Rynek się zmienia, bank ciągle zarabia

Eurobank współpracuje ze 109 partnerami franczyzowymi, z których ok. 40 proc. prowadzi więcej niż jedną placówkę.
Na zdjęciu: Zbigniew Rutkowski, partner Eurobanku
Niedziala
26.10.2014
Zbigniew Rutkowski pierwszą placówkę Eurobanku otwierał w czasach kredytowego boomu. Dziś rynek jest bardziej wymagający.
 

Zbigniew Rutkowski mówi, że rynek usług finansowych jest znacznie bardziej wymagający niż jeszcze kilka lat temu. Z jego punktu widzenia obecne warunki w zupełności wystarczają na swobodne działanie w biznesie franczyzowym, zwłaszcza że jako partner Eurobanku ma do tego dobre narzędzia, które bank ciągle udoskonala. 
– Sprzedaję produkty dużej i znanej marki o ugruntowanej pozycji na rynku – mówi Zbigniew Rutkowski. - Eurobank tak konstruuje ofertę, by możliwie najlepiej pasowała do potrzeb klientów. Oferowane produkty finansowe uchodzą za jedne z najbardziej atrakcyjnych na rynku, a ich sprzedaż wspierana jest kampaniami reklamowymi z udziałem jednego z najpopularniejszych aktorów w Polsce. Z takim wsparciem łatwiej walczyć o rynek – dodaje.

Zbigniew Rutkowski aktualnie zarządza czterema placówkami Eurobanku. Pierwszą placówkę otworzył w 2007 roku w Otwocku, drugą rok później w Garwolinie. Otwarcie trzeciej placówki nastąpiło w 2010 roku w Sulejówku, a kolejnej w tym roku w Siedlcach. Odległość pomiędzy najbardziej oddalonymi od siebie placówkami Zbigniewa Rutkowskiego wynosi około 100 kilometrów. Każdą z placówek przedsiębiorca odwiedza przynajmniej kilka razy w miesiącu. Rutkowski zatrudnia łącznie 11 osób – dziewięciu doradców, którzy zajmują się obsługą klientów, oraz dwóch menedżerów nadzorujących pracę placówek.
– Doradcy obsługują klientów, menedżerowie zarządzają placówkami, a moją rolą jest zorganizowanie sprzedaży i zarządzanie tą mikrosiecią – wyjaśnia Zbigniew Rutkowski.

Świat się zmienia, franczyza też

Rutkowski podkreśla, że dla niego ważnym elementem franczyzy jest jej nieustanny rozwój oraz fakt, że wsparcie od silniejszego partnera otrzymuje w sposób ciągły. Poza tym bank szybko odpowiada na zmieniającą się rzeczywistość, modyfikując swój koncept franczyzowy.

– Dobrze jest wiedzieć, że w centrali Eurobanku ciągle pracują nad konceptem partnerskim – mówi Zbigniew Rutkowski. – Dzięki temu nie stoimy w miejscu. Eurobank  jest bankiem detalicznym, zdolnym przyciągnąć nowych klientów oraz zaoferować więcej produktów dotychczasowym. Aby to było możliwe, budujemy relacje z klientami i podnosimy jakość obsługi, co również ma wpływ na nasze wynagrodzenie.

Eurobank należy do systemów, które stale rozwijają swoją sieć partnerską zarówno we współpracy z nowymi, jak i dotychczasowymi partnerami. Warunkami rozwoju we współpracy z Eurobankiem są dobra współpraca z franczyzobiorcą oraz satysfakcjonujące wyniki pierwszej placówki, szczególnie w zakresie sprzedaży i wyników jakościowych.
– Jako partner czuję, że mogę się rozwijać. Eurobank nie ogranicza mnie w tym zakresie, przeciwnie, moje deklaracje na temat chęci otworzenia kolejnych placówek przyjmuje z entuzjazmem – dodaje Rutkowski.

Jak zostać  franczyzobiorcą

Podstawowymi wymogami stawianymi potencjalnym partnerom Eurobanku są zdolności menedżerskie i inicjatywa w działaniu. Dodatkowym atutem jest wiedza teoretyczna i praktyczna na temat finansów. Minimalna kwota inwestycji w dwustanowiskową placówkę pod szyldem Eurobanku wynosi ok. 39 tys. zł. (bez kosztów adaptacji lokalu). Obejmuje ona zakup kompletnego wyposażenia i wizualizacji wewnętrznej. Zbigniew Rutkowski wspomina, że deklarowane przez bank koszty uruchomienia placówki były zbieżne z rzeczywistymi kosztami, które poniósł inwestując we franczyzę Eurobanku. 

W  modelu partnerskim Eurobanku franczyzobiorca samodzielnie poszukuje miejsca do prowadzenia placówki  w jednej z określonych przez bank lokalizacji. Rutkowski potwierdza, że w branży finansowej najlepiej sprawdzają się lokale w centrum miasta, w dzielnicach handlowych oraz w pobliżu głównych deptaków. Istotne znaczenie mają: usytuowanie lokalu na parterze, wejście od strony ulicy i wielkość witryny. Wybór lokalizacji determinuje również odległość od działającej już placówki własnej banku – im większa, tym lepiej. 

Eurobank nie pobiera opłaty wstępnej za przystąpienie do sieci. Miesięczne koszty funkcjonowania dwustanowiskowej placówki partnerskiej Eurobank oszacował na nieco ponad 12 tys. zł. W kwocie tej zawiera się m.in.: wynajem lokalu (3 tys. zł), koszt mediów (1 tys. zł), wynagrodzenia pracowników (5 tys. zł), reklama i promocja (600 zł).  Opłata bieżąca w wysokości 300 zł netto pobierana jest co miesiąc. (emka)


doradca we franczyzie

POPULARNE NA FORUM

Co przed założeniem firmy?

To prawda studia nie są potrzebne, ważne żeby znać się na tym, co się robi. Ewentualnie otaczać się ludźmi, którzy mogą nam w czymś pomóc. Moja branża to pomoc ...

39 wypowiedzi
ostatnia 10.01.2019
Ranking kantorów online

Ja też mam konto i korzystam z giełdywalut - zdecydowanie najlepiej mi się sprawdza. a do tego ma zabezpieczenia jak w bankowości elektronicznej: szyfrowane łącze SSL...

29 wypowiedzi
ostatnia 01.01.2019
Co przed założeniem firmy?

Przed założeniem własnej działalności najlepiej skonsultować z dobrym prawnikiem, który pomoże załatwić wszystkie formalności, tak, żeby się później nie...

39 wypowiedzi
ostatnia 31.12.2018
Bank dla rodziny, biznes dla franczyzobiorcy

Jakie są wymagania wobec lokalu przy franczyzie Nest Banku (powierzchnia, ilość stanowisk etc)?

8 wypowiedzi
ostatnia 15.12.2018
Obawy odnośnie zmian

Pod koniec stycznia tego roku weszła w życie dyrektywa unijna PSD2. Dotyczyła ona zmian na rynku finansowym. Czy mieliście lub nadal macie jakieś obawy odnośnie tych...

1 wypowiedzi
ostatnia 26.11.2018
Pośrednictwo leasingowe - z którą firmą nawiązać współpracę

Witajcie, ponieważ wiele lat zajmowałem się leasingiem maszyn i pojazdów dla firm leasingowych chciałbym otworzyć własne pośrednictwo w tej branży. Wiem, że jest...

1 wypowiedzi
ostatnia 18.11.2018
W co inwestować

Może zainwestuj we własny biznes, np. kilka oddziałów franczyzowych w różnych miastach. Zatrudniasz pracowników, firma zapewnia szkolenia, system i know-how, a Ty...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.11.2018
założenie Franczyzy banku

Franczyza Banku wiąże się z wysokimi nakładami finansowymi. Tańszą opcją jest franczyza instytucji finansowej np. KredytOK, Fines, QS itp. Warto też zastanowić się,...

6 wypowiedzi
ostatnia 13.11.2018