Na rynku sklepów spożywczych pojawiła się spora konkurencja, ale to wciąż opłacalny interes. W listopadowym numerze prezentujemy 12 pomysłów na własny biznes w branży spożywczej. Ponadto sprawdzamy, czy warto otworzyć kasyno i zakład blacharsko-lakierniczy. Przedstawiamy formy rozliczeń firmy z fiskusem oraz podpowiadamy, jak wyeksponować towar w sklepie.
 

W listopadowym numerze 11/2008 (45)

Temat numeru

Franczyza w koszyku
Hipermarkety nieco przyhamowały rozwój, a na rynku sklepów spożywczych pojawiła się spora konkurencja w formacie sklepów convenience (wygodnie, blisko domu). Rośnie również liczba delikatesów i sklepów z ekologiczną żywnością.

W przeglądzie rynku opisujemy następujące firmy: Milea, Chata Polska, Czas na Herbatę, Dierre Trade, Dobrewina.pl, Carrefour, Naturhouse, Intermarche, Kolporter, Organic Farma Zdrowia, Triceps.pl, Żółty Cesarz.

Raport specjalny

Hazardowy zawrót głowy
Hazard jest znany od czasów starożytnych pod postacią gry w kości i kart. Obecnie najczęściej gramy w pokera i ruletkę. Choć światowymi stolicami hazardu są Las Vegas i Makao, to z roku na rok hazard staje się coraz popularniejszy nad Wisłą. Założenie kasyna czy punktu gier na automatach, choć drogie, może przynieść duże zyski.

Moim zdaniem

Klucze do biznesu
- Franczyzobiorców należy traktować podmiotowo - przede wszystkim są oni naszymi partnerami w biznesie i mają wielki wkład w to, jaką pozycję rynkową osiągnie sieć - mówi Dariusz Babiarczyk, dyrektor ds. organizacji i marketingu Parta.

Hades znów gra o władzę nad światem
- Kryzys budzi lęk, ale jest też szansą na nowe fortuny - mówi Arkadiusz Słodkowski, wydawca magazynu "Własny Biznes FRANCHISING".

Fakty trendy

Kryzys dusi banki
Czy nadchodzi koniec tłustych lat dla banków? Z jednej strony maleje zainteresowanie kredytami hipotecznymi, z drugiej - nadzór finansowy zapowiada wprowadzenie nowych ograniczeń w ich udzielaniu. Tymczasem banki muszą płacić coraz wyższe oprocentowanie za depozyty. Taka sytuacja może spowodować, że bankowcy ostudzą swoje zapały w otwieraniu setek nowych placówek.

Salon zakończony, czas otworzyć własny biznes
Salon Franchisingu pokazał, że Polacy nie boją się kryzysu i chcą zakładać własne firmy.

Komfort na licencji
Do końca 2008 roku firma Sklepy Komfort, dystrybutor pokryć podłogowych, otworzy jeszcze pięć nowych sklepów pod marką Komfort.

Artman poza giełdą?
LPP skupuje akcje firmy Artman i zamierza wycofać ją z giełdy.

Sklepy pod czterolistną koniczynką
Do sklepów Quadri Foglio trafiły nowe linie odzieżowe. Quadri Foglio Classic - kolekcja garniturów i eleganckie stroje dla dziewczynek oraz Quadri Baby - ubranka dla niemowląt.

Praliny z czekoladą
Rośnie konkurencja wśród pijalni czekolady.

Ponadto informacje o firmach: DDD Dobre Dla Domu, Tatuum, GE Money Bank, BPH.

Katalog franczyz i systemów partnerskich

284 pomysły na biznes
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków.

Własny Biznes

Ani Mru Mru o kasie
- Jeżeli w ciągu 30 sekund publiczność nie zacznie się śmiać, to można powiedzieć, że mamy problem - o kabaretowym biznesie mówią Marcin Wójcik, Michał Wójcik i Waldek Wilkołek, członkowie Kabaretu Ani Mru Mru.

Moja firma

Wyklepany interes
Choć na polskich drogach niemal codziennie dochodzi do stłuczek i wypadków, to pozyskanie zlecenia na naprawienie uszkodzonego auta nie jest wcale takie łatwe. Założenie warsztatu sporo kosztuje, tymczasem rynkiem rządzi szara strefa.

Gotówka się broni
W historii handlu banknot jako powszechny środek płatniczy ma stosunkowo krótką historię. Skąd się wziął i czy jeszcze długo będzie nam towarzyszył?

Licencja dla kreatywnych
- Zrezygnowałam z etatu w dużej korporacji i otworzyłam placówkę Mail Boxes ETc. To była ważna decyzja w moim życiu - mówi Katarzyna Nowak, właścicielka placówki Mail Boxes Etc.

Twoja fryzura, twój biznes
- Właściwa fryzura to włosy wypielęgnowane, ale jednocześnie wyglądające naturalnie - o tym, jak powinni czesać się ludzie biznesu, mówią Beata Berendowicz i Sławek Kublin.

Pukając w drzwi zysku
O firmie świadczą nie tylko jej aktualne działania, ale i to jak na przestrzeni lat dostosowała się do rynku. Firma Mazurek zaczynała od produkcji trumien, teraz wygrywa przetargi na wymianę okien i drzwi w obiektach zabytkowych.

Trudny klient też nasz pan
Dzięki badaniom Mystery Shopping można skutecznie monitorować sieci franczyzowe w zakresie utrzymywania jakości obsługi klientów. Aby jednak monitoring miał sens, konieczne jest wcześniejsze opracowanie księgi standardów jakości.

Steki menedżera

Królestwo za Żabkę
- Branża handlowa to jedna z najbardziej rozwiniętych gałęzi polskiej gospodarki. Na rynku działa ponad 100 tys. rodzinnych sklepów spożywczych, a analitycy i tak uznają rynek za nie dość nasycony. Jest więc sporo miejsca dla graczy, którzy myślą o spektakularnym rozwoju i powiększaniu sieci. My mamy właśnie taki plan - mówi Jacek Roszyk, prezes zarządu Żabka Polska.

Wzrośnie spadnie

Idzie czas wynajmu
"To nie ja będę miał wypadek, to nie ja zachoruję, to nie ja stracę na nieruchomościach". Ludzie nie doceniają możliwości wystąpienia negatywnego scenariusza.

Złotówka idzie na ulicę
Gdy rynki finansowe się chwieją, wielu analityków szuka fundamentalnych przyczyn spadków: zbyt łatwo udzielane kredyty, zbyt duża łatwość w lewarowaniu inwestycji, brak nadzoru nad systemem finansowym. Tymczasem moje podejście oparte jest na analizie technicznej. Uważam, że wystarczy analiza wykresu, aby odkryć nowe szanse inwestycyjne - pisze Piotr Grela z Tradercom Investments.

Ryzyk-fizyk
Wielu analityków upatruje w instrumentach pochodnych powodów obecnego kryzysu. Tymczasem od lat spełniają one ważną rolę w gospodarce, pozwalając np. dużemu farmerowi zabezpieczyć swoje zyski na przyszły rok. Natomiast dla inwestorów, którzy lubią szybką grę i w swoim portfelu mają miejsce na podwyższone ryzyko, mogą być alternatywą dla akcji.

Dobra Marka

Fortuna w okienkach
Microsoft ma wielu wielu zwolenników, ale i wielu zagorzałych wrogów. Mimo to produkty tej marki są najczęściej wybierane nie tylko przez użytkowników indywidualnych, ale i przez firmy.

Dobre rady

Zagraj z fiskusem w procenty
Mówi się, że w życiu człowieka są dwie pewne rzeczy: śmierć i podatki. W życiu firmy śmierć nie musi nastąpić, jednak płacenia podatków nie da się uniknąć.

Tanio, drogo, sugestywnie
Jak wyeksponować w sklepie miejsce wyprzedażowe, a jak zaprezentować towar luksusowy, tak aby klient nie miał wątpliwości, co jest drogie, a co tanie - doradza Marcin Mazurek, 1-st Visual Merchandiser Ikea Targówek.

Firmowe oszczędności
Do zwiększenia zysków w przedsiębiorstwie prowadzą dwie drogi: można więcej sprzedawać albo więcej oszczędzać - mówi John Goodhardt, prezes Expense Reduction Analysts, która szuka master franczyzobiorcy na Polskę.

Miesięcznik Własny Biznes FRANCHISING możesz zamówić przez internet w księgarni (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Magazyn jest dostępny także w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Ruch oraz FranPress.


Zasady i warunki zakupów

Prenumerata roczna - 12 numerów w promocyjnej cenie

Prenumerata obejmuje 12 kolejnych numerów miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" i jest sprzedawana w promocyjnej cenie 59 zł. Zamawiający wybiera wydanie, od którego rozpocznie się okres prenumeraty. W pierwszej przesyłce wysyłamy miesięczniki, które ukazały się dotychczas. Kolejne numery będą nadawane w pierwszym dniu sprzedaży bezpośrednio z drukarni.

Koszt dostawy

Dostawa na terenie Polski jest bezpłatna, dotyczy to wszystkich produktów dostępnych na Franchising.pl. Koszt dostawy poza Polskę:

  • Europa (w tym Rosja, Turcja i Izrael) - 25 zł (w przypadku prenumeraty 300 zł);
  • Ameryka Północna i Afryka - 30 zł (w przypadku prenumeraty 360 zł);
  • Ameryka Południowa i Azja - 36 zł (w przypadku prenumeraty 432 zł);
  • Australia i Oceania - 50 zł (w przypadku prenumeraty 600 zł).

Warunki dostawy

Zamówienia wysyłamy w ciągu 2 dni roboczych po potwierdzeniu otrzymania zapłaty lub potwierdzeniu zamówienia pobraniowego. Zamówienia wysyłamy za pośrednictwem Poczty Polskiej. Czas dostawy zamówienia na terenie Polski to zazwyczaj od 1 do 5 dni roboczych. Czas dostawy kurierem Inpost to zazwyczaj 1-2 dni robocze. Przesyłki zagraniczne nadajemy wyłącznie Pocztą Polską. Czas dostawy zamówienia za granicę to zazwyczaj od 7 do 14 dni roboczych. 

Formy płatności

Lista dostępnych form płatności:

  • BLIK
  • Google Pay, Apple Pay, Masterpass,
  • karta: Visa, Mastercard, Maestro: (debetowa lub kredytowa),
  • bankowość internetowa: Alior Bank, Bank Nowy, BNP Paribas, BOŚ, Banki Spółdzielcze, CitiHandlowy, Crédit Agricole, Getin, ING, iPKO, Inteligo, mBank, Millennium, Nest Bank, Pekao, Plus Bank, Santander,
  • tradycyjny przelew bankowy: (potwierdzenie wpłaty otrzymujemy wraz z wyciągiem bankowym za dzień poprzedni),
  • pobranie: zapłata kurierowi Inpost przy odbiorze za dopłatą 9,50 zł.

Płatności BLIK i przez system bankowości internetowej realizowane są przez PayU S.A.

Proforma

Jeżeli potrzebują Państwo proformy do dokonania płatności przelewem prosimy o zamieszczenie informacji w uwagach podczas składania zamówienia. Proformę prześlemy na wskazany adres mailowy.

Zwroty i reklamacje

Prasa nie podlega zwrotom, w przypadku pozostałych artykułów nabywca może je zwrócić 14 dni od otrzymania przesyłki. Prosimy o odesłanie zwracanych artykułów na adres firmy podany poniżej. Pytania i reklamacje prosimy kierować na adres zakupy@franchising.pl lub telefonicznie na numer +48 22 560 80 22.

Dane firmy

PROFIT system Sp. z o.o.
ul. Brązownicza 16
01-929 Warszawa
NIP 5222550821, REGON 016299073, KRS:183748