Start-up na tropie firmowego konta

Konta firmowe z debetami dla start-upów oferuje obecnie pięć banków - Inteligo, mBank, Getin Noble Bank, Multibank i PKO BP.
Wtorek
03.07.2012
Bez rachunku bankowego trudno dziś myśleć o prowadzeniu nowoczesnej działalności gospodarczej. Czym kierować się przy wyborze konta?
 

Obroty za free
Dla start-upów podstawowym kryterium w większości przypadków jest zwykle koszt prowadzenia rachunku. Należy zwrócić uwagę, że nawet jeśli samo prowadzenie konta jest darmowe, to często przedsiębiorcy muszą ponieść cały szereg kosztów związanych z poszczególnymi czynnościami wykonywanymi za jego pośrednictwem. W zależności od banku, zapłacimy m.in. za wyrobienie i utrzymanie karty, ustanowienie stałych przelewów do innych banków czy wypłaty z obcych bankomatów. Z ankiety firmy Tax Care wynika, że rozbieżności w poziomach tych opłat są bardzo wysokie – sięgają nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Konta, za które przedsiębiorcy rzeczywiście nie zapłacą, dostępne są obecnie w Idea Banku, Deutsche Banku i Meritum Banku.

Z debetem na starcie
Z punktu widzenia nowo założonej firmy istotne są również wszelkie zapasowe źródła finansowania, które dałyby właścicielom komfort rozwijania biznesu w pierwszych, newralgicznych miesiącach. Jednym z nich może okazać się debet na koncie firmowym. Choć nie stanowi on taniego sposobu pozyskiwania środków pieniężnych, to w przypadku start-upów może okazać się niecenioną „poduszką finansową”. Oprocentowanie linii debetowych dla nowych firm sięga nawet 22 proc., a kwoty dostępne za ich pośrednictwem wahają się pomiędzy tysiącem a kilkunastoma tysiącami złotych. Ich wysokość zależy od rynkowego stażu, jakim młoda firma może się już pochwalić. Oferta kont firmowych z debetami dla nowych biznesów pozostaje jednak uboga. Tego rodzaju rozwiązanie proponuje start-upom zaledwie pięć banków – Inteligo, mBank, Getin Noble Bank, Multibank i PKO BP.

Po pierwszych zyskach
Kiedy w prężnie rozwijającym się biznesie pojawią się pierwsze zyski, warto będzie też rozważyć bankową ofertę dotyczącą zarządzania płynnością w firmie. Do najpopularniejszych sposobów na pomnażanie wolnych środków należą lokaty o różnym terminie zapadalności – od najkrótszych, tzw. overnightów, na które pieniądze trafiają na kilkanaście godzin, do tych kilkumiesięcznych, czy nawet kilkuletnich.

- Przedsiębiorcy chętnie wybierają lokaty, ze względu na zyskiwaną dzięki nim ochronę kapitału. Lokaty do wysokości 100 tys. euro (a konkretnie ich równowartość w złotych) są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego firmy często dzielą przekraczające tę kwotę nadwyżki i umieszczają je w różnych bankach – tłumaczy Katarzyna Stańczuk, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Produktów Skarbowych w Alior Banku. - Do dyspozycji klientów pozostają usługi dealerów, czyli osób zawierających transakcje na rynku lokat międzybankowych. Za ich pośrednictwem można uzyskać dostęp do najlepszych w danym momencie ofert inwestycyjnych.

Nadwyżki finansowe można również pomnażać kupując skarbowe papiery dłużne, jak np. obligacje czy bony pieniężne, a także związane z nieco większym ryzykiem akcje. Z obserwacji Katarzyny Stańczuk wynika, że coraz większą popularnością cieszą się także lokaty dwuwalutowe.

- Polegają one na lokowaniu pewnej kwoty w złotówkach, która po osiągnięciu określonego kursu do danej obcej waluty, zostaje na nią przewalutowana. To korzystna oferta dla importerów i eksporterów, którzy rozliczają się w dewizach. Nawet jeśli rynek nie pozwoli im zarobić na zmianach kursów, to zyskują środki w obcej walucie, które i tak wcześniej czy później wykorzystają – wyjaśnia przedstawiciel Alior Banku.

Dla klientów chcących zainwestować w dłuższym horyzoncie czasu a jednocześnie oczekujących zdecydowanie wyższych rentowności niż na tradycyjnym depozycie, banki przygotowują m.in. Bankowe Certyfikaty Depozytowe.

- W Alior Banku są one dostosowywane do indywidualnych potrzeb klienta – oprocentowanie może być powiązane z dowolnym indeksem, surowcem bądź parą walutową, a co najistotniejsze istnieje możliwość całkowitej ochrony kapitału – dodaje Stańczuk.

(gum)


Grzegorz Morawski
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Co sądzicie o Oskrobie?

Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...

8 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2024
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023