Nie jesteśmy dla siebie konkurencją. Odkąd ludzie wiedzą, że jesteśmy rodziną, chętniej robią zakupy w naszych sklepach
Blanka Skotarczak-Zys i Sandra Zys, ajentki sieci Żabka i Freshmarket
Piątek
30.10.2015
Sandra Zys przez wiele lat pomagała matce w prowadzeniu sklepu spożywczego. Tak ją to wciągnęło, że po skończeniu studiów ponownie stanęła za ladą - ale już we własnym minimarkecie.
 

Obie są energiczne, pozytywnie nastawione do świata. Praca w handlu wymaga dużego zaangażowania, ale nie narzekają – lubią to, co robią. Blanka Skotarczak-Zys od zawsze pracowała w handlu. Sandra Zys wprawdzie zamierzała zostać pedagogiem, ale nasiąknęła handlową atmosferą i ostatecznie też zdecydowała się otworzyć sklep. Obie współpracują z firmą Żabka Polska w ramach sieci Żabka i Freshmarket.

Błyskawiczna decyzja

Siedem lat temu pracowałam w sklepie spożywczym jako sprzedawca – opowiada Blanka Skotarczak-Zys. – Jedna z moich koleżanek została wówczas ajentką Żabki. Poprosiła mnie, żebym jej pomagała w prowadzeniu sklepu. Mogłam więc przyjrzeć się od podszewki, jak wygląda współpraca z Żabką, jakie są zasady prowadzenia sklepu sieciowego.

Spodobały jej się warunki oferowane przez Żabkę. Przede wszystkim te finansowe.
Na otwarcie własnego sklepu potrzebowałabym ogromnego kapitału. Tymczasem inwestycja w Żabkę w tamtym okresie to była kwota rzędu 4-5 tys. zł, za którą dostałam w pełni wyposażony, zatowarowany sklep. Dziś nowy ajent ponosi praktycznie tylko koszty koncesji, i to za pierwsze trzy miesiące działania – podkreśla ajentka.

Blanka Skotarczak-Zys złożyła wypowiedzenie z pracy, pojechała na szkolenia i po półtora miesiąca objęła sklep Żabki.

Zadomowiona w sieci

Szkolenie trwało trzy tygodnie i przygotowywało pod kątem obsługi klientów,  zagadnień finansowych, prawnych oraz obsługi programu informatycznego. W prowadzenie sklepu zaangażowała się cała rodzina – partner ajentki i jej córka Sandra, wtedy nastolatka.
 – Pomagałam mamie, obserwowałam, na czym polega ta praca – wspomina Sandra Zys. – Pracowałam przy kasie, układałam towar na półkach, poznawałam system działania sklepu.

Gdy Żabka wprowadziła na rynek swoją nową markę, czyli Freshmarket, zaproponowano Blance Skotarczak-Zys, by objęła jeden z nowo powstających sklepów, przy wyjeździe z Poznania. Wtedy swoją pierwszą Żabkę przekazała partnerowi, a sama skupiła się na zarządzaniu nowym sklepem. Po trzech latach otrzymała kolejną propozycję od centrali – przejęcie następnego Freshmarketu w podpoznańskiej miejscowości Suchy Las.
 – Mieszkam tutaj, więc to dla mnie idealna lokalizacja – opowiada ajentka.

Intuicja po mamie

Jej córka, Sandra, przez lata uczyła się wszystkiego, co przydaje się w prowadzeniu sklepu. – W pewnym momencie trochę się odłączyłam. Poszłam na studia pedagogiczne, znalazłam nawet inną pracę, recepcjonistki w salonie fryzjerskim – opowiada. Jednak handel nie dał jej o sobie zapomnieć. – Skończyłam studia i zaczęłam się zastanawiać, co dalej. Pedagogom trudno jest znaleźć pracę – nie ukrywa Sandra Zys. – Posada w salonie fryzjerskim też mnie nie satysfakcjonowała, chciałam się rozwijać. Wiedziałam jednocześnie, że od franczyzodawcy Żabki mogę dostać szansę nawet jako osoba młoda, co nie jest powszechne na rynku.

Akurat w tym czasie Żabka poszukiwała nowych ajentów. Sandra Zys postanowiła spróbować.
Gdy szłam na szkolenie, jeszcze nie byłam do końca pewna, czy chcę otworzyć sklep. Ale później pomyślałam, że właściwie niczym nie ryzykuję – opowiada. – Znałam tę pracę od strony praktycznej, brałam też udział w szkoleniach. Nie potrzebowałam prawie żadnego kapitału. No i wiedziałam, że mogę zawsze liczyć na wsparcie i rady mamy. Co zresztą, zwłaszcza na początku, wykorzystywałam maksymalnie. Wydzwaniałam do niej całymi dniami, bo ciągle miałam jakieś pytania.

W październiku miną dwa lata, odkąd Sandra Zys prowadzi swoją Żabkę, także w Suchym Lesie.
Wybrałam to miejsce, kierując się, podobnie jak mama, intuicją – przyznaje. – Lokalizacja sklepu jest bardzo dobra, przy osiedlu mieszkaniowym. Mogę powiedzieć, że intuicja mnie nie zwiodła.

Nie ma jak rodzina

Czy mama i córka nie są dla siebie konkurencją?
Wiele osób o to pyta – śmieje się Sandra Zys. – A my patrzymy na to z zupełnie innej strony. Możemy się wymieniać doświadczeniami, pomagać sobie. Nawet część klientów mamy wspólnych. Mam wrażenie, że kiedy ludzie dowiedzieli się, że jesteśmy rodziną, to nawet chętniej robią u nas zakupy.Jeżeli któraś z nas jest chora lub chce wyjechać na urlop, to wie, że może pozostawić sklep w rękach zaufanej osoby, która zna się na prowadzeniu tego biznesu – dodaje Blanka Skotarczak-Zys.

Spojrzenie na pracę, podejście do klientów też mają podobne – w końcu to mama ukształtowała zawodowo córkę.
Najważniejszy jest wysoki poziom obsługi klienta. Trzeba każdego przywitać, ciepło pożegnać, czasem chwilę porozmawiać – podkreśla mama. – Staram się stworzyć atmosferę miejsca, do którego ludzie chętnie przychodzą. Chcę, aby mieszkańcy mojego osiedla nie krępowali się przyjść do mojego sklepu nawet w domowych kapciach – dodaje córka.