Koniec bezkarności koncernów
Nie tylko dla konsumentów
Z roszczeniem w trybie pozwu zbiorowego wystąpić może grupa minimum 10 poszkodowanych osób. Mogą nimi być konsumenci, a także np. przedsiębiorcy chcący w grupie zaskarżyć działanie nieuczciwego konkurenta. Tego rodzaju pozwy dotyczyć mogą także roszczeń związanych ze szkodą wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.
Jedną z wielu zalet zbiorowych pozwów są wielokrotnie niższe koszty w porównaniu z indywidualnym dochodzeniem praw. Członkowie grupy dzielą bowiem między sobą koszty opłat sądowych, a także opłaty dodatkowe jak np. za ekspertyzy.
Utrudnieniem w stworzeniu grupy jest jednak wymóg ujednolicenia wysokości roszczeń finansowych. Pozywający zbiorowo muszą ustalić jaka wysokość odszkodowania będzie dla nich satysfakcjonująca. Złagodzeniem tego warunku jest jednak możliwość wydzielenia podgrup. W tej sytuacji, w zależności od poszkodowania, członkowie podgrup mogą domagać się zaspokojenia roszczeń w tej samej wysokości.
Z pozwem zbiorowym mogą zatem wystąpić poszkodowane firmy lub osoby, jeżeli łączy je to samo zdarzenie np. niezgodny z umową standard hotelu na wakacjach.
Potrzebny reprezentant i adwokat
Do złożenia pozwu zbiorowego konieczne jest wyznaczenie reprezentanta grupy. To on, w imieniu grupy poszkodowanych, składa pozew do sądu okręgowego i reprezentuje ją w trakcie postępowania. Reprezentantem może być członek grupy albo powiatowy lub miejski rzecznik konsumentów. W przypadku rzecznika mogą to być jednak tylko sprawy leżące w zakresie jego kompetencji.
Pokrzywdzona grupa musi pamiętać o tzw. przymusie adwokackim. W tego typu sprawach konieczne jest ustanowienie adwokata lub radcy prawnego.
W składanym przez grupę pozwie należy oznaczyć sąd, strony sprawy oraz wysokość roszczenia, a także załączyć wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym. Reprezentant poszkodowanych musi natomiast dołączyć do pozwu oświadczenie, że będzie działał w imieniu grupy.
Jakie będą koszty?
Złożenie pozwu grupowego to koszt 2% wartości przedmiotu sporu. Kwota ta nie może być mniejsza niż 30 zł ani większa niż 100 tys. zł. Decydujący się na złożenie pozwu muszą jednak liczyć się z możliwością ustanowienia przez sąd dodatkowych kosztów. Sąd może, na żądanie pozwanego przedsiębiorcy, zobowiązać skarżących do wpłacenia kaucji na poczet kosztów postępowania. Jej wysokość nie może jednak przekroczyć 20% wartości sporu.
Wprowadzona do polskiego prawa instytucja pozwu zbiorowego wzorowana jest na rozwiązaniach funkcjonujących od lat w wielu krajach europejskich. Miejmy nadzieję, że zmobilizuje ona firmy do uczciwego traktowania konsumentów.
Kancelaria Prawna Skarbiec
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Czy przekazaniu prowadzonego przedsiębiorstwa towarzyszy opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jeśli przekazującym jest rodzic?
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Jeśli masz JDG sprawdź co zyskasz na zmianie formy prawnej działalności i dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej z doradztwem podatkowym.
Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub krótkich zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. może się to zmienić.
Spółki na ryczałcie od dochodów spółek wypłacając swoim wspólnikom zaliczki z tytułu dywidendy wypracowanej w okresie opodatkowania estońskim CIT mogą stosować mechanizm pomniejszenia zryczałtowanego podatku.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...