Nie chcesz przegrać sprawy? Pamiętaj o zasadzie prekluzji dowodowej.
Czy mnie to dotyczy?
Sądowe postępowanie gospodarcze może toczyć się pomiędzy przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności. W założeniu ustawodawcy powinno ono być możliwie jak najszybsze i najsprawniejsze. Właśnie z tych dwóch powodów została wprowadzona tzw. prekluzja dowodowa.
Prekluzja to rodzaj ograniczenia w czasie możliwości przedstawienia sądowi przez stronę faktów i dowodów na poparcie swojego stanowiska. Ograniczenie to wiąże zarówno stronę powodową jak i pozwaną.
Zasada prekluzji dowodowej zobowiązuje do starannego gromadzenia i formułowania zarówno twierdzeń, jak również faktów i dowodów świadczących w procesie na naszą korzyść. Możemy je bowiem przytoczyć wyłącznie na początku postępowania, a zatem: w pozwie lub w odpowiedzi na pozew.
Powód w pozwie musi przedstawić wszystkie znane mu fakty i dowody na ich poparcie związane ze sprawą. Pozwany natomiast, w odpowiedzi na taki pozew, obowiązany jest przedstawić wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na poparcie swojego stanowiska.
Należy mieć świadomość restrykcyjności zasady prekluzji. Jeżeli się zagapimy – sąd pominie nasze spóźnione twierdzenie, a nasz spóźniony wniosek dowodowy po prostu oddali.
Odstępstwa od reguły
Ustawodawca wprowadził dwa wyjątki łagodzące nieco zasadę prekluzji. Pozwalają one na późniejsze zgłoszenie twierdzeń i dowodów w postępowaniu. Strona może powołać nowy dowód, jeżeli wykaże że:
- jego powołanie w pozwie/odpowiedzi na pozew nie było możliwe, albo
- potrzeba jego powołania wynikła później
Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, strona powinna jednak mieć świadomość kolejnego ograniczenia czasowego. Termin na przywołanie nowych faktów procesowo istotnych, zarzutów jak i dowodów na ich poparcie wynosi 2 tygodnie. Liczony jest on od czasu, gdy powołanie nowych okoliczności stało się możliwe lub powstała taka potrzeba.
Zaistnienie potrzeby lub możliwość powołania nowych okoliczności trzeba jednak starannie wykazać. Sąd, dopuszczający dowody niezgłoszone w pozwie lub odpowiedzi na pozew, musi bowiem uzasadnić, z jakich powodów nie było możliwe powołanie ich w pozwie albo też wskazać dlaczego potrzeba ich powołania wynikła później.
Wiedza i należyta staranność pomogą wygrać proces
Warto pamiętać o zasadzie prekluzji dowodowej. Jej znajomość, rzetelne przygotowywanie pism procesowych oraz czujność na każdym etapie procesu zwiększą nasze szanse na pomyślny przebieg i finał postępowania.
Kancelaria Prawna Skarbiec
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy przekazaniu prowadzonego przedsiębiorstwa towarzyszy opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jeśli przekazującym jest rodzic?
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Jeśli masz JDG sprawdź co zyskasz na zmianie formy prawnej działalności i dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej z doradztwem podatkowym.
Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub krótkich zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. może się to zmienić.
Spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT mogą stosować mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...