Pralnie wyszły na prostą
Marcin Górecki był jednym z pierwszych franczyzobiorców pralni EBS. Zanim zdecydował się na franczyzę, pracował jako przedstawiciel handlowy.
– Szukałem pomysłu na własny biznes, ale nigdy wcześniej nie prowadziłem firmy, więc chciałem, żeby ktoś mi w tym pomógł, stąd pomysł na franczyzę – opowiada Marcin Górecki.
Niedźwiedzia przysługa
Konkretnej firmy szukał w pismach branżowych. Okazało się, że w pobliżu jego miejsca zamieszkania była dostępna jedna lokalizacja idealna na pralnię. Temat był mu bliski, więc zdecydował się na otwarcie firmy pod szyldem EBS. Nie zrezygnował jednak od razu z pracy zawodowej.
– Na początku pracowałem dalej, choć w ograniczonym zakresie, ale później franczyza pochłonęła mnie całkowicie. Dzisiaj mam kilka pralni i prowadzę też inne działalności franczyzowe – opowiada Marcin Górecki.
Wspomina, że czas pandemii dla pralnictwa był dramatyczny.
– Rząd zrobił nam niedźwiedzią przysługę, zezwalając na otwarcie pralni w centrach handlowych, podczas kiedy wszystkie inne usługi były zamknięte. Ponosiliśmy koszty związane z utrzymaniem punktów, mieliśmy utrudniony dostęp do pomocy z centrum handlowego, a klientów i tak nie było. Większość ludzi nie wiedziała wtedy, że pralnie mogą być otwarte. To był dla nas najtrudniejszy moment w historii – mówi Marcin Górecki.
Dodaje, że obecnie biznes pralniczy powoli się odbudowuje.
– Klienci wrócili do korzystania z naszych usług. Jednak ogromne wyzwania stanowią dla nas podwyżki kosztów personalnych, mediów oraz czynszów – mówi Paweł Skwarczowski, dyrektor ds. operacyjnych w firmie EBS.
Na dodatek wiele czynników sprawia, że prania jest mniej.
– Nie wszyscy wrócili do pracy stacjonarnej, więc eleganckie ubrania rzadziej do nas trafiają. Ponadto elegancki styl ubierania się odchodzi do lamusa. Kiedyś garnitur i krawat były niezbędne, a dzisiaj dominują ubrania w stylu casual – mówi Marcin Górecki.
Dwa lata pracy
Pomimo tego biznes wraca do poziomu sprzed pandemii i cały czas rośnie.
– Na przyszłość patrzę z optymizmem. Dzisiaj mam cztery pralnie i chciałbym mieć więcej, ale wiele czynników trzeba wziąć pod uwagę i rozwijać się rozważnie. To nie jest usługa, w przypadku której można liczyć na szybki zwrot z inwestycji. Ugruntowanie sobie pozycji w centrum handlowym zajmuje sporo czasu. Mamy 40-50 proc. stałych klientów, a reszta korzysta z naszych usług impulsywnie, jak potrzebują garnituru na wesele czy komunię lub wyprać gabaryty, z którymi domowa pralka sobie nie poradzi – mówi Marcin Górecki.
Osiągnięcie rentowność średnio zajmuje dwa lata. Ponadto w pralnię trzeba się angażować i stale dbać o zadowolenie klienta.
– To nie jest tak, że pieniądze przychodzą same. Jest wiele czynników związanych z przywiązaniem klienta do danej placówki a nawet osoby. Trzeba też stworzyć odpowiednią atmosferę w punkcie, a to wymaga czasu i zaangażowania – mówi Marcin Górecki.
W sieci EBS w sumie działają 103 własne placówki i 20 franczyzowych. Kwota inwestycji wynosi mniej więcej 500 tys. zł. Firma ma w planach weryfikację obecnych lokalizacji i zamykanie placówek nierentownych w przypadku braku możliwości obniżenia czynszu, który jest głównym kosztem, zabijającym biznes.
– Chcemy też otwierać placówki w lepszych lokalizacjach i z lepszymi opłatami czynszowymi. Szukamy także partnerów franczyzowych w średniej wielkości miastach, którzy chcieliby otworzyć własną pralnię – tłumaczy Paweł Skwarczowski.
WIZYTÓWKA PRALNI EBS
- Kwota inwestycji: 500 tys. zł
- Czas potrzebny na osiągnięcie rentowności – 2 lata
- Liczba placówek: 103 własne i 20 franczyzowych


PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Kup nowy numer "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jak zarabiać bez wysiłku. Dowiedz się, w którą franczyzę z branży usługowej najlepiej zainwestować. Krok po kroku otwieramy też firmę zarządzającą najmem nieruchomości, produkującą meble ze stali oraz samoobsługowy magazyn.
Lipcowy "Własny Biznes FRANCHISING" już dostępny. A w nim m.in.: Pectus = zarabiać wespół w zespół, Start-up: jak stworzyć powtarzalny i łatwo skalowalny biznes? Pomysły na firmę: własne wydawnictwo książkowe, sklep pod szyldem Giant.
Usługowe sieci franczyzowe wciąż się rozwijają i znajdują franczyzobiorców, chociaż czasy mamy niepewne. Które z firm radzą sobie najlepiej?
Czy w sytuacji, gdy inflacja oszalała, koszty życia rosną, a rodzinne budżety szukają oszczędności, bezpieczniej zostać na etacie, czy założyć własną firmę? Sprawdź w nowym numerze "Własny Biznes FRANCHISING".
Jakich usług i produkt w brakuje na polskim rynku? Czy są jeszcze jakieś nisze do wypełnienia? Sprawdź w lipcowym numerze miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING".
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Franczyza pojawiła się na polskim rynku wraz z upadkiem komunizmu, a dziś jest fundamentem rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości. W 2023 roku chętni do założenia firmy mają do wyboru 1350 konceptów franczyzowych.
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
Berlin Döner Kebap rozwija nowy format lokali, z niższą kwotą inwestycji.
Żabka kontynuuje program dla początkujących przedsiębiorców „Bezpieczny start”. Dzięki inicjatywie sieci, ponad 50 osób otworzyło swój sklep. W tym roku liczba jego uczestników będzie jeszcze większa.
POPULARNE NA FORUM
Punkt przesyłek kurierskich
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Broker Kurierski
Do Koszałka Można coś więcej o ship center
Interes pompowany helem
Warto zajrzeć do KRS i posprawdzać z jakimi spółkami jest ten Pan powiązany - KPCG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ...
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?
Znajomi z Myjnia samochodowa Warszawa przyjeżdżają do mnie za małą dopłatą. Myślę, że jeśli zapytasz to i przyjadą do cb
Punkt przesyłek kurierskich
Ja tam jestem w miare zadowolona z franczyzy Pakersów. Są szkolenia, materiały marketingowe. Na początku jak jeszcze tego potrzebowałam zawsze mogłam zadzwonić na...
Punkt przesyłek kurierskich
To ja dodam coś od siebie. Nigdy się nie dorobicie i nie zarobicie otwierając taki biznes z pośrednikiem.
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...