Czy jest miejsce dla kolejnej sieci supermarketów?

Poniedziałek
27.02.2006
- rozmowa ze Zdzisławem Potempą, dyrektorem ds. franczyzy firmy Ahold.
 

Niemiecka sieć supermarketów Aldi planuje wejście do Polski. Aldi sprzedawać będzie towary głównie pod własną marką. Czy w naszym kraju jest miejsce dla kolejnej sieci supermarketów?
Chociaż w Polsce konkurencja jest faktycznie duża, myślę, że miejsce na kolejnego operatora jest, gdyż ciągle nasycenie rynku zorganizowanymi sieciami handlowymi kształtuje się na poziomie poniżej 50 procent. Zresztą niemiecka sieć nie wchodziłaby na nasz rynek bez wcześniejszych dokładnych badań jej możliwości. Poza tym trzeba pamiętać, że Aldi to sieć dyskontowa - jej oferta jest skierowana do nieco innej grupy docelowej niż np. oferta supermarketów Albert. A wybór zawsze należy do klienta.

Panuje przekonanie, że wyroby pod marką sieciową nie cieszą się w Polsce dużym uznaniem konsumentów. Czy potwierdza Pan tę opinię?
Ani badania przeprowadzane przez pisma branżowe, ani nasze obserwacje nie potwierdzają takiej opinii. Marki własne zyskują na popularności wśród klientów i cieszą się coraz większym uznaniem. Przewidujemy, że udział produktów marek własnych w ogólnej sprzedaży w poszczególnych kategoriach asortymentowych będzie się zwiększał. Dlaczego? Poprzez marki własne możemy trafiać w potrzeby różnych klientów. W supermarketach Albert oferujemy klientom dwie marki własne. Euro Shopper to propozycja dla tych kupujących, którzy szukają towarów w najniższej cenie. Natomiast produkty marki Albert to na pierwszym miejscu wysoka jakość - ale za rzetelną, rozsądną cenę.


Zobacz również:
Ruszyła rekrutacja polskich kadr