Sfinks zamierza w najbliższych latach rozwijać sieć restauracji tylko ze środków własnych. Ten rok ma się zamknąć liczbą 16 nowych lokali (do tej pory otwarto 13), podobnie ma być w przyszłym. W 2020 roku spółka chce mieć w sumie 200 lokali Sphinx i Chłopskie Jadło.
Piątek
20.11.2015
Do 2020 roku sieć restauracji należących do spółki Sfinks ma urosnąć do 200 lokali. To prawie dwa razy więcej niż obecnie.
 

Sfinks zarządza w tej chwili 115 restauracjami. Najwięcej, bo aż setka, to sztandarowe lokale spółki, czyli restauracje Sphinx. Kolejne 10 to marka Chłopskie Jadło, a następne pięć to oferujące chińską kuchnię restauracje Wook (prowadzone przez zależną spółkę Shanghai Express). Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że Sfinks to okręt, którego nic nie uratuje przed pójściem na dno. W 2009 roku firmie groziła upadłość. Wtedy od bankructwa uratował ją Sylwester Cacek, który wykupił 33 proc. udziałów, a wkrótce po tym zasiadł na fotelu prezesa. Od tego czasu w firmie rozpoczął się czas gruntowych przemian: zamykania nierentownych restauracji, zmian w menu i wystroju lokali oraz wprowadzania nowych zasad współpracy z franczyzobiorcami. W 2009 roku straty Sfinksa sięgały 99 mln zł. W tym roku po trzech kwartałach zysk netto spółki wyniósł 4,3 mln zł, a na koniec 2015 roku ma przekroczyć 8 mln zł.
– Po raz pierwszy, odkąd przejąłem Sfinksa, spółka ma naliczony podatek dochodowy – żartuje prezes Sylwester Cacek. – Choć faktycznie go nie płacimy, ponieważ rozliczamy stratę z lat poprzednich. W 2020 roku Sfinks planuje osiągnąć zysk netto na poziomie blisko 25 mln.

Prognozy na przyszłość

Sfinks zamierza ruszyć ostro z rozbudową sieci restauracji. Jak przyznaje sam zarząd – do tej pory firmę ograniczały długi, które utrudniały możliwości uzyskania dofinansowania z zewnątrz. W ubiegłym roku nie powiodła się np. emisja akcji, bo nie wyraził na to zgody jeden z dwóch kredytujących spółkę banków. Firmie udało się jednak uzyskać kolejny kredyt, dzięki któremu dokona spłaty całości swojego obecnego zadłużenia, w wysokości 81,7 mln zł. Dotychczasowi wierzyciele zgodzili się też na całkowite umorzenie odsetek, które wynoszą 13 mln zł. Udało się też uzyskać zgodę na emisję akcji. Można się na nie zapisywać od 19 do 23 listopada. Tą droga spółka ma nadzieję uzyskać 12 mln zł. Całość ma zostać przeznaczona na rozwój sieci, co Sfinks zamierza w najbliższych latach czynić tylko ze środków własnych. Ten rok ma się zamknąć liczbą 16 nowych restauracji (do tej pory otwarto 13), podobnie ma być w przyszłym. W 2020 roku spółka chce mieć w sumie 200 lokali Sphinx i Chłopskie Jadło.
– Sphinx to oczywiście główna siła napędowa spółki, ale zamierzamy też podwoić liczbę restauracji Chłopskiego Jadła. Sieć ta bowiem ma szansę stać się drugą po Sphinxie największą siecią casual dining w Polsce. Potencjał ten potwierdzają dobre wyniki sprzedażowe. Po trzech kwartałach 2015 roku sprzedaż wzrosła bowiem o blisko 13 proc. – dodaje prezes.

Otwarte drzwi dla franczyzy

– Obecna sytuacja finansowa firmy otwiera drogę do szerszego rozwoju franczyzy. Nie ukrywamy, że główną barierą dla potencjalnych franczyzobiorców zawsze była wysoka kwota inwestycji. Teraz, dzięki poprawie naszego bilansu, będą mieć szansę na uzyskanie kredytu, bo w takich sytuacjach banki zawsze biorą pod uwagę kondycję finansową franczyzodawcy – mówi Sylwester Cacek.
Klasyczna franczyza w sieci Sphinx to wydatek 300-450 tys. zł. Nic więc dziwnego, że restauracji franczyzowych przybywa wolniej, w porównaniu z modelem operatorskim, który jest drugą formułą prowadzenia lokali. W tym modelu to franczyzodawca płaci za budowę i wyposażenie restauracji, a operator jest menedżerem, który prowadzi działalność na własny rachunek i jest wynagradzany w oparciu o wysokość obrotów.
– Lokale franczyzowe mogłyby stanowić nawet więcej niż jedną czwartą naszych restauracji, gdybyśmy nawiązali współpracę z franczyzobiorcami w mniejszych i średnich miastach – przyznaje Sylwester Cacek. – Tu widzimy duży potencjał dla rozwoju we franczyzie, bo takie lokalne rynki najlepiej znają właśnie miejscowi partnerzy. Oczywiście wszystko zależy od miasta. Bardzo dobrze działają np. nasze restauracje w miejscowościach turystycznych.

Inwestycja w nieruchomości

Sfinks chce też inwestować w kupno nieruchomości pod restauracje, co pozwoliłoby oszczędzić na czynszach. W tym celu stworzył spółkę komandytową, która szuka w tej chwili możliwości uzyskania kredytu. Jednocześnie prowadzi też rozmowy z funduszami inwestycyjnymi. Docelowo restauracje w lokalach własnych miałyby stanowić 20 proc. całej sieci.
– Po zakończeniu spłaty kredytu zysk Sfinksa i rentowność restauracji gwałtownie wzrośnie, w związku z przejęciem lokali na własność w ramach dywidendy. Według naszych szacunków będzie wynosić około 42 proc. – zapowiada Sylwester Cacek.


ZOBACZ W KATALOGU

All Cafe Smaki Miast
Amori Pomodori
Autorskie Lody Piccolo
Bafra Kebab
Berlin Döner Kebap
Biesiadowo
Bike Café
Bobby Burger
Carte d’Or Cafe
Chilli Mili Crispy Chicken & Chill
Chinkalnia Restauracja Gruzińska
Ciacho bez cukru
Cochise Burger
Coffeeloffee
Cofix
Comparello Bello
Crazy Bubble
Crazy Corn
Cudo Vegan Sushi
Cukrem i Solą
Da Grasso
Dobra Pączkarnia
Dolce Lato, Gelato...The Italian way
Dolci Sapori - Mniami
Domino’s Pizza
Donuterie
Drewno i Ogień
Easy Beer
Easy Wine
Erbil Doner Kebab
Express Pizza American Style
Falla
Falla Wrap
Fit&Food
Fit Cake
Frentzza – Pizza & Friends
Fresh Gelato
Grube Pierogi
Gruby Benek
Halong
HEJ PIZZA
Ice'n'go
Japanos
Jenn’s Burger & More
Koku Sushi
Kotlet w Bułce
Kreweta Tempura Bar
Krowarzywa
Kurcze Pieczone
Little Caesars Pizza
Lodolandia & Kołacz
Lody Bonano
Lody Marsjano
Los Chupitos
Lviv Handmade Chocolate
Makarun
Maxipizza
McDonald’s
Meet & Fit – Slow Food
Meron
Mihiderka
Mini Melts
Ministerstwo Śledzia i Wódki
Mr. Kebab
New York Hot Dog
New York Pizza Department
Olio
Pączkownia
Papa John’s Pizza
Picburger
Pierogarnia Stary Młyn
Pijalnia Wódki i Piwa
Pijalnie Czekolady E.Wedel
Pizza Factory
Pizza Hut
Pizza Point Good Eatin’ American Style
Pizzeria Stopiątka
proKURAtura
Prosiak Polski Kebab & Fast Food
Pyszna Zupka
SETA DISCO 24/7
Setka Restauracja Polska
SiGelato
So! Coffee
Soup Culture
Speedy Romano
Stava - niezawodne dowozy
Steiku Haoss
Strefa DISCO 24/7
Subway
Sushi Bistro
Sushi Wok
Sushi World
Tavolo
thai vege gluten free
The White Bear Coffee
The William Wallace whisky bar & restaurant
U Lodziarzy Wytwórnia Lodów Polskich
United Chicken
Wege Gang
Western Chicken
Western Tortilla
zaParowani
ŻarWOK
Zdrowa Krowa
Zjedz

POPULARNE NA FORUM

Otwieramy kebab

Kebab to świetny pomysł na tani i dochodowy biznes. Do otworzenia małej budki nie potrzeba wielkiego kapitału, a jak zdecydujemy się na zakup przyczepy gastronomicznej to...

4 wypowiedzi
ostatnia 19.11.2021
Franczyza dla inwestora

Model biznesowy, który w 100% finansuje inwestor a Franszyzodawca oddaje udziały w spółce inwestora jakiemuś menagerowi aby zmotywować go do pracy wydaje się dość...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.11.2021
Czy opłaca się otworzyć mobilny kebab?

Jeśli chodzi o tego typu biznes to trzeba trafić z miejscem. Jak jest dobry punkt to można wyciągnąć całkiem sporą dniówkę. No i co najważniejsze wszystko dostaje...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.10.2021
Kanapki oscar

Witam, moje pytanie jest skierowane do ludzi z warszawet lub tych co byli i napotkali kanapki Oscary na dworcu centralnym. Jestem zainteresowana otwarcien takiego wlasnie...

1 wypowiedzi
ostatnia 18.09.2021
Zyski na rowerze

ceny rowerów to jakis kosmos hahah. Niezłego idioty szukacie który nie ma kalkulatora

1 wypowiedzi
ostatnia 04.08.2021
Własna firma

A w jakiej lokalizacji są te YamYay'e? :D

3 wypowiedzi
ostatnia 22.07.2021
Bobby Burger

Co do przydatnych namiarów to ja was odsyłam do zakładów mięsnych Starmeat, mają w ofercie są mięsa kurczaka i indyka, mięsa typu baader oraz mom. My regularnie się u...

15 wypowiedzi
ostatnia 12.07.2021
Opinie na temat współpracy z Western Chicken

Nie polecam wchodzić w współprace z tą firmą.

9 wypowiedzi
ostatnia 04.07.2021