Franczyza na warsztacie
- Od 2002 roku rośnie systematycznie liczba franczyzobiorców - powiedział na początku Forum Edukacyjno-Szkoleniowego Michał Wiśniewski, dyrektor PROFIT system. Wśród przyczyn rozwoju wymienił spadek zyskowności biznesów własnych, intensywne działania marketingowe w ramach sieci oraz preferencje klientów, którzy coraz częściej wybierają produkty markowe.
Paneliści mogli również uzyskać informacje o rynku franczyzy w Hiszpanii. Mateusz Olszewski z FIRA de Barcelona przyznał, że hiszpańscy przedsiębiorcy mają więcej obowiązków na rodzimym rynku, m.in. muszą zarejestrować działalność w lokalnym województwie, złożyć dokumenty dotyczące typów działalności, jakie prowadzą, a także każdego roku składać sprawozdanie dotyczące otwarć i zamknięć punktów swojej sieci.
Tematyka rynku hiszpańskiego nie była przypadkowa. Przykład Hiszpanii, do której często przyrównuje się Polskę pod względem rozwoju, pokazuje, w jakim kierunku może rozwijać się polski rynek franczyzowy. W Hiszpanii działa 800 systemów franczyzowych, natomiast w Polsce jest ich blisko 400. Te dane pokazują pokazują dużą chłonność i potencjał polskiego rynku franczyzy.
Uczestnicy piątkowego Forum Edukacyjno-Szkoleniowego mieli okazję również zapoznać się z europejskim rynkiem franczyzy. Przybyły na zaproszenie Polskiej Organizacji Franczyzodawców (POF) Torben Brodersen z European Franchise Federation powiedział, że na rynkach 20 krajów europejskich funkcjonuje łącznie ponad 8850 marek franczyzowych. 80 proc. z nich są to sieci krajowe.
Poruszony został również temat wyboru franczyzobiorcy i kryteriów, według których się go ocenia. Jacek Cabaj z telepizzy opowiadał, jak przyjmuje franczyzobiorców do swojej sieci i zwrócił uwagę na to, że warto dawać szansę pracownikom, którzy już dobrze poznali firmę. Z kolei Arkadiusz Słodkowski, dyrektor PROFIT system, przekonywał, że warto zrobić krok wcześniej i spróbować samemu założyć własny biznes. A w przypadku niepowodzenia można poszukać już sprawdzonego konceptu.
Podczas forum przyznano nagrody dla wystawców z branży finansowej. Przez ostatni rok podwoiła się liczba ofert franczyzowych banków. Franczyzory 2007 otrzymały: AIG Bank Polska, Bank Zachodni WBK, eurobank, GE Money Bank oraz ING Bank Śląski.
- Tę nagrodę otrzymaliśmy za rozwój sieci minibanku. Udało nam się dojść do momentu, gdzie prowadzenie banku pozwala na wieloletnią współpracę między partnerami - powiedział odbierając nagrodę Tomasz Powroziewicz z Banku Zachodniego WBK.
Wielu franczyzodawców chwaliło się nawiązaniem kontaktów z potencjalnymi partnerami.
- Odwiedziło nas bardzo wiele osób, które były zainteresowane systemem GE Money, co oznacza, że nasza oferta się spodobała - podsumowała Sylwia Nowak z GE Money Bank.
Część odwiedzających liczy, że w przyszłym roku na salonie pojawi się więcej wystawców. W tym roku wystawiało się 28 firm.
Tegoroczny Salon Franchisingu odbył się w dniach 11-13 października 2007 roku.
(mdk)PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Ile lat musi rosnąć choinka, żeby nadawała się do sprzedaży? I czy na plantacji choinek praca jest tylko w grudniu?
Z Atelier Herosima franczyzobiorcy mogą otworzyć lokale w kilku różnych formatach. A jakie wsparcie otrzymają od franczyzodawcy?
Kiedy krajowy rynek robi się za mały, franczyza może być kluczem do międzynarodowego sukcesu. Dowiedz się, jak rozwinąć biznes poza granicami Polski.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...