Znamy szczegóły fuzji Aliora i Meritum!
Fuzja Alior Banku i Meritum Banku została potwierdzona już pod koniec 2014 roku, ale dotychczas banki oszczędnie informowały o dalszych krokach integracji obu marek. Kilka dni temu Alior zapowiadał zwolnienia na dużą skalę, które miały wynikać z planowanych zmian w strukturze organizacyjnej. Portal Franchising.pl dotarł do szczegółów szykowanych roszad.
Porządek korporacyjny banku po fuzji ma się opierać na następujących pionach: prezesa zarządu, rozwoju, biznesu, finansów, ryzyka i operacji, IT oraz sprzedaży pośredniej. Ten ostatni jest szczególnie ważny z punktu widzenia franczyzobiorców, którzy zarówno w Alior Banku, jak i Meritum stanowili siłę napędową sieci placówek bankowych. W ramach pionu sprzedaży pośredniej wydzielono trzy departamenty: kredytów ratalnych, relacji z pośrednikami oraz sprzedaży alternatywnej. Właśnie w departamencie sprzedaży alternatywnej znajdą się m.in. zespół sieci placówek partnerskich oraz nowopowstały zespół rozwoju placówek partnerskich – oba dedykowane współpracy z franczyzobiorcami.
Zmieniona hierarchia rodzi szereg znaków zapytania. Szczególnie zagadkowe jest powołanie zespołu rozwoju placówek partnerskich. Do tej pory franczyzową częścią Aliora zarządzał dyrektor sieci placówek partnerskich. Był odpowiedzialny zarówno za rekrutację partnerów i otwarcia nowych placówek, jak i za wsparcie franczyzobiorców już działających w sieci. Powstaje zatem pytanie, po co w nowej strukturze jeszcze jedna komórka dedykowana franczyzie (na dodatek o bardzo zbliżonej nazwie). Nasuwa się skojarzenie, że być może zespół sieci placówek partnerskich skoncentruje się na obsłudze istniejących punktów, podczas gdy ten do spraw rozwoju – pozyskiwaniem nowych partnerów.
Pytań jest więcej. Znacznie istotniejszy, z punktu widzenia franczyzobiorców Aliora i Meritum, jest los placówek działających w swoim sąsiedztwie. Meritum liczy blisko 200 punktów, które w przeważającej większości należą do franczyzobiorców. Nie wiadomo, w ilu lokalizacjach pojawi się problem „dwóch Aliorów”, ale prawdopodobnie w takich przypadkach centrala będzie reagować w zdecydowany sposób. Niewykluczone, że część dotychczas prowadzonych lokali zostanie zamknięta, a franczyzobiorcy zostaną na lodzie. Być może właściciele likwidowanych punktów dostaną w zamian ofertę przejęcia istniejących placówek własnych Alior Banku?
Prośbę o rozwianie tych wątpliwości skierowaliśmy już do Alior Banku. Nasi informatorzy z banku twierdzą, ze jutro odbywa się wewnętrzne spotkanie, które ma wszystko wyjaśnić. Zatem ciąg dalszy nastąpi.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Zainspiruj się sukcesami i poznaj sprawdzone pomysły na biznes! Grudniowy numer „Własny Biznes FRANCHISING” pełen praktycznych porad i historii przedsiębiorców już w sprzedaży!
To, że poszedłeś pracować na etat, nie oznacza, że całe życie tak musi być. Kup listopadowy numer "Własny Biznes FRANCHISING", odważ się i zmień swoje życie zawodowe.
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Franczyza Alior Banku liczy już 15 lat. Marta Radziwiłko, jedna z pierwszych franczyzobiorczyń marki, mówi, że nigdy się nie zawiodła i ciągle się rozwija.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Credit Agricole/Alior Bank
Witam, czy ktoś ma doświadczenie z bankiem Credit Agricole i mógłby doradzić w jakim stopniu ta współpraca jest rentowna.
Velobank
Witam, czy ktoś prowadzi lub ma zamiar zacząć z velobankiem?
Pekao SA - czy to dobry pomysł na biznes
Warto interesować się tematem czy lepiej wybrać inny bank ?
PEKAO PARTNER - FRANCZYZA
Witam, Czy posiada ktoś jakiekolwiek informacje na temat franczyzy Banku Pekao ? Chodzi głównie o wynagrodzenie i przyznawalnośc kredytów. Warto interesować się tematem...
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?
dofinansowania są różne konkursy organizowne przez gmine, miasto, ministerstwa w zaleznosci od pomyslu na biznes.
Firma pożyczkowa
Ja gdy wiem, że chce uzbierać na dany cel, stosuje zasadę50/30/20, dzięki temu oszczędzam i nie potrzebuję pożyczać pieniędzy.