadku franczyzobiorca musi mieć doświadczenie trenerskie i dostęp do infrastruktury piłkarskiej.

Wysokość inwestycji we współpracę zależy od wielkości dzielnicy, miasta albo regionu, w którym chce działać franczyzobiorca. Własną szkółkę Socatots w miejscowości liczącej 50 tys. mieszkańców można otworzyć inwestując już 12,3 tys. zł brutto. Na zwrot można liczyć w ciągu pięciu miesięcy.   

Obecnie firma szuka franczyzobiorców głównie na terenie województwa mazowieckiego.

– Tu do przekazania mamy jeszcze kilka dzielnic w samej Warszawie oraz kilka miejscowości wokół – mówi Dorota Uciechowska.

FDS chętnie nawiąże też współpracę z partnerami z województwa małopolskiego (głównie Kraków), śląskiego, dolnośląskiego (m.in. Wrocław), Wielkopolski oraz Warmii i Mazur.

– Nie wyklucza to jednak osób z innych obszarów, ponieważ jest jeszcze wiele miast, w których możemy i chcemy otworzyć oddziały naszych szkółek – podkreśla Dorota Uciechowska.

Firma ma dwie placówki własne, jedną w rodzimym Szczecinie, drugą w województwie śląskim. Tę drugą chce przekazać franczyzobiorcy. W ramach współpracy franczyzowej FDS ma 26 oddziałów w ponad 40 miastach w Polsce.  

 

WIZYTÓWKA SOCATOTS I BSS

  • 26 oddziałów franczyzowych
  • inwestycja od 12,3 tys. zł brutto

Dorota Uciechowska, prezes FDS / "Obserwujemy ograniczenie wydatków na konsumpcję i dobra luksusowe, ale nie zauważamy spadku zainteresowania naszymi zajęciami".
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Praca licencjacja - franczyza McDonald's

Piszę pracę licencjacką na temat franczyzy jako formy prowadzenia działalności gospodarczej na przykładzie McDonald 's. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.05.2021
Akademia Bystrzaka

Podłączam się do pytania.

2 wypowiedzi
ostatnia 25.11.2020
Akademia Bystrzaka

Witam serdecznie Zastanawiam się nad Akademia Bystrzaka. Macie jakieś doświadczenia?

2 wypowiedzi
ostatnia 21.02.2020
Wirtualna Asystentka?

Moja siostra i jest bardzo zadowolona. Z tego co wiem to swój poczatek miała po kursie Poli Sobczyk z Barand Assist. I potem zaangażowała się w to całkowicie i dziś...

2 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2020
Wirtualna Asystentka?

Czy ktoś może pracuje jako WA i może podzielić się opinią? Zastanawiam się nad taką pracą. Znalazłam kilka kursów od Poli Sobczyk właśnie dla Asystentek i wygląda...

2 wypowiedzi
ostatnia 07.02.2020
Czy warto zainwestować w szkołę językową?

Moim zdaniem warto. Jestem pewien, że znajomość języka angielskiego na pewno ci się przyda w przyszłości. Znając jakiś język obcy możesz też starać się o lepszą...

21 wypowiedzi
ostatnia 14.11.2019
Z korepetytora na dyrektora

Fajny artykuł o ciekawej historii. Trzeba przyznać, że pomysł jest dość oryginalny i na pewno jest na to zapotrzebowanie. Sama chodziłam na korepetycje z matmy, więc...

3 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Z korepetytora na dyrektora

Hm, ciekawe - i pracować z dziećmi mogą osoby bez przygotowania pedagogicznego? Trochę to dziwne...

3 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018