45 tysięcy - i będzie więcej
Wiadomości Handlowe zaprezentowały raport „Rynek Gastronomiczny w Polsce 2003" przygotowany przez dział badań handlu CAL Research & Consulting instytutu GfK Polonia. Nie tylko przybywa punktów gastronomicznych, szczególnie w kategoriach restauracje, bary i puby, ale również następuje niewielki wzrost wartości rynku, który obecnie szacowany jest na około 15 miliardów złotych. Jednorazowe rachunki płacone przez Polaków w punktach gastronomicznych nie są wprawdzie wyższe niż w latach ubiegłych, ale bywalcy odwiedzają więcej restauracji i robią to coraz częściej. Rynek gastronomiczny jest jednym z najważniejszych alternatywnych kanałów sprzedaży produktów spożywczych - poza tradycyjnym detalem oraz sklepami należącymi do międzynarodowych sieci, gastronomia może pochwalić się największą liczbą punktów.
Do ożywienia na tym rynku przyczyniły się systemy franczyzowe - piszą Wiadomości Handlowe. Sieć barów szybkiej obsługi Mr. Hamburger przewiduje otwarcie od 25 do 40 nowych placówek w tym roku (obecnie 42 punkty) oraz wyjście poza województwo śląskie. Docelowo 100 punktów (obecnie ponad 60) ma liczyć sieć sklepo-barów . Do 2005 roku 200 lokali zamierza uruchomić specjalizująca się w sprzedaży mrożonych deserów sieć Yogen Fruz. Kilka coffe-shopów rocznie będzie otwierało Nestle.
Dobrze, tanio i szybko
Radosław Drabik, kierownik ds. alternatywnych kanałów dystrybucji Nestle Polska mówi Wiadomościom Handlowym: - Myślę, że przyszłość należy do punktów typu mini-bistro, gdzie za kilka czy kilkanaście złotych można coś zjeść, napić się kawy. Liczyć się będą takie atuty, jak zdrowe jedzenie, szybkość obsługi i dostępność, czyli dobra lokalizacja. Na pewno gastronomia rozwinie się w dużych miastach, ale w małych i średnich popyt na usługi gastronomiczne będzie nadal ograniczony.
- Kapitalne znaczenie ma dziś dobra cena - dodaje dla Wiadomości Handlowych Marek Papierniak, współwłaściciel firmy Mr Hamburger. - Nieodłącznym elementem działalności są też intensywne promocje. Liczy się również szybkość obsługi. Pozostałe elementy schodzą na dalszy plan.
Dlatego też pewne kłopoty przeżywa obecnie specjalizująca się w wegetariańskiej żywności i propagująca zdrowy styl życia sieć Green Way - informują Wiadomości Handlowe. Liczy 18 punktów i działa w absolutnej niszy rynkowej, praktycznie nie mając konkurentów. To powinno stawiać ją w komfortowej sytuacji, a jednak... - Bardzo dobrze nam szło do 2000 roku, bo ludzie byli mniej nękani finansowymi klopotami. Dziś przede wszystkim chcą przeżyć, jedzą cokolwiek, szybko i byle jak - mówi dla Wiadomości Handlowych odpowiedzialny za rozwój sieci Marek Chudzik. - Na razie nie będziemy otwierać kolejnych barów.
Więcej: Katarzyna Bochner „45 000 punktów gastronomicznych - i będzie więcej”, Wiadomości Handlowe, nr 1, styczeń 2004PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Kiedy krajowy rynek robi się za mały, franczyza może być kluczem do międzynarodowego sukcesu. Dowiedz się, jak rozwinąć biznes poza granicami Polski.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Franczyzodawca Cukrem i Solą oraz Cafe Słodziak poszerza ofertę w lokalach m. in. o croissanty z dubajską czekoladą. Ma też propozycję dla franczyzobiorców, którzy chcieliby zaoszczędzić na inwestycji.
Jak zwolnić pracownika? Albo jak powiedzieć załodze, że pensje w tym miesiącu mocno się spóźnią? Życie szefa nie zawsze jest usłane różami.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...