Abra chce dotrzeć do 6 mln klientów

Na mapie Polski jest ok. 100 miast, które nas interesują. To blisko 6 mln potencjalnych klientów.
Dorota Placzyńska, menedżer ds. rozwoju franczyzy Sklepów Meblowych Abra
Poniedziałek
26.11.2012
O strategii otwarć oraz franczyzobiorcach prowadzących kilka sklepów meblowych opowiada Dorota Placzyńska, menedżer ds. rozwoju sieci Abra.
 

Jak Abra ocenia 2012 rok? Czy spowolnienie gospodarcze wpływa na rozwój sieci franczyzowej?
W 2012 roku otwieraliśmy średnio jeden sklep miesięcznie. Taki zresztą mieliśmy plan. Starannie oceniamy potencjał każdej lokalizacji. Naszym celem jest stworzenie sieci rentownych sklepów meblowych, co osiągniemy otwierając sklepy franczyzowe Abry w miejscowościach liczących 20-100 tys. mieszkańców. W tych miastach wybór mebli jest zdecydowanie mniejszy w porównaniu z dużymi aglomeracjami. Współpraca z Abrą daje franczyzobiorcy możliwość budowania przewagi konkurencyjnej. Współpracujemy z ok. 30 producentami mebli. Dobieramy asortyment tak, żeby spełniał potrzeby klientów, dzięki czemu obroty sklepów uzyskują dobre wyniki finansowe. Potwierdzeniem tego jest fakt, że nasz pierwszy franczyzobiorca, który otworzył sklep w 2011 roku aktualnie szuka lokalizacji już pod trzecią placówkę. Obecnie w sieci franczyzowej, która liczy 11 sklepów mamy trzech multibiorców. Każdy z nich po kilku miesiącach współpracy z Abrą zdecydował się na otwarcie kolejnego punktu.

Jakie są plany na przyszły rok?
W 2013 roku chcemy przyspieszyć tempo rozwoju. Już dzisiaj domykamy umowy na kolejne placówki, które zostaną otwarte w pierwszym kwartale przyszłego roku. Aktualnie rozpatrujemy zgłoszenia kilkunastu kandydatów, którzy deklarują chęć przystąpienia do sieci. Współpraca z nimi jest raczej pewna, bo są już na etapie intensywnego poszukiwania odpowiedniej lokalizacji. Aktualnie Abra obsługuje rocznie 2 mln klientów. W przyszłości chcemy ten wynik potroić. Na mapie Polski jest ok. 100 miast, które nas interesują. To blisko 6 mln potencjalnych klientów. Stawiamy na współpracę z licencjobiorcami, ponieważ działając lokalnie dobrze znają swój region, a ta wiedza przekłada się na wynik sklepu.

Jakie są zasady przystąpienia i współpracy z siecią Abra?
Inwestycja w sklep meblowy Abra wynosi ok. 90 tys. zł. Tyle kosztuje adaptacja i wyposażenie placówki zgodnie ze standardami firmy. Na ekspozycję sklepu sieć udziela partnerowi nieoprocentowanego kredytu na 12 miesięcy. Abra nie pobiera opłaty wstępnej w zamian za miesięczną stałą opłatę franczyzową w wysokości 500 zł plus 3 proc. od cen zakupu towaru. Franczyzobiorca nie ponosi kosztów na rzecz funduszu marketingowego.

Rozmawiała (mk)