Koniec bezkarności koncernów

Wprowadzona do polskiego prawa instytucja pozwu zbiorowego wzorowana jest na rozwiązaniach funkcjonujących od lat w wielu krajach europejskich.
Poniedziałek
08.08.2011
Czy wprowadzenie do polskiego prawa instytucji pozwu zbiorowego sprawi, że banki, deweloperzy czy biura podróży będą miały się na baczności?
 

Nie tylko dla konsumentów

Z roszczeniem w trybie pozwu zbiorowego wystąpić może grupa minimum 10 poszkodowanych osób. Mogą nimi być konsumenci, a także np. przedsiębiorcy chcący w grupie zaskarżyć działanie nieuczciwego konkurenta. Tego rodzaju pozwy dotyczyć mogą także roszczeń związanych ze szkodą wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Jedną z wielu zalet zbiorowych pozwów są wielokrotnie niższe koszty w porównaniu z indywidualnym dochodzeniem praw. Członkowie grupy dzielą bowiem między sobą koszty opłat sądowych, a także opłaty dodatkowe jak np. za ekspertyzy.

Utrudnieniem w stworzeniu grupy jest jednak wymóg ujednolicenia wysokości roszczeń finansowych. Pozywający zbiorowo muszą ustalić jaka wysokość odszkodowania będzie dla nich satysfakcjonująca. Złagodzeniem tego warunku jest jednak możliwość wydzielenia podgrup. W tej sytuacji, w zależności od poszkodowania, członkowie podgrup mogą domagać się zaspokojenia roszczeń w tej samej wysokości.

Z pozwem zbiorowym mogą zatem wystąpić poszkodowane firmy lub osoby, jeżeli łączy je to samo zdarzenie np. niezgodny z umową standard hotelu na wakacjach.

Potrzebny reprezentant i adwokat

Do złożenia pozwu zbiorowego konieczne jest wyznaczenie reprezentanta grupy. To on, w imieniu grupy poszkodowanych, składa pozew do sądu okręgowego i reprezentuje ją w trakcie postępowania. Reprezentantem może być członek grupy albo powiatowy lub miejski rzecznik konsumentów. W przypadku rzecznika mogą to być jednak tylko sprawy leżące w zakresie jego kompetencji.

Pokrzywdzona grupa musi pamiętać o tzw. przymusie adwokackim. W tego typu sprawach konieczne jest ustanowienie adwokata lub radcy prawnego.

W składanym przez grupę pozwie należy oznaczyć sąd, strony sprawy oraz wysokość roszczenia, a także załączyć wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym. Reprezentant poszkodowanych musi natomiast dołączyć do pozwu oświadczenie, że będzie działał w imieniu grupy.

Jakie będą koszty?

Złożenie pozwu grupowego to koszt 2% wartości przedmiotu sporu. Kwota ta nie może być mniejsza niż 30 zł ani większa niż 100 tys. zł. Decydujący się na złożenie pozwu muszą jednak liczyć się z możliwością ustanowienia przez sąd dodatkowych kosztów. Sąd może, na żądanie pozwanego przedsiębiorcy, zobowiązać skarżących do wpłacenia kaucji na poczet kosztów postępowania. Jej wysokość nie może jednak przekroczyć 20% wartości sporu.

Wprowadzona do polskiego prawa instytucja pozwu zbiorowego wzorowana jest na rozwiązaniach funkcjonujących od lat w wielu krajach europejskich. Miejmy nadzieję, że zmobilizuje ona firmy do uczciwego traktowania konsumentów.

Kancelaria Prawna Skarbiec


Magdalena Krocz

POPULARNE NA FORUM

Co sądzicie o Oskrobie?

Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...

8 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2024
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023