Ubywa tanich stacji paliw
Źródło: Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego
Na początku roku w Polsce działało 6.745 stacji paliw, czyli o 11 mniej niż rok temu - wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. Niekwestionowanym liderem jest PKN Orlen, który zarządza 1.778 obiektami. Do tej pory spółce regularnie od 2006 roku ubywało stacji pod logo Orlen, powstawały jednak stacje ekonomiczne Bliska. W 2013 roku nastąpił odwrót tego trendu. Zaledwie przeciągu roku z rynku zniknęło 131 stacji Bliska. Dobrze rozwija się natomiast koncept ekonomicznych stacji działających pod logo Optima, a należących do Grupy Lotos. Jak pokazuje poniższych ranking potrzeba jeszcze co najmniej kilku lat aż któraś z wymienionych sieci franczyzowych będzie liczyła więcej placówek od niezależnych operatorów:
- Niezależni operatorzy (m.in. Huzar, Moya, Slovnaft Partner, Pieprzyk, PKS, Petrochemia, Delfin, Olkop, Wasbruk, Poczta Polska) - 2940 stacji na koniec 2013 roku (3000 stacji w 2012 roku)
- PKN Orlen (w tym stacje pod logo Bliska) - 1778 (1767)
- BP - 461 (446)
- Grupa Lotos (w tym stacje pod logo Optima) - 439 (405)
- Shell - 378 (376)
- Statoil (w tym stacje pod logo 1-2-3) - 354 (376)
- Sieci sklepowe (Auchan, Carrefour, E.Leclerc, Intermarché, Makro, Tesco i inne) - 166 (160)
- Lukoil - 116 (115)
- Shell Self Service (dawne stacje Neste, które zostały przejęte przez koncern Shell) - 88 (106)
Ciągle przybywa także stacji zlokalizowanych przy supermarketach. Ten format obiektów stanowi już prawie 11 proc. całego rynku. Tutaj liderem jest Intermarché, które 21 stycznia w Kętrzynie otworzyło już 47. stację paliw. Sieć ma w założeniu stałe zwiększania liczby swoich obiektów, tak aby działały one przy każdym istniejącym supermarkecie Intermarché, o ile jest to możliwe. Niewiele mniej, bo 43 stacje, należą do Carrefoura, któremu jednak od 5 lat nie przybywa tego typu obiektów.
Część franczyzobiorców zdecydowała się ostatnim czasie na inwestycję w pistolet niskoemisyjny, który pozwala klientom samodzielnie tankować LPG. To zasługa rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki, które weszło w życie we wrześniu 2013 roku. Ze złych wiadomości - część senatorów RP pracuje nad aktem prawnym, który uniemożliwi prowadzenia sprzedaży alkoholu na stacjach. Ma to zapobiec dużej liczbie pijanych kierowców. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, w wydanym przez siebie oświadczeniu, krytycznie odnosi się do przedstawionego projektu ustawy:
Zdaniem POPIHN nie można w sposób obiektywy łączyć faktu sprzedaży wyrobów alkoholowych na stacjach paliw w Polsce z przypadkami prowadzenia pojazdów samochodowych po spożyciu alkoholu nie mając wiarygodnych danych dotyczących zachowań konsumenckich w tym zakresie. Wprowadzanie ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej tylko dla określonej kategorii przedsiębiorców w Polsce zajmujących się sprzedażą paliw ciekłych na stacjach w żaden sposób nie ograniczy dostępu do wyrobów alkoholowych dla osób, które w sposób całkowicie świadomy będą chciały dokonać zakupu alkoholu, a następnie siąść za kółkiem. Badania rynkowe przeprowadzone w 2013 roku pokazały, że niewiele ponad 3 proc. mocnych alkoholi kupowane jest przez klientów na stacjach paliw. Zwracamy uwagę na to, że w zdecydowanej większości państw Unii Europejskiej nie ma oddzielnych przepisów dla stacji benzynowych w zakresie handlu alkoholem i podlegają one ogólnym regulacjom, dotyczącym wszystkich sklepów. Doświadczenia tych państw, w których wprowadzono całkowity lub częściowy zakaz alkoholu na stacjach paliw (Holandia, Belgia) wskazują na brak jakiejkolwiek zależności między dostępnością alkoholu na stacjach, a liczbą nietrzeźwych kierowców.
(dw)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Na handlu używanymi samochodami nadal można zarobić – przekonuje Dawid Błachucki, franczyzodawca marki Handlarzyki.pl.
Zanim Michał Peksa został franczyzobiorcą LucArt, sam robił w sklepach tej sieci zakupy. Jak ocenia markę patrząc na nią z drugiej strony lady?
Franczyzodawca Handlarzyki.pl zapewnia, że minimalna marża na sprzedaży używanego auta to 2-3 tys. zł, a czasem nawet dwa razy więcej.
Franczyzodawca Blinkee.city zapewnia, że inwestycja w jego biznes zwraca się przeważnie w jeden sezon.
Polacy coraz chętniej zamiast kupować samochód, decydują się na jego wynajem. Trend ten zamierza wykorzystać firma Rentis, która szuka partnerów zainteresowanych uruchomieniem nowoczesnej wypożyczalni samochodów.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Opłacalność franczyzy PKN Orlen
jeśli myślisz o wejściu w biznes z franczyzą Orlenu, to pewnie warto zacząć od jakiegoś researchu. Spróbuj skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielami Orlenu,...
Ankieta dla posiadaczy stacji franczyzowej PKN Orlen SA
Dzień dobry, uprzejmie proszę o pomoc i wypełnienie ankiety dotyczącej opłacalności franczyzy stacji paliw PKN Orlen SA. Z góry dziękuję za poświęcony czas...
Opłacalność franczyzy PKN Orlen
Czy jest ktoś właścicielem franczyzy Orlenu i byłby w stanie mniej więcej podać jakich zysków można się spodziewać? Albo może ktoś posiada takie informacje?
Pieniądze z moto-sklepu
Rzeczywiście jest to forma biznesu która może zaciekawić wiele osób, a szczególnie warto połączyć ją np. jak ktoś ma z warsztatem samochodowym gdzie klienci na pewno...
Pieniądze z moto-sklepu
Zgadzam się, że dobrze działający biznes w branży motoryzacyjnej to LucArt który moim zdaniem jest świetną alternatywą dla osób które się tym interesują. Dają...
Pieniądze z moto-sklepu
Warto pójść w stronę franczyzy. W branży motoryzacyjnej najkorzystniejsza jest franczyza z Lucart Automotive. Wiem z doświadczenia :)
Pieniądze z moto-sklepu
To prawda wygląda bardzo obiecująco też sobie sprawdzę jak ta sieć się rozwija i jak klienci też są zadowoleni to będę miał trudne przemyślenia czy nie pójść...
Pieniądze z moto-sklepu
Chyba będę musiał sam się co do nich przekonać i sprawdzić jak to dokładnie wszystko działa i co najważniejsze czy ceny są rzeczywiście tak konkurencyjne względem...